Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Difuzor subwoofer incinta 120L


Cilibiu

Postări Recomandate

Salut tuturor.

Caut un difuzor pentru o incinta de 120l ca sa fac subwoofer din ea pentru casa/evenimente mici, nu pentru masina.

Actual am un difuzor de masina TS-W311D4 si nu sunt multumit cum suna in cutia de 120l, el este recomandat pentru sealed , eu vreau bassreflex.

Am incercat acordari diferite si nu ma multumeste, dau cu sutele de W in el ca sa sune si el acolo.

Fata incintei imi permite difuzor de 15" (fata are 60x46cm).

Am tot simulat tot felul de difuzoare in winisd si nu am gasit unul ca sa am spl cat mai mare pana in 70hz.

Impendata difuzor 8 ohm si putere cat mai mare, peste 400W si spl cat mai mare, peste 98db, Fs sa fie pana in 50hz

Ce difuzor recomandati pentru aceasta incinda? sunt limitat de acest litraj.

 

 

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Volumul de 120 l trebuie considerat cel maxim, de scazut e f usor.

98dB e un SPL mare, care la un subwoofer nu prea are sens, caci oricum il amplifici separat.

 

Care este bugetul limita ?

Sunt ceva difuri pro de 15" cu SPL mare chiar si la 50Hz, dar din gama mai scumpa.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Am gasit pana la urma ceva care ma satisface. Dupa cel putin 50 de difuzoare simulate lam gasit pe acesta DIFUZOR BASS MONACOR SP-15A/402PA.

Incinta 120L, SPL 100db, 400W freq de acordaj 45hz.

Multumesc oricum de indrumari si sfaturi, de o saptamana caut intruna, credeam ca am ramas fara variante dar se pare ca aseara am reusit sa gasesc ce imi trebuie.

Multe difuzoare de 15inch cereau cuti mari, peste 200l ca sa obtin ce doream.

Spor. Poate ajuta si pe alti acest topic.

Cote incinta externe 46lx53,6Lx60h. Pal de 18mm, cote interne 42,4x50x56,4. 

Antifonata cu burete de 4mm cofrat dedicat, 2 tunuri de bass 7cm diametru si necesar pentru diful acesta 4cm lungime din ce imi aduc aminte.

Spor

Link spre comentariu

Lam simulat si pe acela, de la B&C pana in 1500 lei am simualt tot de pe poweraudio, si tot de aici am luat toate firmele pana in 1500 lei si am simulat tot, nimic nu a fost pe aproape de monacor, ba cereau incinte cu litraj mare, ba raspunsul in frecventa nu arata bine, ba spl mic la 50hz.

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări