Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa cu TDA4605-2 si BUZ90 arde instant tranzistorul


Postări Recomandate

  • 9 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

citat ...asa cum TDA4600 sau TDA4605 au fost imbatabile o intreaga epoca in sursele de tv color...am  incheiat  citatul . 

din  pacate ,  nu  aveti  dreptate  absoluta ...723 da ,  subscriu  ...ff bune .  tda4600  si  tda4601  da ,  subscriu ...ff bune , indeed . 

insa  sursele  cu  tda4605 ...nici  pomeneala ...erau  niste  gunoaie  de  surse ...am  mincat  o  piine  frumoasa  vinzind  depanatorior  gramezi  de  seturi  de  tda4605 plus  buz90 ...

Editat 12 minute în urmă de misuraelectronic

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Din cauza lui 4605 se defectau sursele?

Link spre comentariu

Nu din cauza lui....in general din cauza condensatorilor electrolitici. Daca se puneau condensatori de calitate...sursele erau foarte fiabile....mergeau ani buni. Condensatorii erau pozitionati cam pe langa radiatorul Buz-ului 90....un motiv bun sa se usuce rapid.

 

Editat de mac01
Link spre comentariu

Ohoo....și ce pâine au mai mâncat după anii 90, când veneau TIR-uri pline cu tv-uri CRT de prin Germania.Tv-urile noi erau totuşi scumpe pentru multă lume şi cele second hand se vindeau la greu.

Şi bineînţeles că se stricau, având ani de funcţionare..

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări