Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
rinaldoparaipan

50 de bani, garantie pentru ambalaje

Recommended Posts

Acum 6 ore, BRANCA a spus:

Doru.Repet.Producatorul cheltuie pt ambalaj,deci trebuie sa-si recupereze banii!Daca eu incasez la returnare costul ambalajului cine-l plateste?Statul?

In situatia data eu o vad cam asa.Producatorul isi recupereaza banii cu costul ambalajului.Adaugam o garantie,care nu e identica (!) cu costul ambalajului,de 50 de bani.Aceasta garantie o recuperam la returnare.

Altfel ce facem?Am platit intr-adevar ambalajul."Vindem" ambalajul statului pe 50 bani.Recupereaza statul banii cu reciclarea acestuia?Nu!!Si atunci nu se plateste tot din buzunarul nostru,adica din "cosnitza" comuna?

ideea e sa scada nivelul de poluare si sa se incurajeze reciclarea. chestia asta costa intotdeauna. si evident ca plateste consumatorul, ca si statul ia banii tot de la consumator.

dar poate ajuta sa gindim asa:

- sticla e energofaga si se degradeaza greu, probabil in citeva milenii. sticla de pe vremea romanilor e intacta doar ca s-a matuit.

- plasticul se degradeaza greu, obiectele de plastic pot resista peste 700 de ani, dupa unele calcule. frgmentele de plastic poluante pot calatori sute de kilometri. s-au gasit micro fragmente de pastic in corpul pinguinilor si focilor si al multor specii de pesti. productia de mase plastice e poluanta. exista 2 aglomerari uriase de gunoi in pacificul de nord (marea pata de gunoi a pacificului 20 milioane de km patrati), alcatuite in principal din plastic.

- aluminiul e energofag si se degradeaza greu. pe linga asta minele de bauxita sint toate la suprafata, gropi uriase care nu se astupa dupa ce se termina exploatarea.

Xaxa.Ideea este sa utilizam mai putin plastic.Si asta nu stiu de cate ori se poate recicla!

Pe langa peturi mai sunt milioane de articole din plastic.Multe din ele se "recicleaza" prin ardere.Cat polueaza alea??Citisem undeva ca numai scaunele de plastic,alea ordinare,sunt produse intr-un numar mai mare de un miliard!!

Nu uitati lucrul esential.Suntem civilizatia petrolului,deci implicit si a plasticarailor.E extrem de dificil si neeconomic,actual, sa ne bazam pe altceva.Trebuie sa limitam efectele negative ale utilizarii acestora.Da' daca nu gasim alternative nonpoluante suntem terminati!De ce spunea Hawking ca peste cateva sute de ani pamantul va fi o minge de foc??

putem folosi plastic (si orice altceva) daca il utilizam intr-un mod responsabil. fiecare produs pe care il folosim poate avea si un impact negativ. 25% (parca) din efectul de sera se datoreaza fermentatiei balegarului. Folosim produse "ecologice" din lemn, dar trebuie sa taiem copaci, pe care ar trebui sa ii replantam. Si cind produsul se strica, ia drumul gropii de gunoi, pentru ca in marile orase nu mai sint case care se incalzesc cu lemne (care polueaza) si nici nu se colecteaza resturile de lemn ca sa fie refolosite. Din fericire se degradeaza rapid si pot fi incorporate in compost. nu ar trebui sa transformam in gunoi ceva ce poate fi refolosit sau reciclat. in japonia se recicleaza resturile de moloz (ma rog, un anume tip de resturi) de la demolari.

eu am o marota cu reciclatul, presupun ca se vede.

da oricum, am iesit mult off topic

Acum 6 ore, maxim_sedilec a spus:

50 bani/pet gol... chiar nu realizeaza nimeni ce tunuri se pot trage si ce curatenii au sa faca boschetarii, n-o sa mai fie o sticla "pe garla" . 

chiar nu a citit nimeni ca e vorba de ambalajele viitoare, care vor avea un marcaj special, nu de cele in circulatie acum?

Nu are exact legatura cu subiectul, dar cum s-a discutat poluarea.

Vin sarbatorile: nu cumparati tot felul de jucarii de plastic, cu cutii in carton si plastic care sigur au costat mai mult decat jucaria, cumparati chestii care au viata lunga (genul Lego - stiu ca nu-s ieftine) sau usor reciclabile (lemn) sau foarte rezistente (sa le dati de la un copil la altul).

Nu cumparati chestii de unica folosinta pentru ca sunt ieftine. O oala de calitate costa, dar nu o aruncati la gunoi dupa prima tocanita prinsa.

Cumparati haine din materiale naturale: bumbac, piele (incaltari). Au sa dureze in timp, pot fi si transferabile de la un copil la altul.

Cand vorbesc de transfer intre copii, priviti in jurul vostru, o familie sigur are nevoie de un pic de ajutor. Daca sunt ofuscati de oferta dvs sau vor bani, aia sigur nu au nevoie de ajutor.

Daca vedeti un batranel mereu singur in drumul lui prin cartier, opriti-l si schimbati 2 vorbe. Poate e singur, iar singuratatea e grea la batranete.

Stiu ca e greu in vremurile de acum, dar incercati sa refuzati poluarea, sa va opriti din a consuma atunci cand nu puteti inlocui ceea ce consumati, incercati sa daruiti celor din jur un pic din timpul (benevolat) si putinul dvs (donatii, nu numai bani).

O sa va simtiti mai bine si asta poate schimba o societate unde individualismul este la moda.

PS: Nu sunt pentru impartirea avutului cuiva cu altii in sensul echitatii, dar daca puteti face ceva bun in viata, orice gest conteaza.

NB: Azi am aflat ca cel de mi-a fost mentor la inceputurile carierei mele a fost rapus de Covid. Dupa ce a supravietuit 30 de ani cu cancer. Sa-i fie tarana usoara! Sunt atatea lucruri importante in viata, sa nu ne concentram pe nimicuri. 

Edited by Mircea

Chestia aia cu "reciclatul" hainelor copiilor prin donarea la altii se practica inainte de '90.De la copilul tau mare la cel mai mic sau la copii amicilor.Uneori pur si simplu la altii mai amarati...Si dupa '90 am mai vazut cazuri.Mai ales de la "bogatani".Cumparau prea multe lucruri pentru copii lor si le donau.Chiar si munti de jucarii...

Si ati observat un lucru?Inainte de '90 cumparam cateva jucarii copiilor.Azi se cumpara in nestire!Am fost o data la un amic in vizita.Jumate din camera fetei mici era plina cu papusi!!.Unele chiar de un metru!Cunosc si un caz in Buc. de o famile care primise 2 saci de jucarii scumpe de la o directoare TV.Nu exagerez ca erau de cateva mii de lei.Stateam si ma gandeam de ce o fi cumparat atatea jucarii pentru copilul ei.Ca era unul singur.In sacii aia era destul pentru o gradinita!

Pt ca oferta e bogata. Inainte trebuia sa te intrebuintezi ca sa cumperi o jucarie mai acatarea. Acum, bani sa ai. Posibil aici sa lucreze si subconstientul parintilor...daca eu nu am avut, sa aiba cel mic. Da, am intrat si eu in camera de copil si seamana cu un magazin de jucarii  mai mult, decat cu un loc de joaca. Asta nu e neaparat un lucru rau. Automat jucariile alea trec la alti copii sub forma de donatie, pt fiecare prefera sa le dea altora decat sa le duca la container.

Nu cred ca ne mai putem intoarce la vremea cand ne uitam la o jucarie cantatoare de la chineji ca la un SF. E bine sa aiba de toate, jucariile bine alese dezvolta aptitudini, reflexe, imaginatie, inteligenta. Pana la urma sunt doar lucruri, se folosesc si se dau mai departe. Tin minte prin 90 cand au inceput sa vina donatii din vest de jucarii pt copii de la noi, ne uitam noi astia mari si nu ne venea sa credem cu ce se joaca copii lor. La noi se gaseau jucarii din tabla si apoi plastic, prost finisate, cu culori anoste. De cateva ori pe an, veneau de la chineji jucarii mai scumpe, dar deosebite fata de ce aveam noi. Erau vanate pt cadouri de Craciun. Pe vremea aia chinejii nu faceau porcarii, aveau lucruri de calitate si aici nu ma refer doar la jucarii, foarte bine apreciate pe piata noastra si nu numai. 

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines