Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Plexi pentru viziera

Evaluează acest subiect


xaxa

Postări Recomandate

nu, acestea sint subtiri, pentru viziere de tip medical cum este aceasta

https://www.emag.ro/viziera-protectie-faciala-roshield-standard-foarte-usoara-dezinfectabila-ecran-inlocuibil-d2tbqmmbm/pd/DCW27YMBM/?cmpid=86724&gclid=EAIaIQobChMIzt2HlOvF7AIVCJiyCh1cQQflEAQYAyABEgIqmvD_BwE

modelul acesta ar fi bun, zic eu, doar ca sa scada semnificativ cantitatea de praf fin care s-ar aseza pe filtrul de praf de pe fata cind lucrezi, sa zicem, cu slefuitorul. sau daca lucrezi in gradina cu vermorelul si nu vrei sa iti dea vintul solutia in fata.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 Xaxa.Nici atat nu ar fi bune alea de la emag.La stropit si slefuit ti-ar trebui o masca dedicata,cam ca aia pusa de cineva anterior,parca 3M.Mai ales daca praful sau stropii sunt nocivi.Chiar masca tip vopsitor la insecticide,fungicide...Daca lucrezi curent cu asa ceva.

Link spre comentariu

nu vorbeam de masca integrala, aia e alta poveste. exista masti care nu acopera fata/ochii, numai nasul si gura, viziera e buna in cazul asta. pentru stropit gradina eu mi-ma confectionat una la care pot schimba filtrul

acum ma gindesc ca mi-ar prinde bine si niste folie din asta subtire. o sa ma apuc la noapte sa caut pe net, sa vad daca gasesc

Editat de xaxa
Link spre comentariu

mie nu imi trebuie ceva asa de complicat si scump, n-am livada, numai 50mp de gradina cu flori. mi-am confectionat singur ceva care merge foarte bine cam ca in linkul de mai jo, si schimb filtrul de fiecare data. folosesc bucati dintr-un filtru de hota hepa cu carbune, dar cred ca ar merge foarte bine si nizte servetele de hirtie. si peste pun si viziera ca sa nu stropesc ochelarii

 

Link spre comentariu

eu de aerosoli ma protejez, ca de vopsit nu prea vopsesc, si cind o fac o fac in aer liber, de asta zic ca servetelele de hirtie ar fi de ajuns. filtrul de hota l-am cumparat ca nu am gasit ceva la indemina la pret rezonabil cind m-am apucat de treaba asta, nu am cautat ceva anume cu carbune. si desigur ca port manusi, sapca si mineci lungi.

Link spre comentariu

Filtre de hota nu sunt testate la gradul de penetrare al aerosolilor.

 

Filtrele din canistre destinate mediilor speciale sunt catalogate dupa gradul de filtrare al particulelor ce pot trece cat si eficienta acestora.

 

Fiind un spatiu public se pot gasi destui care sa considere ca un filtru de hota e solutia.

 

 

Editat de Haralambie
Link spre comentariu

Filtrul de hotă nu e bun nici pentru scopul în care e folosit....după experienţa nefericită cu o hotă cu filtru de pîslă, am cumpărat o hotă cu filtre metalice lavabile, tip plasă metalică.Nici nu se compară, după o jumătate de an motorul nici nu e lipicios la atingere, zici că nu a fost utilizat.Iar filtrele metalice se spală uşor cu o perie moale şi detergent.

Nu vă mai luaţi după toţi disperaţii de pe YouTube, cei mai mulţi vor doar vizualizări ,,fără număr,, nu-i interesează altceva.

Nu se mulează bine pe nas nici măcar masca de calitate cu bandă metalică, tot mai rămâne ceva spaţiu, ce să mai zic de prostiile de pe YT cu măşti improvizate din PET-uri tăiate şi cu găuri în dopuri.:nebunrau:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări