Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
raidaru

TV Philips , condensator ceramic ars

Recommended Posts

Salutare, am deschis un topic nou fiindca intre timp am ajuns la TV(LED) cu pricina si l-am desfacut, ochiometric se vede doar un condensator ceramic ars(RR 101k 1kv 70), pe internet am gasit cu valorile 101k 1kv , nu stiu sincer ce vrea sa reprezinte celelalte inscriptii, RR si 70. Am sa-l inlocuiesc , sa vedem poate am noroc si e numai ce se vede.

WhatsApp Image 2020-11-29 at 20.37.26.jpeg

WhatsApp Image 2020-11-29 at 20.57.55.jpeg

E posibil să se fi străpuns de la o supratensiune tranzitorie, s-a mai întâmplat să crape doar condensatorul şi restul să scape, depinde şi de noroc.Oricum, trebuie verificate bine toate semiconductoarele din zonă, tranzistorul sursei...vezi că acel condensator e de 100pF/1kV dar dacă găseşti poţi pune doi de 200pF/1kV înseriaţi, vor avea împreună o tensiunde dublă, nu mai crapă în veci.

Acum 7 minute, peternan a spus:

R9101 se vede ca e arsa asta inseamna ca si tranzistorul e dus si a luat cu el si integratul PF 6005 ,e de sapat acolo !

Da, se pare ca si R9101 e puscata, prima daca am crezut ca negrealea e de la condensator :scarpin cat despre integratul PF6005(LD5532), nu am gasit niciunul pe placa, o idee unde ar fi? Tocmai am scos placa, se pare ca e RIP,2 rezistori, 2 condensatori, o dioda si un integrat, toate smd.... + pe partea din fata un condensator si o rezistenta ,  inclusiv placa e deteriorata pe spate....... :(  

WhatsApp Image 2020-11-29 at 23.19.43 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-11-29 at 23.34.53.jpeg

WhatsApp Image 2020-11-29 at 23.19.42.jpeg

WhatsApp Image 2020-11-29 at 23.19.41.jpeg

Da, deci cu placa mea m-am lamurit, am cautat pe net si placa identica nu am gasit doar ceva asemanator, cu singura diferenta vizibila inca o mufa langa cea de cablu. Oare nu ar fi compatibile? pretul e 250 lei + transport, mi se pare decent.77100c2e1203ac410fef7850f7e0f387.jpg

Acum 6 ore, Florinel TV a spus:

Merci.

Acum 25 minute, modoran a spus:

Du tv-ul la un atelier, il faci cu 250 lei si ai garantia ca functioneaza. Cu placa de pe olx nu prea.

E prea praf placa unde a fost PF6005 u , cu 310 lei transport inclus am comandat placa de baza (un pic diferita fata de a mea, o mufa F-type in +) si TCON ul ca sa fiu sigur ca nu am probleme de compatibilitate. Joi ar trebui sa-mi ajunga, the moment of truth :))