Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Mitrea Cocor 50

Recomandare osciloscop

Recommended Posts

Acum 27 minute, djlove a spus:

Si eu am avut dilema asta  si am luat Siglent. In bugetul tau gasesti SDS1104X-E care are 4 canale de 100MHz nou.

Eu acum sunt in dilema ce generator de functii sa imi iau...  

Eu tocmai am luat un rigol dg1032z de la batronix. Se poate debloca si pt 60 mhz...

Va salut @Mitrea Cocor 50,

Votul meu merge catre SDS1104X-E. Am achizitionat unul in august anul trecut si sunt foarte multumit.

Ma incanta faptul ca are memorie mare de esantioane, care pot fi extrase din osciloscop prin retea ethernet. Acum aproape un an am caracterizat IP3-ul unei porti CMOS de tip CD4069 prin extragerea si postprocesarea datelor extrase din osciloscop. Din pacate postarea respectiva pe forum a fost stearsa.

De asemenea poate fi operat remote, tot prin retea in mod grafic; are un server VNC.

Am reusit sa obtin acces ca root pe versiunea de linux pe care o ruleaza si am scotocit un pic prin sistemul de fisier. Nu am facut upgrade, desi au fost postate deja doua noi versiuni de firmware.

Se pare ca se poate "debloca" ptr 200MHz, dar sunt retinut in a face asa ceva. 100MHz imi sunt suficienti. In plus, ma indoiesc ca mai e valabila calibrarea daca i se extinde banda, chiar daca hardware-ul ar putea sa duca.

Spor!

Acum 1 oră, BRANCA a spus:

Uita-te la reviewurile de pe net.Multi prefera Siglent.Vezi si de unde il iei ca sa ai garantie si sa fie mai ieftin.Sunt in UE si alte firme cu preturi bune,in afara de TME.

TME nici nu vinde Siglent, doar daca prederi sa se numeasca LeCroy, sa fie acelasi lucru in interior si sa coste aproape dublu:

https://www.tme.eu/ro/details/lc-t3dso1104/osciloscoape-digitale/teledyne-lecroy/t3dso1104/

https://shop.agesys.ro/cu-4-canale/1326-sds1104x-e.html

Si eu detin SDS1104X-E de ceva timp si cam asta e cel mai bun in 2500 de lei nou.  Fata de 1054Z are doua ADC-uri de 1 Ghz in interior, poate fi controlat printr-un server web ( via ethernet sau wifi - costa 20 de lei adaptorul tp-link wn725 sau vreo 500 de lei "oficial" - serialul se poate genera gratis si e permanent ),  precum si alte avantaje.

Se poate debloca in 200 Mhz ( adica in SDS1204X-E )  si inapoi oricand, prin introducerea unui serial ( exista un script in python pe net, foarte simplu de utilizat, merge pe ultimul firmware ).

Eu as vrea un keysight de 6 si 1/2 ca si multimetru, dar siglent este la jumatate pretul.

Asa si cu osc-urile. Bine, keysight pare mult mai calitativ ca si constructie.

Eu in continuare va recomand Batronix. Am cumparat de la ei si jbc si rigol si sunt foarte seriosi la un pret decent.

Siglent fara discutie.

Eu am unul cumparat sub brandul LeCroy acum vreo 5-6 ani si sint foarte multumit de el. Unul mai simplu dar care si-a scos banii dati pe el in mai putin de jumatate de an, si asta in conditiile in care mai aveam inca un osciloscop analogic cu 2 canale, banda de 100Mhz si baza dubla de timp (permite zoom pe imagine).

Faptul ca LeCroy a ales ca Siglent sa le faca osciloscoapele lor entry-level spune multe despre calitatea produselor Siglent.

Edited by sesebe
La 03.12.2020 la 20:16, sesebe a spus:

Faptul ca LeCroy a ales ca Siglent sa le faca osciloscoapele lor entry-level spune multe despre calitatea produselor Siglent.

Si Agilent ( pe atunci nu erau Keysight ) au ales Rigol pentru seria de baza. Nici Rigol nu sunt mai fraieri.

Da si nu!

Am avut ocazia sa lucrez intens cu osciloscoape de la ambele firme.

Intotdeauna voi alege LeCroy, chiar si cu ochii inchisi. Acum 2 ani am blocat de 3 ori la rind (si pe urma am abandonat si am luat un alt osciloscop) un osciloscop Keysight nou-nout scos din cutie cu doar 2 saptamini inainte.

Daca (sau mai precis cind) isi vor pune la punct software-ul cei de la Techtronix as alege poate unul de la ei pt ca alea au zgomotul cel mai mic dar acum 2 ani cind le-am folosit SW era varza.

In rest de la Keysight as folosi oricind multimetrele lor de bench, generatoarele, sursele si load-urile electronice in detrimentul altor firme, dar la osciloscoape au cam ramas in urma.