Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Senzor lumina pentru lampi cu LED


Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Sunt incepator in ale electronicii si va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.

De curand m-am mutat la o casa, mai precis intr-un mic ansamblu de case, unde, avem pusi 5 stalpi de iluminat cu led care sunt comandati de un senzor de lumina.

Problema este ca se pare ca senzorul de lumina nu mai functioneaza si lampile cu led stau si ziua aprinse.

Am incercat sa trec firele de la intrarea in senzor printr-o ferita pentru ca am citit undeva ca senzorul nu va functiona datorita curentilor paraziti, dar nu s-a intamplat nimic

Ma puteti sfatui ce as putea sa fac ? Exista un alt tip de filtru....exista vreo schema?

Mentionez ca sunt cuplate la 220v.

 

Va multumesc anticipat.

O zi frumoasa

Claudiu

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 7 ore, validae a spus:

Hai să ne înţelegem, ziua sunt aprinse la fel ca noaptea, sau lumina e mult mai slabă ? Dacă luminează foarte slab, doar se văd ledurile licărind, nu e nicio problemă.Acela e efectul capacităţii parazite a cablurilor, se poate ignora fiindcă nu consumă sesizabil.

Ziua lumineaza ca si noaptea.

Cum as putea sa elimin acest curent parazit? am înțeles ca datorita lui senzorul de lumina nu reacționează cum trebuie...

Cum as putea testa senzorul, sa vad daca este bun? Am un multimetru...ce ar trebui sa masor?

Mulțumesc anticipat

Link spre comentariu

Exact.Dacă şi becul clasic luminează ziua, de vină e senzorul.Dar nu cred să fie asta, dacă becurile cu led luminează aproape la fel de tare ca şi noaptea, acolo sunt curenţi reziduali foarte mari, ce nu se pot anula simplu cu un condensator, ci cu contactori sau releu de bună calitate.

Link spre comentariu

 Pune o poza cu senzorul demontat sa vedem si noi "minunea".

 Si ti-am zis testeaza-l jos.Il alimentezi si acoperi cu mana fereastra senzorului.Ar trebui sa actioneze,de regula un releu.

 Principiul e similar unui intrerupator inchis-deschis.Aici n-ai ce masura decat daca actioneaza sau nu releul.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, validae a spus:

Exact.Dacă şi becul clasic luminează ziua, de vină e senzorul.Dar nu cred să fie asta, dacă becurile cu led luminează aproape la fel de tare ca şi noaptea, acolo sunt curenţi reziduali foarte mari, ce nu se pot anula simplu cu un condensator, ci cu contactori sau releu de bună calitate.

Am testat senzorul si nu functioneaza. Becul ramane stins...am acoperit senzorul cu ceva si becul ramane stins...

Am cumparat 2 senzori pe care i-am montat...presupun ca si celalalt este tot defect...pt ca se manifesta la fel...lumina ramane aprinsa pe parcursul zilei...

Intrebarea mea este...de ce ledurile raman aprinse...pentru ca becul sta stins daca senzorul este defect...

Daca cumpar alt senzor...cum pot preveni defectarea lui? Ce filtru as putea monta la intrarea in senzor?

mulțumesc anticipat

Link spre comentariu

 Claudiu.Fa si verificarea recomandata de popescu.Desfa senzorul si fa-i o poza.Daca se poate si o mica schema.Actionarea poate fi prin releu sau triac.

 Fara sa stie lumea ce e in senzorul respectiv n-are cum sa dea o solutie.

 Si cum faci alimentarea ledurilor?Cu ce?

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări