Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Centrala lemne regim propriu


Postări Recomandate

Va salut! Am achizitionat un termosemineu (soba metal cu boiler de apa integrat) , calorifere , teava cupru.

 

Voi folosi teava de 18mm tur-retur, iar de la tevile principale caloriferele vor fi legate cu teava de 15. 

Fiecare calorifer va avea robineti tur-retur, am pompa de recirculare, vas expansiune, supapa siguranta, termomanometru, aerisitor automat, etc.

Casa e de tip vagon, semineul vine undeva la mijloc, iar in camerele din stanga si din dreapta lui vor veni caloriferele.

Nelamurirea mea e in legatura cu schema. 

Am facut o schema , o postez si vreau sa stiu daca traseul apei e facut corect in schema. Multumesc!

Screenshot_20201201-140200_Pocket Paint.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 Aerisitoarele le pui si la fiecare calorifer,sus.Model manual.

 Vasul de expansiune trebuie sa fie model consacrat,adica cu membrana.

 Nu inteleg ce-ai reprezentat in dreptunghiul stg jos.Cumva un vas tampon de acumulare?

 In principiu aerisitorul automat trebuie sa fie in cel mai inalt punct.

Link spre comentariu

Vasul de expansiune e cu membrana, e reprezentat in desen ca patratul verde de sus.

Fiecare calorifer va avea aerisitor manual.

Nu vad in desen niciun dreptunghi stanga jos. Singurele dreptunghiuri sunt centrala, caloriferele, vas expansiune.

Liniile verzi de sus teava tur vor fi aerisitor automat, supapa siguranta si termomanometru.

Deci ar fi ok schema?

Link spre comentariu

 Da.E ok schema.Cu rezervele formulate de Validae,calcul putere instalata necesara,calcul/alegere calorifere.Rezerve in sensul ca vor satisface necesarul de caldura pentru incalzire si suprafata radianta necesara.

 Dreptunghiul in cauza mi-am dat seama ca e calorifer.Scrisul de deasupra nu prea citet,la mijloc,m-a derutat.Ma uit dupe telefon.

Link spre comentariu

 Robert.Eu aveam o chestie empirica,mostenita.Luam 5kw de camera necesar estimativ de putere instalata.Te incadrezi aici...

 Am uitat sa mentionez.Sa nu uiti robinetii de izolare pentru fiecare element din schema,adica calorifer,vas,etc De asemeni un filtru pe aductiunea de apa.

 De regula,pentru siguranta,pe intrarea apei reci se pun doi robineti serie.

 Tehnologic in punctul cel msi de jos poti pune o purja cu robinet.Ajuta la golire.

Editat de BRANCA
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
La 01.12.2020 la 14:07, robert1000 a spus:

"Fiecare calorifer va avea robineti tur-retur"  .Daca robinetii sunt termostatati unul din calorifere va avea robinet normal ce va ramane in permanenta deschis,

Pentru siguranta as pune 2 supape de siguranta cu diferenta de valoare de 0,5 bar intre ele.

 

Editat de valivoi
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări