Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se leagă senzorul de gaz la electrovalvă ?


Postări Recomandate

Ziua bună tuturor, spjneți-mi vă rog cum se leagă un senzor de gaz la electrovalvă în condițiile în care am deja pe perete cablul de la electrovalvă iar detectorul are și el încă două cabluri . Cablul de pe perete nu are conector la capăt pe când celelalte două au . Așadar unde conectez cablul cu conectoare la capete și cel mai scurt roșu-negru de asemenea cu conector ? Mulțumesc celor care își fac timp pentru un răspuns Screenshot_20201210-064411_Chrome.thumb.jpg.0bff555c5b2cc792db506e34f091e03e.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

 Uita-te si in prospect.In principiu senzorul de gaz are conector la 220v.Din el trebuie sa plece 2 fire la electrovana.Posibil ca la unele sa fie si legatura/fir de impamantare(galben-verde).

 In mod sigur daca desfaci senzorul se vad legaturile la 220v si iesirea/comanda pe 2 fire pt electrovalva.

Link spre comentariu

Constat că nu s-a uitat nimeni la poza atașată.

Am întrebat de ce am două cabluri cu conector la capăt și unde le leg pe fiecare, iar cel de alimentare are deja ștecher la capăt.

Detectorul a venit la pachet odată cu electrovalva.

Dacă avea schemă de montaj nu mai întrebam aici pe forum.....

Mulțumesc pentru răspunsuri 

Link spre comentariu

Era simplu dacă ai fi căutat puţin pe net.Acest detector are ieşiri separate pentru vană de 9-12V şi pentru vană de 230V.De aia are două cabluri, trebuie să legi doar un cablu corespunzător electrovanei utilizate.https://www.mtxvalve.ro/produs/senzor-detector-gaze-csl5000-hybrid-12v-220v-alfatech/

Dacă nu scrie nimic în dreptul cablurilor cu mufă, pune un bec de 230V/10W  (de frigider sau veioză) la fiecare dintre cele două cabluri şi activează senzorul, conform instrucţiunilor din broşură.Care ieşire aprinde becul de 230V e cea care comandă electrovalva de 230V.Cealaltă e de 12V....şi legi cablul care corespunde tensiunii electrovalvei folosite.

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 5 ore, validae a spus:

Era simplu dacă ai fi căutat puţin pe net.Acest detector are ieşiri separate pentru vană de 9-12V şi pentru vană de 230V.De aia are două cabluri, trebuie să legi doar un cablu corespunzător electrovanei utilizate.https://www.mtxvalve.ro/produs/senzor-detector-gaze-csl5000-hybrid-12v-220v-alfatech/

Dacă nu scrie nimic în dreptul cablurilor cu mufă, pune un bec de 230V/10W  (de frigider sau veioză) la fiecare dintre cele două cabluri şi activează senzorul, conform instrucţiunilor din broşură.Care ieşire aprinde becul de 230V e cea care comandă electrovalva de 230V.Cealaltă e de 12V....şi legi cablul care corespunde tensiunii electrovalvei folosite.

 

Punct ochit, punct lovit! Mâine voi încerca.  Mulțumesc 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări