Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ROBEERT

TV Led Simbio model LEDS-24E39D

Recommended Posts

MAINBOARD/CHASIS: CV9203L-A ( 11 141024 ).
SURSA: 3BS0036514.
DISPLAY: CX236DLEDM.

DESCRIERE DEFECT: Buna seara tuturor. Am primit acest TV la reparat care la prima vedere pare sa fie defect pe backlight sau ceva din bin si sunt cam nedumerit. De ce spun asta? Am alimentat baretele cu testerul, apare imaginea ( mai bine spus, apar pureci si inclusiv OSD-ul la actionarea unei comenzi din tachuri ). Nu imi functioneaza deloc tachurile P+ si P- si totodata din telecomanda nu face nici o comanda ( telecomanda este OK ). Acum nu stiu ce sa cred, ori clientul mi-a adus din greseala alta telecomanda, ori este cea care trebuie si TV-ul nu executa comenzile din ea. La tachurile P+ si P- am facut si asazis strap cu surubelnita si tot nu executa comenzile. In rest, celelalte comenzi le executa din tachuri. M-am uitat pe net si pentru acest model de televizor, telecomanda este specifica ( Vortex, Vinchi, etc ). Nu stiu de unde a scos clientul telecomanda care mi-a adus-o. Maine o s-o pozez si atasez poza acesteia in topic. Acum, dupa cele spuse, defectul poate fi ori din bin ( lipsa backlight, neexecutare comenzi din telecomanda si totodata nefunctionarea tachurilor P+ si P- ), ori clientul a incurcat telecomenzile si defectul ar fi pe backlight. Acum stim cu totii ca defectul din bin se manifesta de obicei prin restart, blocare sigla, blocare in standby, etc. Deci, este cu doua taisuri. Maine o sa sun clientul sa-l intreb daca nu cumva a incurcat telecomenzile si mi-a adus telecomanda nepotrivita.

Pentru inceput, rog poate are careva vreun bin sau vreun soft pentru stick pentru acest tip de televizor.

Multumesc. 

Digitala.jpg

Sursa--.jpg

Display.jpg

Eticheta.jpg

Aoleu. Am avut curand o problema la un tv cu aceasta sursa (lipsa backlight). Nu am putut repara sursa, am fost nevoit sa o inlocuiesc. Problema era ca s-au ars spire din bobina si a incercat si altcineva inaintea mea sa repare si a mai killerit cateva piese prin zona. Daca aveti posibilitatea, testati cu alta sursa, s-ar putea ca toate problemele sa se traga de acolo.

Acum 6 ore, sciurca a spus:

Aoleu. Am avut curand o problema la un tv cu aceasta sursa (lipsa backlight). Nu am putut repara sursa, am fost nevoit sa o inlocuiesc. Problema era ca s-au ars spire din bobina si a incercat si altcineva inaintea mea sa repare si a mai killerit cateva piese prin zona. Daca aveti posibilitatea, testati cu alta sursa, s-ar putea ca toate problemele sa se traga de acolo.

Da, dar la mine nu funcționează nici butoanele P+ și P- de pe panou. 

Acum 7 ore, dan cod a spus:

Tvul asta a avut gândaci în El, sau de ce arata asa placa? 

Eu as curata-o bine înainte de orice apoi as cauta un dump, (are spi separat nu?) 

Bine punctat  domnule Dan,da a avut sau are gandaci care s-au cacat peste tot,sa nu spun ce defecte ciudate pot sa creeze aceste excremente.

In al doilea rand cred ca dumpul nu este afectat sincer nu am intalnit defectul descris din dump.In orice caz daca defectul este circuitul backlight atunci suspect este bobina accea neagra pe care eu am rebobinat cu succes.Se aprindea ledurile pentru o fractiune de secunda.Dar am intalnit si leduri defecte cu toate ca pe tester se aprindeau dar la curent mare se intrerupeau.Si asta fiindca ledurile au 2 jonctiuni daca unul se aprinde si unul este defect (intrerupt) atunci face la fel.

Iar P + si P- poate va merge daca sunt cautate si memorate posturi.Spun asat deoarece am vazut la unele tv-uri ca daca nu sunt posturi prinse sau doar unul atunci nu trece la canalul 2 sau 3 sau etc.

Acum 2 ore, attilaa0 a spus:

Bine punctat  domnule Dan,da a avut sau are gandaci care s-au cacat peste tot,sa nu spun ce defecte ciudate pot sa creeze aceste excremente.

In al doilea rand cred ca dumpul nu este afectat sincer nu am intalnit defectul descris din dump.In orice caz daca defectul este circuitul backlight atunci suspect este bobina accea neagra pe care eu am rebobinat cu succes.Se aprindea ledurile pentru o fractiune de secunda.Dar am intalnit si leduri defecte cu toate ca pe tester se aprindeau dar la curent mare se intrerupeau.Si asta fiindca ledurile au 2 jonctiuni daca unul se aprinde si unul este defect (intrerupt) atunci face la fel.

Iar P + si P- poate va merge daca sunt cautate si memorate posturi.Spun asat deoarece am vazut la unele tv-uri ca daca nu sunt posturi prinse sau doar unul atunci nu trece la canalul 2 sau 3 sau etc.

Acum 10 ore, dan cod a spus:

Tvul asta a avut gândaci în El, sau de ce arata asa placa? 

Eu as curata-o bine înainte de orice apoi as cauta un dump, (are spi separat nu?) 

Buna seara. S-ar parea ca l-am rezolvat. Nu a fost defectul din bin, ci din backlight si anume, lipitura rece la dioda care redreseaza impulsurile pentru tensiunea backlight. Teapa mare a fost ca, exact cum mi-am inchipuit, clientul a incurcat telecomenzile si mi-a adus alta telecomanda. De aceea am suspectat si binul. Cum mi-am dat seama? Am incarcat telecomanda Longer cu o clona facuta de mine de la un TV led " Diamant " si cu aceasta functioneaza. Binul l-am salvat si " l-am pus la naftalina ". Chiar ca nu era de gasit pe net.

Pentru domnul Dan Cod: intr-adevar, pare sa fi fost plin de gandaci candva, dar eu unul nu am gasit in el picior de gandac.

Pentru domnul Attilla0: am avut in trecut defecte provocate de la '' excremente " de gandaci sa-i ia naiba.

Mii de multumiri pentru raspunsuri domnilor.

Cam in halul asta arata placa de la " vizitatori nepoftiti " ( vedeti poza de mai jos ):

Digitala- - electronicforum.ro.jpg

Edited by ROBEERT