Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
gigi56

TV ARCTIC defect la alimentare

Recommended Posts

Buna ziua,

Scuze ca va deranjam ,dar am in lucru acest TV Arctic Model ,Nr .21FBO cu sasiul ,G70.190 - 13( asa este scris langa selector)si are urmatoarele componete principale .

- jungla - STV 2249 H

- procesor - SDA 5535  AO71

- sunet  - TDA 2822

- sursa  - TDA 16846 P

Acest TV a fost scapat jos si s-a rupt placa ,si este rupta in patrea de la sursa mai bine zis este rupta placa pe mijlocul circuitului de la sursa,ruptura este intre pini .am rezolvat cu ruptura si pare ca circuitul nu este afectat de ruptura ,dar pe dosul placi langa circuit sunt in numara de 10 componete smd si este un condesator lipsa si rupt si nu se cunoaste notatia pe placa si nu se stie ca valoare are .Asa ca va rog frumos daca bine voiti sa postati schema la acest sasiu sa pot sa inlocuesc condesatorul rupt, acest condesator leaga R 607 si C602 ,si sa masor tensiunele la circuit si la sursa.Am cauat schema si nu am gasit la acest sasiu G 70. 190 - 13 

Va multumesc

Buna ziua 

Domnule Ionel va multumesc frumos pentru schema ,dar aceasta schema postata de dvs o am ,dar nu se potriveste cu sasiul,si cu componetele de pe dosul sasiului ,am verificat atent si nu se potriveste ce fac ??

Acum 27 minute, gigi56 a spus:

Am spus sasiul mai sus .

chassiu e cu totul altul fata de codul postat de dv,ce ati postat dv este este un cod dupa care se cauta chassiul,si dupa cum da google chasisul ar fi totusi beko 12.7, deci cum a spus si colegul ionel1959 care va dat si schema ,precum si colegul dan cod chasis 12.x

Edited by iuliantv

Revin ,nu gasesc condesator de 2,2 nf ,si am montat unul de 1, 07nf,si ledul rosu se aprinde greu mai bine zis cand vrea se aprinde cand nu vrea nu se aprinde si ledul semnalizeaza continu si dupa cateva minute se stinge . Sa fie din cauza condesaturului cu valoare ne corespuzatoare sau circuitul afectat? atunci  ce valorea a cndesatorului pot pune in locul celui original de 2,2 nf ? Va rog sa ma ajutati cu un sfat .