Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Jameson2020

Problema motor masina spalat Hoover Vision HD

Recommended Posts

Buna, 

Am o masina de spalat Hoover Vision HD. A mers vreo 3-4 ani fara probleme, apoi a inceput sa aiba probleme cu carbunii. Periile colectoare s-au uzat neuniform am indreptat putin periile si am pus un set nou de carbuni. Carbunii noi sau uzat repede, 2-3 luni. Apoi l-am trimis la cineva sa il repare si a distrus periile cand a incercat sa le polizeze la acelasi nivel. Masina in rest fiind in stare buna am comandat un motor nou identic cu cel vechi. A functionat corespunzator un an si jumatate , aproximativ. Am desfacut motorul , periile sunt negre, doua sectiuni din perii , una langa alta par a fi arse si sunt putin iesite in afara fata de restul. Carcasa la carbuni este topita putin si face scantei foarte multe cand stoarce. Am dat jos motorul si am facut un video. Ce pot sa ii mai fac? A fost motorul de slaba calitate sau sa fie alta probleme care actioneaza asupra functionarii corespunzatoare a motorului ? Nu a ajuns apa pe el. Masina nu a fost noua la mine. 

Multumesc frumos!

Acel motor are probabil un scurtcircuit între două lamele, ori colectorul e uzat neuniform sau una din lamele a ieşit din pachet.Cel mai probabil motor prost din fabricaţie.La doar un an şi jumătate nu prea avea voie să facă astfel, practic motorul e cea mai fiabilă parte a maşinii şi singurul care se mai recuperează de la ea.Verificaţi motorul cum am arătat aici:

Edited by validae
La 15.12.2020 la 12:44, validae a spus:

Acel motor are probabil un scurtcircuit între două lamele, ori colectorul e uzat neuniform sau una din lamele a ieşit din pachet.Cel mai probabil motor prost din fabricaţie.La doar un an şi jumătate nu prea avea voie să facă astfel, practic motorul e cea mai fiabilă parte a maşinii şi singurul care se mai recuperează de la ea.Verificaţi motorul cum am arătat aici:

Am facut testul cu becul. Am folosit o sursa pentru calculator si un bec de 21W de 12 V. Becul are o mica-mica scadere de intensitate cand ajung in dreptul carbunilor doua lamele care sunt putin iesite in relief fata de restul, una este iesita in relief mai putin decat cealalta de langa ea. (sper ca m-am exprimat corect). Lamela iesita afara cel mai mult este putin arsa. 

Imi spuneti va rog frumos care este concluzia? 

Multumesc frumos!

Rotorul este compromis.Ca urmare motorul nu mai poate fi folosit, trebuie schimbat.Vedeţi că se găsesc motoare recuperate destul de convenabil, eventual luaţi de la o cunoştinţă care renunţă la maşină pentru a-şi lua una nouă.Trebuie în primul rând ca motorul să aibă aceeaşi prindere ca şi cel al maşinii şi să folosească aceeaşi mufă.

În afară de maşinile ,,Direct drive,, şi unele modele ,,brushless,, majoritatea maşinilor folosesc motoare universale cu rotor bobinat, ca cel din acest caz.Diferă doar sistemul de prindere şi puţin puterea, dar uzual sunt de 300-400W.Dacă găsiţi un motor care are rotorul identic, dar sistemul de fixare diferă mult, puteţi schimba doar rotorul, se dau cu o bormaşină jos capetele niturilor ce fixează capacele motorului şi se înlocuiesc cu cele de pe motorul original, apoi se folosesc şuruburi de 6mm cu piuliţe autoblocante pentru fixarea capacelor.Am făcut asta la cel puţin două motoare, fără probleme.