Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Dj_Dog

Tentativa frauda OLX!!! Phishing !

Recommended Posts

1 oră în urmă, valivoi a spus:

Ca si un fapt divers astazi la ora 14 si 13 minute am primit un apel pierdut din Ghana.

Acum vreo cateva luni am pierdut mai multe apeluri din strainatate. Habar-n-aveam al carei tari e prefixul. Gogu mi-a zis ca e Guatemala.

Da Doru, sunt si din aia. Nu te intreaba nimic, dar te trezesti cu contul gol. Astia, de mai sus,  sunt alta tagma, stau la mititica, cu telefonul in mina si cauta fraieri.

Acum 15 minute, doru3160 a spus:

Daca vrea sa afle date, i se rupe ce faci tu.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Ce date?

Numarul meu de telefon,IBAN, adresa, nume-prenume?  Ce sa faca cu ele, ciorba?

Acum 1 oră, Defro a spus:

Nu inteleg ce vrei sa spui. 

Vis a vis de ce spuneai, ca tu nu vinzi ci închiriezi. Mare brânză pt cei care încearcă marea cu degetul  și poate se căpatuiesc cu ceva date de card. Iar despre refuzul plății in avans, chiar n-am înțeles. In afara ca iti marea suma disponibila în cont, nu vad ce altceva puteai păți. Daca e sa iei teapa cu chiriași, iei și daca ii vezi înainte, ca nu știi ce le poate capul pana nu ii vezi plecați.

Acum 6 ore, Dj_Dog a spus:

O intampalre dubioasa

Am de vanzare o imprimanta 3D pe olx si ma contacteaza unu pe wassap ca vrea sa o cumpere si care e ultimul pret. Ii zic ultimul pret si zice ca in max juma de ora imi face transfer si sa i-o trimit prin curier.

In 10 min imi da iar mesaj ca a facut transfer si imi da un link ceva cu olx.partners.tk ( aveti prin screen mai jos) si imi spune ca sa bag datele cardului si cu codul de siguranta. Bineinteles ca nu am am bagatdatele mele dar am bagat niste numere la intamplare si am dat next si pe pagina noua imi spune ca tre sa astept sa imi vina un cod pe telefon.

Dar tot in pagina asta imi spune "ca cardul" meu sa nu interzica platile online si sa ma asigur ca nu am limita mica la plati.

Aveti grija !!!

https://imgur.com/lFckgYt
https://imgur.com/HwWD1rh
https://imgur.com/7Ofclbl
https://imgur.com/f4eDeQU

Frauda asta se gaseste explicata pe undeva pe situl olx. sint mentionate acolo mai multe adrese web la care te trimit oamenii.

dar

Chestia asta e de citeva luni, de cind olx a modificat facilitatea aia cu livrarea cu verificare. daca bifezi, atunci un prezumtiv cumparator face un clic pe cumpara si pare-se ca olx ii tine banii in cont pina tu ii livrezi marfa dupa care el confirma ca e cum ai zis tu si olx iti transfera banii. nu stiu exact cum functioneaza, nu am intrat in detalii, pentru ca mie nu mi se pare politicos sa nu ma contacteze cineva inainte de a cumpara si am renuntat la chestia cu verificarea dar fata de la callcenter cu care am vorbit cam asa ceva spunea.

astia care se dau smecheri profita de treaba asta si incearca smecheria lor. numai ca iti spun ca iti trimit banii direct pe card si iti cer datele cardului, nu ibanul.

la mine au incercat contactul prin whatsapp, ca vezi doamne la servicu, nu prea e semnal, chestii.

Singura metoda cit de cit eficienta este sa trimiti imediat nr de telefon pe cit mai multe canale de socializare, insotit de cuvintul ". frauda" lumea s-a invatat sa caute pe net si da de el.

Edited by xaxa

Dacă vomiți nu trebuie să te uiți la videoclip. Rezumatului e că "unii ie șmecheri și alții ie fraier" și că șmecheria nu s-a inventat in Romania.

interesant accentul "smecherilor". Fiind in anglia m-as fi asteptat la un accent pachistanez, indian, pe acolo. da astia suna ca unii africani pe care i-am intilnit.

Edited by xaxa

@xaxa nu doar conaționalii noștrii se ocupă cu "diverse" in vest, e plin de colorați prin Anglia, Franța ... și nu toți sunt la muncă cinstită.

De ce colorații de la noi sunt așa vestiți? Pentru că așa dă bine in presa, când îl apărați cu degetul pe unu din Europa de Est e altceva față de unu din Iran, Pakistan, India ...

Să nu înțelegeți că ăștia din Romania, Serbia, Albania ... sunt sfinți!

Edited by Stefan

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines