Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Cilibiu

Difuzor subwoofer incinta 120L

Recommended Posts

Salut tuturor.

Caut un difuzor pentru o incinta de 120l ca sa fac subwoofer din ea pentru casa/evenimente mici, nu pentru masina.

Actual am un difuzor de masina TS-W311D4 si nu sunt multumit cum suna in cutia de 120l, el este recomandat pentru sealed , eu vreau bassreflex.

Am incercat acordari diferite si nu ma multumeste, dau cu sutele de W in el ca sa sune si el acolo.

Fata incintei imi permite difuzor de 15" (fata are 60x46cm).

Am tot simulat tot felul de difuzoare in winisd si nu am gasit unul ca sa am spl cat mai mare pana in 70hz.

Impendata difuzor 8 ohm si putere cat mai mare, peste 400W si spl cat mai mare, peste 98db, Fs sa fie pana in 50hz

Ce difuzor recomandati pentru aceasta incinda? sunt limitat de acest litraj.

Edited by Cilibiu

E greu ceea ce vrei tu să faci...

Difuzorul auto pe care îl ai e făcut să meargă în spații mici. Incinta aia de 120 de litri e destul de mare...

Încearcă cu un Dayton DC380. E de 15" dar vezi ce iese.

Nu ma ajuta. 

1. are 100W RMS vreau minim 400W

2. SPL mic 92db .

3. FS foarte jos 18hz

Cerinte.

Sa pot folosi incinta de 120L

Sa fie de 15"

Putere minim 400W RMS

Impedanta  8ohm

FS pana in 50hz

SPL min 98db.

Mersi oricum de sugestie.

Astept in continuare recomandari.

Volumul de 120 l trebuie considerat cel maxim, de scazut e f usor.

98dB e un SPL mare, care la un subwoofer nu prea are sens, caci oricum il amplifici separat.

Care este bugetul limita ?

Sunt ceva difuri pro de 15" cu SPL mare chiar si la 50Hz, dar din gama mai scumpa.

Edited by Shambala

Am gasit pana la urma ceva care ma satisface. Dupa cel putin 50 de difuzoare simulate lam gasit pe acesta DIFUZOR BASS MONACOR SP-15A/402PA.

Incinta 120L, SPL 100db, 400W freq de acordaj 45hz.

Multumesc oricum de indrumari si sfaturi, de o saptamana caut intruna, credeam ca am ramas fara variante dar se pare ca aseara am reusit sa gasesc ce imi trebuie.

Multe difuzoare de 15inch cereau cuti mari, peste 200l ca sa obtin ce doream.

Spor. Poate ajuta si pe alti acest topic.

Cote incinta externe 46lx53,6Lx60h. Pal de 18mm, cote interne 42,4x50x56,4. 

Antifonata cu burete de 4mm cofrat dedicat, 2 tunuri de bass 7cm diametru si necesar pentru diful acesta 4cm lungime din ce imi aduc aminte.

Spor

Da incinta o am. Da spl este pentru 1khz, dar la 50hz ajung la 97db din ce imi aduc aminte!

Alte difuzoare sa ajunga la SPL de peste 96db la 50hz cereau incinta de litraj mare.

Lam simulat si pe acela, de la B&C pana in 1500 lei am simualt tot de pe poweraudio, si tot de aici am luat toate firmele pana in 1500 lei si am simulat tot, nimic nu a fost pe aproape de monacor, ba cereau incinte cu litraj mare, ba raspunsul in frecventa nu arata bine, ba spl mic la 50hz.

Edited by Cilibiu

Asa este. Ca sa obtin peste 90db la 30hz am nevoie de incinte de peste 300l.

Imi aduc aminte ca am simulat unul de 18inch de la celestion si cere 389l avea 600w rms si 1000 varf, nu imi mai aduc aminte bine toti parametri dar stiu ca arata destul de bine graficul de pe la 25hz in sus.