Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Underground

Evaluează acest subiect


RST

Postări Recomandate

Acelasi lucru despre alimentarea la 3.7V + emitatorul simplist si urat. 

 

Duceti dvs aparatura aratoasa, muncita si costisitoare, alimentata la un teanc de baterii, pe care le veti schimba de 2 ori pe zi, datorita consumului mult mai mare, sau aduceti un ecraan solar de 30-40W pentru a reincarca acolo. 

Montati-le cu grija si atentie....si abandonati-le in locuri pusti, nesupravegheate si de unde le poate lua oricine. 

Daca va convine, dat-i drumul la treaba, eu chiar vreau sa vad. Daca nu va convine....reevaluati-va competenta. 

 

Eu pun conditii solutiilor tehnice...nu solutiile tehnice mie. Asta dintr-un singur motiv: pentru ca pot. 

 

Maine nu cred ca am timp, dar poimaine va urma primul pas crucial in Etapa 2a: Montarea unui geofon intr-o zona pustie, la cca 1Km de casa ( si in general de zona locuita )

 

PS: astept comentarii asupra transmisiei live a radiogeofonului. Acese comentarii trebuie sa justifice la concret, obiectiilor postate.

Chiar daca se va intrerupe la un moment dat, livul va ramane inregistrat pe Youtube. 

 

 

 

Editat de RST
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu ma astept la comentarii asupra transmisiei radiogeofonului, stiu ca nu vor fi. Din pacate, oamenii sunt interesati de can-can....e dresura timpurilor " moderne " . 

 

Functioneaza ireprosabil, sincronizare perfecta emitato-receptor, banda infrasonica e redata fara cusur....adica indeplineste conditiile impuse. Ma " declar " extrem de satisfacut de mersul de pana acum al proiectului. 

Odata cu marirea distantei intre emitator si receptor, lucrurile se vor mai complica, dar sunt convins ca voi gasi solutii. 

 

Daca nu ne-ar orbi cancanul, userii interesati ar observa ca ofer gratis informatiile unei munci/investitii strict pe cont propriu. 

Proiectul are 2 ramuri...una serioasa detectarea in timp util a producerii unui cutremur, si cealalta, o curiozitate personala, sursa vibratiilor nenaturale. 

 

Am deja toate premisele necesare sa stiu de pe acum ca proiectul va fi dus la capat 100%. Din cercetarile anterioare am ceva indicii ca iminenta unui cutremur poate fi detectata la timp. 

Daca voi realiza asta....informatiile nu vor mai fi gratuite. 

Gratuita va ramane curiozitatea personala amintita si o voi discuta cu placere cu cei pasionati si au habar de domeniu. 

Link spre comentariu

Cam in halul asta se comporta emitatorul geofonului: 

 

 

 

Se observa instabilitatea " uriasa " a frecventei, dar si banda infima ocupata....aproximativ 500Hz. 

Adica de 6 ori mai ingusta decat la SSB :n1 Asta nu e NBFM...ci UNBFM ( Ultra Narrow Band Frequency Modulation ) 

 

Cum s-ar putea face o demodulare corecta si cum s-ar putea mentine o legatura stabila ( in halul de instabilitate a frecventei emitatorului )....folosind un receptor de fabrica ? Hal mai performant de pe piata. 

 

Totusi eu pot ace o demodulare perfecta si o sincronizare la fel de perfecta. Asa-i in tenis. 

Link spre comentariu
Acum 12 ore, RST a spus:

 

 

Cum s-ar putea face o demodulare corecta si cum s-ar putea mentine o legatura stabila ( in halul de instabilitate a frecventei emitatorului )....folosind un receptor de fabrica ? Hal mai performant de pe piata. 

 

In nici un fel. Receptorul ala de fabrica este proiectat pentru altceva. Nici Dacia nu zboara, pentru ca nu-i elicopter. Asta nu inseamna ca-i proasta.

Link spre comentariu
La 13.01.2021 la 5:05, RST a spus:

Poate stie sa explice cineva de ce, inaintea unor cutremure mici, apare constant, cu multe ore inainte, burghiul din imagine

Cred ca n-are legatura. Mi-au aparut si mie "burghie" de multe minute. Mai jos este unul la 24 Hz in camp magnetic (bobina mare pe ferita buna):

               burghiu.thumb.png.9b735b4a8794e34e32410a2b7850db8f.png

Acum 13 ore, RST a spus:

Se observa instabilitatea " uriasa " a frecventei

Sincronizarea receptorului (CAF) cu un emitator fara cuart a iesit bine, probabil mult mai complcat. Este un receptor neconventional deoarece toate emitatoarele conventionale sunt foarte stabile.

Cred ca transmiterea radio a unui semnal analogic pe un singur canal nu e suficienta. Un seismometru de meserie este triaxial (x,y,z) si "vede" in spatiu directia undei. Cu doua seismometre amplasate in locuri diferite se poate stabili epicentrul si adancimea sursei.

Link spre comentariu

@yo9hrb Exact, de aia nu pot folosi la receptie nici statiile Baofeng, nici SDR-ul. Dar, facand proba practica, cele 2 receptoare paianjen sunt mai sensibile decat Baofengul, in conditii de portabil. Baofeng pe antena lui, receptoruil meu pe o mini telescopica de 25cm. 

Estetica unui montaj nu are treaba cu functionalitatea....cum gresit cred chiar si cei cu multa experienta. 

 

1 hour ago, puriu said:

Mi-au aparut si mie "burghie" de multe minute. Mai jos este unul la 24 Hz

 

Desi uneori am tendinta sa fiu sigur ca unele frecvente fixe aparute au o legatura cu miscarile seismice, inca e prematur de tras concluzii. La mine acele frecvente dureaza uneori cu orele, alteori mai putin de 1 minut. 

M-am bazat pe faptul ca repetarea aparentelor coincidente devine certitudine...dar pana nu duc geofonul departe, nu e certitudine. 

 

1 hour ago, puriu said:

Este un receptor neconventional deoarece toate emitatoarele conventionale sunt foarte stabile.

 

Este un sistem emitator - receptor  cu salt de frecventa...involuntar :rade: Acum fiind aproape ( 250m ) semnalul vine puternic, iar sincronizarea mai usor de facut. Se va complica putin cand voi duce emitatorula la cativa km. 

Vor fi in total 3 geofoane + 3 senzori EM, pe 2 directii perpendiculare una pe alta...relieful permitand perfect treaba asta. 

Editat de RST
Link spre comentariu

Am realizat azi si primul pas in Etapa 2: am dus radiogeofonul la 1Km de sat.

 

Geofonul e invelit in mai multe straturi de burete ( izolator fonic ) , e bagat intr-o groapa, e acoperit cu pamant si zapada....orice sunet din aer e exclus. Distanta fata de satul care are oricum  o activitate aproape inexistenta, face ca orice vibratie " sateasca " sa fie exclusa. Pana la sosea, distanta e de aproape 1.5Km. Se exclud de asemea orice vibratii produse de masini/utilaje de dezapezire. 

 

Orice vibratie captata de acum, fie ca e naturala sau artificiala, provine exclusiv din pamant.

Asta e scopul principal al acestui radiogeofon....eliminarea oricarei posibilitati de alarma falsa/vibratii provenite de la activitatea sateasca. 

 

 

Editat de RST
Link spre comentariu

A aparut deja primul rezultat...subtirel deocamdata: burghiul de la 27Hz: 

 

27hz.png

 

Slabut...dar e confirmarea definitiva ca exista. A tinut doar cateva minute. 

Deocamdata....nu pot decat sa multumesc " burghiului " pentru confirmarea ca geofonul functioneaza in parametri. 

Legatura radio e excelenta, il prind relativ bine chiar si din casa, cu o telescopica de 25cm. Pentru rezultate optime, folosesc antena de pe casa. 

Link spre comentariu
2 hours ago, RST said:

A aparut deja primul rezultat...subtirel deocamdata: burghiul de la 27Hz: 

Poate ca ar fi interesant sa montezi un astfel de geofon si in alta locatie mai departata (la un prieten).
Unde sa faci numai inregistrare cateva zile.
Astfel te poti asigura ca acel 27Hz nu provine din instalatia ta de emisie-receptie-PC.
 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
1 hour ago, Liviu.Mihaiu said:

Astfel te poti asigura ca acel 27Hz nu provine din instalatia ta de emisie-receptie-PC.

 

Asta e pasul 0 al oricarui proiect....eliminarea erorilor aparaturii. Odata ce aparatura are erori, proiectul nu poate incepe...

Am trecut de etapa asta, n-am mai scris cum si in ce moduri, nu ar i avut sens. 

Dupa erorile aparaturii, urmatoarea etapa e inlaturarea posibilelor erori provenite din mediu ( vibratiile unui camion de exemplu ). Azi am depasit 100% si etapa asta. 

 

Urmatoarea etapa e dispunerea a 3 geofoane in triunghi, la distanta ( pana acasa ) de maxim 5-7Km, inspre zonele epicentrale. 

5 - 7Km e distanta maxima estimata de receptie in conditii perfecte a microemitatoarelr actuale cu consum infim 

Pasul 3 si ultimul, e montarea radiogeofoanelor exact deasupra epicentrelor obisnuite ( 20-35Km ata de casa, in linie dreapta )

 

1 hour ago, ratza said:

Păi de ce pe aia? Pune un cartof, bos, au cea mai bună recepție.

 

 

Te referi la antena de receptie ? Daca da, si daca ai citit topicul " Antena MagicBon " a fost acolo explicatia functionarii antenelor infime, precum si de ce la receptie, dimensiunile sau adaptarea antenei nu conteaza. 

Oricum nu mai am bunavointa de a explica teorii...prefer sa ma folosesc real de ele.

De altel, ideea MagicBon pentru US a provenit din MagicBon ptr VHF, chestie pe care o facusem inainte de a gasi acest forum. 

Link spre comentariu
3 minutes ago, RST said:

Urmatoarea etapa e dispunerea a 3 geofoane in triunghi, la distanta ( pana acasa ) de maxim 5-7Km, inspre zonele epicentrale.

Parca a zis un user mai sus.
Incearca sa le dai directivitate. Macar pe 3 axe :)
Sunt suficienti mai putin de 3 senzori apoi ca sa afli sursa semnalului :)
Succes in ce faci.



 

Link spre comentariu

In ordinea pasilor proiectului, directivitatea " teritoriala " e prioritara. 

In faza finala, o sa incerc sa pun un geofon in 2 principale zone epicentrale:  in apropiere de Gura Teghii ( langa jud Brasov ) si altul la Nereju ( jud Vrancea ) 

Diferentele intre ce capteaza cele 2 geofoane, cat si defazajul in timp, vor spune foarte multe.

De exemplu, daca un cutremur se produce la Nereju, va aparea prima data pe geofonul local si asa voi sti zona in care s-a produs. 

Daca va fi detectat si de geofonul din Gura Teghii, diferenta in timp va fi foarte interesant de studiat. 

 

Fiecare geofon va fi insotit de un senzor EM, pentru a studia corelatia intre cele 2 tipuri de senzori...senzorul de vibratii si cel electromagnetic. 

 

Pentru ca fiecare senzor in parte necesita un emitator si un receptor separat, m-am gandit sa combin cele 2 tipuri de senzori, pe un singur emitator...stereo. Unul din canale e modulat de geofon, iar celalalt de senzorul EM. 

La receptie, un receptor stereo va demodula separat cele 2 canale. 

Am deja idee cum trebuie facut. 

NBFM stereo in VHF....interesant, nu ? :limb:

Editat de RST
Link spre comentariu

Combinand utilul cu placutul, am tras azi o excursie in peisajul poetic si hibernal de iarna ( abia astept peisajul hibernal de vara ). 

Scopul...testarea radiogeofonului situat in locatia Rapa Alba ( Aceeasi falie subterana din care face parte si Piatra Alba, la 1km distanta ). 

 

Rezultatul....frumos. Am pierdut legatura cu geofonul abia dupa 6Km in linie dreapta ( 10km cu masina ) , obturat de 2 randuri de dealuri. 

Putere de emisie sub 5mW. Antena de emisie - un fir de 60cm.  Alimentat la un accu Li-Ion, recuperat din baterie de laptop, a facutr deja 40 ore de functionare. 

Antena de receptie - telescopica Loganului. Aparatura de receptie - home made by J.B. Mahmureanu. 

Editat de RST
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări