Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Asomator electric portabil (cu acumulator)


validae

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 250
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 săptămâni mai târziu...

salut, am construit si eu un astfel de asomator portabil, am un nepot macelar si asomatorul cu alimentare de la retea i s-a defectat.

Am cautat diverse variante si am cules piese avute prin beci plus comandate de pe Aliexpres , am incropit varianta urmatoare:

- baterii din celule de laptop, 3 paralel + 3 paralel, cuplate printr-un BMS 2s cu balansare a incarcarii. 

- indicator incarcare baterie 2s, cuplat paralel pe invertor.

- transformator incarcare 220vca/12vca redresat monoalternanta. Nu-mi place ca se cam incinge.

- led rosu se aprinde in timpul incarcarii bateriei

- circuit pilot facut din astabil clasic 2 NPN+4 rez de 12k in baze si 820Ohmi in colectori+ 2 cond.  de 1uF; genereaza o frecventa de aproximativ 60Hz

- bec cu neon + rez limitare cuplat pe furca asomatorului, martor prezenta tensiune.

- invertor final dupa schema lui Validae, 2 mosfet recuperate dintr-un monitor vechi, care comanda trafo cu priza mediana / Am folosit 2 trafo identice in paralel, recuperate. 220vca  la 2x12Vca. am probat sistemul cu un transformator , pe sarcina bec 220v/42W si in sarcina se stingea becul martor, tensiunea era cam 50V, Asa ca am folosit in paralel 2 trafuri identice, la care in sarcina tensiunea la iesire nu scade sub 90V.

- am montat ansamblul intr-o cutie de iaurt BIO, pentru ca jumarile de porc sa nu aiba gust de chimicale.

Consumul de curent este rezonabil, inca tine dupa 3 lucrari de asomare.

Am incercat si varianta cu trafo pe ferita si TL494, insa consumul de curent este foarte mare, poate nu am avut eu mosfeturile potrivite...o sa mai incerc. 

Urmatoarea provocare ar fi sa integrez acumulatorii si invertorul in furca asomatorului, insa mi se pare cam greu pentru ca nu putem pune greutatea respectiva pe furca...

 

 

 

Editat de ovigane
corectie o gresala plus am incercat sa pun poza dar nu am reusit.
Link spre comentariu


Încarci pozele pe https://imgur.com/upload

După ce se încarcă pe site, dai click dreapta pe fiecare poză şi selectezi ,,Copy image,,.

Revii pe forum şi dai click pe ,,Paste,, în postare.Pozele vor apărea direct.

 

P.S. Varianta de asomator ,,totul în mâner,, o luasem de la bun început în calcul.

Problema e că devenea un dispozitiv greu, iar odată înfipt în ceafa porcului, exista riscul sporit să fie azvârlit afară când porcul se prăbuşeşte la pământ sau se zbate.....deci am exclus varianta asta.

 

Link spre comentariu
La 25.01.2021 la 14:49, validae a spus:

Cam 10 cm între electrozi şi traf de vreo 20W.Am de gând să înlocuiesc traful cu unul mai puternic, fiindcă am loc destul în cutie.Aparatul e eficient la porci destul de mari, ultimii doborâţi aveau aproape 200kg.Contează cel mai mult să înfigi electrozii exact unde trebuie, de aceea trebuie atenţie la construcţia lor, să fie bine ascuţiţi şi suficient de rezistenţi mecanic.Dacă se dispune de electrozi din INOX e prerfect, eu nu am găsit şi i-am făcut din nişte şuruburi lungi placate cu zinc....dar se pot înlocui uşor.

Buna,

 

A_si dori sa cumpar un astfel de asomator. 

Daca credeti ca ma puteti ajuta, va rog sa ma contactati la 0722741701.

 

Multumesc! (:

Link spre comentariu
La 06.03.2022 la 8:47, validae a spus:

Am făcut doar trei până acum şi momentan nu am în vedere să fac vreunul, poate în toamnă ....

Poate e disponibil vreunul din colegii care au preluat ideea.Am destul de lucru cu diverse depanări și nu prea mai am nici timp și nici chef de construit...

Si in toamna este bine... Taierile masive le fac in iarna ... Ar fi un mare ajutor pentru mine... Va multumesc!

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Salut prieteni, 

iata al doilea asomator facut de mine cu trafo joasa frecventa

se vede ca la sarcini mici (1 bec 230v/42W) tensiunea de iesire e mare dar la 3 becuri paralel tensiunea scade si se stinge becul martor cu neon, 

chiar si asa asomatorul isi face treaba perfect, insa curentul de alimentare creste mult (0.9A gol, pana la 4.4A sarcina 3 becuri.

Am folosit un trafo 110-220V primar, 12+12V secundar, la care am desfacut secundarul (avea cam 95+95 spire), am pus sarma in doua si am rebobinat 45+45 spire =primarul invertorului; pe secundarul invertorului am folosit infasurarea de 110V a trafului original. Complicatia asta e ca sa maresc curentul de iesire, daca vedeti postarea mea anterioara la primul model am folosit 2 trafuri in paralel, ceea ce e o risipa evidenta.

 

mai jos schema:

cB30ZF6.png

 

v3zB172.jpg

W8GabhL.jpg

WSUCQW3.jpg

Editat de ovigane
corectie schema
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări