Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare 3D Printer.


CUBIX

Postări Recomandate

Salutare, 

Vreau sa îmi iau prima imprimanta 3D, m-am hotărât initial pe Creality Ender 3 v2, dar nu are auto bed leveling. Din cauza problemelor mele medicale, cred ca ar fi necesar. De asemenea, mi-ar fi necesar un spațiu de printare mai mare pentru unele proiecte. 

Mi-ați putea recomanda ceva, luat din China, depozit eu. Buget maxim 1400 ron, poate 1500 ron.

 

Ceva in regim DIY, nu întra în discuție pentru ca nu o pot face singur. 

 

Mulțumesc, 
George.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Buna,

O sursa de 3d printere, depozit Cehia : https://www.banggood.com/search/3d-printer/0-0-0-1-3-60-0-price-0-0_p-2.html?direct=6&sortType=asc

Livrarea se face prin "Urgent Cargus" pana la usa...

Eu personal am cumparat : https://www.banggood.com/Artillery-Sidewinder-X1-3D-Printer-Kit-with-300+300+400mm-Large-Print-Size-Support-Resume-PrintingandFilament-Runout-Detection-With-Dual-Z-axis-or-TFT-Touch-Screen-p-1411501.html?rmmds=search&ID=48036&cur_warehouse=CZ

O am de 3 luni si nu am avut probleme cu ea. Nu are auto bed leveling. Luat de valul imbunatatirilor i-am montal BL-Touch... pana la urma am constatat ca nu e mare lucru si am renuntat la el.

Mai am un Anycubic i3 Mega de mai bine de un an... nu am avut probleme.

In principiu toate imprimantele 3D de "buget" (sub 1000 Euro) pot fi imbunatatite. Firmele (sau prin intermediul firmelor satelit), vand kit-uri de upgrade... e o chestie de marketing.

90% din probleme sunt create de : Montajul initial defectuos al imprimantei, Slicer-ul si setarile din acesta.

Mult succes...

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Bună! 

Mulțumesc! 

Ma hotărâsem la anycubic mega x, aseara, dar după un review am constatat ca e super zgomotoasă și nucred ca am loc de perete pe birou pentru ea. Avand in vedere ca o țin cu mine in camera, clar nu as mai dormi daca printeaza noaptea. Artillery sidewinder cat zgomot face? 

Link spre comentariu

Despre creality ender 3 v2 ce părere ai? Find mai mica as rezolva cu spațiul, dar are un singur motor pe axa X. Asta are 32 bits procesor, posibil sa fie bun pentru update la software...

 

La multe am văzut ca nu printeaza abs cum trebuie pentru ca patul nu ajunge la temperatura corecta sau nu e uniforma. Pentru piese unde am nevoie de rezistenta mecanica, trebuie abs sau merge doar pla?

 

De asemenea, dacă printez pe bucăți având spațiul mic, mecanic cum ar fi? Ma gândesc sa bag o teava de carbon în piesa pentru rezistenta sporita.

 

Mulțumesc mult!

Editat de CUBIX
Link spre comentariu

Buna,

Nu am apucat sa-ti raspund mai repede... Nu cunosc Ender 3 v2. Pare O.K. la o privire de ansamblu.

In principiu cam toate imprimantele 3D de buget redus, au plusuri si minusuri. Dotarea este minimalist functionala.

Alegerea nu e usoara...

Pentru hobby ocazional - vaze, figurine, printate cu PLA,  toate isi fac treaba...

Pentru scopuri mai speciale, (in general pentru imbunatatirea performantelor imprimantei) trebuie sa fii pregatit sa faci ceva modificari, inlocuirea unor elemente (mecanice, electronice, soft).

In primul rand, structura trebuie sa fie cat mai solida - mentinearea aliniamentului pe axe in functionare este esentiala.

La 18.10.2020 la 20:25, CUBIX a spus:

Pentru piese unde am nevoie de rezistenta mecanica, trebuie abs sau merge doar pla?

Trebuie incercat... PLA-ul este destul de rezistent mecanic.

Ar fi bine sa studiezi proprietatile filamentelor si sa alegi in functie de necesitati si posibilitati.

ABS-ul e pretentios la printare, ai nevoie de o izolare a imprimantei pe timpul functionarii (un dulap, ceva in care sa se mentina temperatura ambientala 35-40 grade).

Pentru rezistenta mecanica https://www.banggood.com/XVICO-1_75mm-1KGRoll-Black-Color-PLA-Carbon-Fiber-Filament-for-3D-Printer-p-1376714.html?rmmds=category&cur_warehouse=CZ

Numai ca, trebuie inlocuit  "nozzle-ul" de alama cu unul de otel, filamentul fiind foarte abraziv.

Pentru rezistenta mecanica, mai conteaza si tehnica de printare... : https://www.youtube.com/watch?v=ZiQek0wei1g

 

 

 

 

Link spre comentariu

Mulțumesc! 

Îmbunătățiri sunt dispus sa fac, dar hardware nu pot fără ajutor (fizic), cu toate ca mi-ar plăcea... aici ma gândeam dacă nu as ieși mai bine sa iau. Un kit de prusa i3 mk3 pe care l-ar asambla un prieten și mi l-ar pune pe curier și as avea ceva fiabil. Pentru ca am nevoie sa printez fara sa îmi bat capul hardware... altfel ma uit la ea pana ajunge amicul din alt județ la mine sau o fac pachet și o trimit la el, oricum nu prea e ok pentru mine. Nu este ieftin kitul 3.6k ron, dar din ce zice lumea foarte ok. Sau ar fi altceva foarte fiabil, dar nu mai scump de atat...

Link spre comentariu

Buna,

Prusa are un bun renume...

Kit-ul nu contine elemente minune, doar o serie de upgrade-uri ce sunt bine optimizate si integrate in sistem.

Daca ai sa arunci o privire pe forum-uri ai sa vezi ca mai pot aparea si probleme.

 

Pentru mine e destul destul de scump kit-ul (este doar o parere subiectiva)... 

La banii astia eu as cumpara doua imprimante (gen Ender) + upgrade-rile necesare de a fi aduse la nivelul Prusa.

Asta as face eu pentru ca modificarile necesare as putea sa le realizez singur fara sa depind de altcineva.

 

Pentru tine, Prusa cred ca e optiunea cea mai buna avand in vedere ca depinzi de altcineva pentru interventii si modificari.

 

Sanatate, noroc si succes...

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări