Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
mely17

Modificare plita inductie

Recommended Posts

Buna ziua. In primul rand daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze si rog un moderator sa mute subiectul unde trebuie! 

Vreau sa cumpar o plita pe inductie cu un singur ochi si sa ii modific bobina in asa fel incat sa pot incalzi o teava de inox prin care va circula apa! Am tot cautat pe net soluti si nu am gasit. Va rog sa ma ajutati cu informatii. Este posibil? Am gasit multe scheme cu alimentare la 12-48Vdc dar mi se pare mai costisitor (sursa mare, etc). Deci pot sa modific bobina plitei in una circulara care sa cuprinda teava? 

Multumesc!

Dificila treaba, ar trebui incercat, am vazut acum o saptamana la Kaufland plita 2000w la 115 lei, redus de la 199, inca si arata bine. Bobina plitei ar trebui pastrata plata si facut o parte de incalzire, inox, 2 discuri sudate roata cam la 1cm, mari cat 2 farfurii, cu o intrare si o iesire. Intercalat cu cea prin care circula apa. Daca ar veni infasurata bobina pe teava s-ar putea ca teava sa se comporte ca o spira in scurt...... 

Edited by Усилитель
1 oră în urmă, mely17 a spus:

Buna ziua. In primul rand daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze si rog un moderator sa mute subiectul unde trebuie! 

Vreau sa cumpar o plita pe inductie cu un singur ochi si sa ii modific bobina in asa fel incat sa pot incalzi o teava de inox prin care va circula apa! Am tot cautat pe net soluti si nu am gasit. Va rog sa ma ajutati cu informatii. Este posibil? Am gasit multe scheme cu alimentare la 12-48Vdc dar mi se pare mai costisitor (sursa mare, etc). Deci pot sa modific bobina plitei in una circulara care sa cuprinda teava? 

Multumesc!

Te complici inutil. Randamentul este mai mic decat in cazul unei rezistente imersate (adica boiler). Posibil mai mic si fata de un filtru de cafea. Daca nu reprezinta o aplicatie speciala, nu are rost.

Cam cât crezi că va rezista o plită cu inducţie la astfel de regim de funcţionare ???  Apoi încălzirea electrică (de orice fel posibil) e cam de două ori mai scumpă decât cea pe gaze.Cu alte cuvinte mai bine pui mâna şi foloseşti o centrală pe gaz, decât să foloseşti ,,invenţii,,  din astea stupide de pe YT....

A...ştiu, e mult mai scumpă o centrală, decât 200 Lei o plită inductivă plus un racord flexibil.Dar aia are nişte elemente de siguranţă ce ţin cont de presiunea apei, a gazului, evacuare, temperatură, etc....pe când plita cu inducţie va rezista cel mult câteva sute de ore probabil, până va ceda.Apoi vom auzi de tine pe la ştiri...

Edited by validae

Nu e solutie permanenta! Este pana ma racordez la gaz( astet autorizatia de extindere conducta gaz din iunie). Nu vreau sa ma incalzesc cu solutia asta ci sa tin o temperatura in casa aceptabila(10-15) grade pana o sa am gaz! Pana atunci caut solutii cat mai simple/ieftine/sigure. Am intels ca nu e ok pe inductie! A fost doar o curiozitate la care am primit raspuns, multumesc! Cu boiler nu prea imi place ca e lenta solutia! De investit as vrea cat mai putin. 

LE: Am incalzire in pardoseala

110mp de incalzit!

Edited by mely17

Daca costul nu e o problema, cel mai rapidi si eficient pe curent este aeroterma 

Ca o paranteza..  cost per kw : lemn/gaz/peleti/GPL/curent.. 

Daca vreti sa va legati la pardoseala, poate fi o varianta un boiler mic..15...20 L prin care sa circule apa continuu ( am folosit si asa la nevoie) . Daca izolatia  casei e de calitate, cu 2..3kw mentii casa calda

La boiler va puteti " baza"pe termoststul lui..tinut spre minim ..spun in ghilimele pt că nu are mare precizie..dar e tolerabil, cu un releu de forta se poate alimenta pompa si bolierul de-o data , comandat de termostat ( nerecomadat sa treci prin el 2..3kw), cred ca se intelege ideea. .. Inca o data , curentul e foarte scump..SI CE-L MAI IMPORTANT, SIGURANTA DIFERENTIALA SI CABLURI GROASE SI BINE LEGATE

Nu, vine direct din centrala ( gaz), in trecut am incalzit cu curent - varianta cu un boiler mic care mergea continuu, porma gpl, pe care nu il recomad, eu zic sa mergi pe aeroterme, investiția fiind minima si le si poti vinde pe viitor, daca totusi tineti sa va legati la pardoseala ( stiu cum e..curiozitate mare..sa vezi cum "merge"..da caldura..nu da..alea alea) , achiziționati un boiler ,ba chiar cu putere mai mare..gen 3kw si puteti tine casa calda EXCLUS INSTANT ! 

Deci pana la urma ce se vrea?O solutie temporara pt incalzire pana vine gazul,nu-i asa?Personal recomand calorifere pe ulei,cam la 1600w.Cel putin in doua camere sau in trei,unul plasat in hol.Aerotermele mananca la curent in draci!

Indiferent in ce bagi curentul.. consumul v-a fi acelas pt o temperatura ceruta, difera doar timpul pana v-a ajunge la temp ceruta ( rezistenta electrica are randament 1:1). Exceptând pompele de caldura( aer conditionat)

Edited by Cortex