Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Starlight 65dm7000 ecran intunecat


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Stima.....momentan nu ca e ditamai hardughia 165 cm si ma gandeam ca un coleg de pe forum a desfacut deja modelul acesta si ma poate ajuta cu info sau poate o schema a lui....banuiesc ca e vorba de ledurile de back light din spatele lcd ului si poate stie cineva de aici unde le gasesc pt acest model...fiind made in china cred ca pe ali express sau ceva de genu dar trebuie sa aflu modelul exact  al lor....merci mult de ajutor si sper colegii mai experimentati sa ma poata indruma....o zii faina tuturor.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, sorinpavel a spus:

@Teo calin daca te incumeti sa dai jos sticla la "hardughia" asta esti tare.Succes

Stima sorin pavel....da ai dreptate.....va fii o provocare....ma gandeam cumva pe 2 mese si o sa pun niste placi de  polistiren intre mese si ecran sa se distribuie greutatea uniform pe toata suprafata....ce crezi o sa mearga?Daca sti vreo alta metoda mai profi iti raman dator....o seara faina.

Link spre comentariu

Nu ştiu cum e prinderea panelului la acest model, dar eu am aplicat o metodă care mi s-a părut mai puţin riscantă la cel puţin două tv-uri.Am pus tv-ul cu ecranul în jos, am desfăcut prima dată placa de bază şi conectorii de pe şasiul de tablă, apoi am demontat colţarele laterale ce susţin panelul.Astfel am putut da la o parte tot şasiul cu barele de leduri, panelul rămânând pe masă.Cu folii cu tot, bineînţeles...

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 3 minute, validae a spus:

Nu ştiu cum e prinderea panelului la acest model, dar eu am aplicat o metodă care mi s-a părut mai puţin riscantă la cel puţin două tv-uri.Am pus tv-ul cu ecranul în jos, am desfăcut prima dată placa de bază şi conectorii de pe şasiul de tablă, apoi am demontat colţarele laterale ce susţin panelul.Astfel am putut da la o parte tot şasiul cu barele de leduri, panelul rămânând pe masă.Cu folii cu tot, bineînţeles...

 

E buna aceasta metoda de dat jos, dar de pus inapoi va fi mai greu , se risca ffoarte mult daca incerci si il montezi exact la fel

Cel mai bine este cu 4 ventuze

Link spre comentariu

.va fii o provocare....ma gandeam cumva pe 2 mese si o sa pun niste placi de  polistiren intre mese si ecran sa se distribuie greutatea uniform pe toata suprafata....ce crezi o sa mearga?Daca sti vreo alta metoda mai profi iti raman dator....o seara faina.

Asta e ca sa dai capacul spate jos si sa decuplezi ecranul (sticla) de restul placilor. Dupa care se pune tv-ul cu ecranul in sus,se scoate rama de plastic care il sustine,se ridica ecranul si se depoziteaza in conditii de maxima siguranta.Abia acum poti sa ajungi la baretele led.Crezi ca te incumeti? Succes

Link spre comentariu
Acum 2 ore, validae a spus:

Nu ştiu cum e prinderea panelului la acest model, dar eu am aplicat o metodă care mi s-a părut mai puţin riscantă la cel puţin două tv-uri.Am pus tv-ul cu ecranul în jos, am desfăcut prima dată placa de bază şi conectorii de pe şasiul de tablă, apoi am demontat colţarele laterale ce susţin panelul.Astfel am putut da la o parte tot şasiul cu barele de leduri, panelul rămânând pe masă.Cu folii cu tot, bineînţeles...

Da cam ceva de genul acesta ma gandeam si eu...panelul ramanand tot timpul nemiscat pe masa riscurile sunt minime....merci de sfat.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, sorinpavel a spus:

.va fii o provocare....ma gandeam cumva pe 2 mese si o sa pun niste placi de  polistiren intre mese si ecran sa se distribuie greutatea uniform pe toata suprafata....ce crezi o sa mearga?Daca sti vreo alta metoda mai profi iti raman dator....o seara faina.

Asta e ca sa dai capacul spate jos si sa decuplezi ecranul (sticla) de restul placilor. Dupa care se pune tv-ul cu ecranul in sus,se scoate rama de plastic care il sustine,se ridica ecranul si se depoziteaza in conditii de maxima siguranta.Abia acum poti sa ajungi la baretele led.Crezi ca te incumeti? Succes

Cu doar 2 maini sigur nu....dar ma gandesc sa mai chem ajutoare sa fie cel putin 6 sau 8 maini....sau daca sistemul de prindere permite metoda aplicata de validae mi se pare mai putin riscanta findca panelul nu paraseste  masa....oricum va multumesc tuturor pt sfaturi ....sigur o sa le folosesc in momentul cand o sa vad cum e prinderea panelului pe sasiu

Link spre comentariu
La 13.12.2020 la 20:25, validae a spus:

E adevărat, la asamblare trebuie mare atenţie ca să bagi iar colţarele sub panel, dar cel puţin nu manipulezi tot panelul cu ventuze, nu mişti foliile şi riscul de a intra praf între ele e minim.

e cea mai riscanta metoda,,parerea mea,, trebuie sa ai rabdare,måini de chirurg,,si noroc cat cuprinde

 

cea ma buna metoda,,tot parerea mea,,

ventuze,banda adeziva,,nu prea adeziva,, sa prinzi driverele superioare ,sa nu balangane,ca risti sa le agati,dezlipest,

liniste in casa,trimiti pe toti la plimbare,copii, nevasta,caine,pisica 

si sa fii imbracat cu haine stramte,,ca altfel risti sa te agati in el,e detul de mare

ps 

am desfacut singur unul de 50" fara ventuze

am desfacut in 2 unul de 55" fara ventuze

succes

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări