Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa de 1,5 volti (pentru ceas de perete)


eps

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am făcut acum ceva timp un stabilizator de 1,5V cu trei tranzistori, tot pentru un ceas de perete şi am fost mulţumit de el.Să caut schema, că pe net n-am găsit-o încă, iar eu o am dintr-o revistă, nici nu mai ştiu care.

  • Varianta cu LM 317 nu e practică aici, fiindcă referinţa lui internă are nevoie de un anumit curent minim ca să stabilizeze, acel curent suplimentar ar fi un consum inutil din baterie, plus că aşa cum bine zicea şi @Mircea, tensiunile date sunt cam la limită pentru LM317.Deci asta pică....
  • Varianta cu diode recomandată de @Craciun e dependentă de temperatură şi nu oferă nicio stabilizare, ci practic doar o cădere de tensiune,  dependentă mult de curentul consumat de sarcină.Asta e doar în lipsă totală de alte idei...

Am scos până la urmă schema de pe circuitul deja făcut, fiindcă n-o mai găsesc momentan prin ce am salvat pe calculator.Valorile sunt cele folosite de mine şi tranzistorii la fel.Se pot încerca eventual şi echivalenţi de mică putere gen 2N2222 pentru NPN sau BC 556 ori ce aveţi prin sertare, pentru PNP. Tensiunea se modifică practic din rezistenţa de 58k, eu am pus acolo două rezistenţe înseriate.A rezultat o tensiune de circa 1,47V din 3,7V la intrare.

fMPEP1Q.jpg

Editat de validae
Link spre comentariu

LM2596 nu merge la 4V.

 

LM2596 consuma minimum 5mA in gol. 

 

Nu stiu cat consuma schema lui @validae, dar LDO-ul de l-am pus consuma 400uA. Se poate si mai putin, n-am stat sa caut.

 

LM2596 sigur nu e cea mai buna solutie!

18 minutes ago, eps said:

La aceasta schema ma refeream dar la intrare sa aplic tensiunea de 3,7v furnizata de un acumulator.

317.gif

Desigur ca schema cu tranzistori postata merita incercata si poate aduce  rezultatul dorit.

LM317 nu ar merge cand scade bateria sub 4V, oricum ar fi la limita stabilizarii. Plus consumul in gol de cativa mA. 

Link spre comentariu

Descărcarea excesivă e prevenită de circuitul propriu al acumulatorului, dacă va folosi unul de telefon.Cu încărcarea nu sunt probleme, dacă se va încărca în telefonul din care provine...

@BRANCAReferitor la necesitatea unui astfel de stabilizator şi a acumulatorului, ceasurile de perete cu ,,mecanism silenţios,, consumă mult mai mult decât cele clasice, fiindcă motorul stepper face mai mulţi ,,paşi,, pe secundă.Spun din experienţă proprie, eu acel stabilizator tot pentru un ceas cu astfel de mecanism îl făcusem.Din păcate ceasului acela i s-a defectat mecanismul după un timp şi nu am mai luat altul, noroc că mi-a rămas stabilizatorul, ca să-i pot lua schema...

@CraciunAm alimentat de curiozitate circuitul, mai jos aveţi poze cu consumul în gol şi tensiunea de ieşire pentru o tensiune de intrare de 3,7V.

Cred că e clar de ce am fost mulţumit de el....probabil la capitolul stabilizare nu excelează, dar nici nu era nevoie pentru scopul propus.

Ww5FP0n.jpg

tL9OIIp.jpg

Editat de validae
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări