Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema cu incalzirea electrica prin pardoseala


amplyy

Postări Recomandate

O fi aprins becul şurubelniţei....la ce verificări ozenistice s-au făcut acolo.Şi am repetat cerinţa să pună filmare cu verificările, forumul nu poate permite ataşamente mai mari de 1Mb, dar se pot pune uşor pe YouTube şi apoi link-ul imaginii pe forum.Chiar dacă iniţiatorul nu ştie să facă asta, poate apela la un nepot care sigur ştie cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu sint tot de parere ca a vrut sa fure curent pt instalatia de incalzit in pardoseala si .............nu i-a iesit pasenta.

La cite timpenii spune pe acolo chiar ma gindesc daca nu era bine sa ceara un act-ceva la achizitionarea unui multimetru, act care sa certifice ca stii cum se foloseste un multimetru.

 

,,Apropo maistrul a masurat tensiunea de pe clanta si balamale are lntre 5-9 v, pe alte obiecte de fier puse direct pe parchet a gasit tensiune de 14v ,atentie firul negru de la aparat al tii ln mana sau ln aer si pui firul rosu pe fier." -super tare !!! Ala nu-i maistru ala e cirpaci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, sesebe a spus:

Te-am mai intrebat: cu ce anume masori? 

Se pare ca nu vrei sa spui asta ci dai doar raspunsuri evazive in care eviti intrebarea. 

Asta ma duce cu gindul la cineva ce vrea sa se distreze pe baza forumului sau oricum are ceva de ascuns. 

Aici ai si explicatia pt intrebarea mea.

Parca am mai spus eu nu masor nimic,electricieni o fac. Nimeni nu ascunde nimic si este misto.

1 oră în urmă, Defro a spus:

Iata si momentul deslusirii misterului. 

Scoate parchetul si refa legaturile instalatiei.

Deja a am facut treaba asta ,de fata cu mine cel care a montat instalatia a separat firele,toate firele sunt paralele lipite cu scoci nu au cum sa se miste,cumva d2134 are drepate acea instalatie emite cimp electromagnetic

Acum 3 ore, Defro a spus:

Pe asta a masurat-o?

Cand lnpamantarea vine de la teava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, bcristian a spus:

Poate ca da, poate ca nu.

Ca instalatia de incalzire induce curenti in chestii conductoare era clar de la inceput.

Dar energia indusa (atentie, nu tensiunea) ar trebui sa fie mica si nepericuloasa.

Cand electrizezi o haina de exemplu poti avea tensiuni de zeci de mii de volti, dar sarcina (implicit energia) este atat de mica incat nu e periculoasa.

Multimetrul sau creionul de tensiune pot sa indice tensiuni, chiar mari, desi sarcinile sunt f mici si nepericuloase.

Astfel de sarcini sunt normale in instalatii, ca atare e esential ca masuratorile si testele sa se faca corect.

 

Dar din ce ai spus tu rezulta ca ai si probleme in instalatia casei sau cea de distributie. Ai probleme insemnand ca te afecteaza pe tine, nu ca sunt din vina ta. Exemplul clar e cu DPST-ul, ce l-o fi facand sa declanseze e anormal.

 

De-asta am tot insistat mai multi pe aici cu testele, ca sa ne facem o idee despre ce se intampla de fapt acolo.

 

Cata energie e normal sa radieze o instalatie de incalzire de tipul ala nu stiu, nu am avut de-a face cu ele. Sigur nu ar trebui insa sa induca atata energie incat sa fie periculoasa.

Dar te asigur ca aia nu e singura problema, si ca daca renunti la ea nu se vor rezolva singure si celelalte.

 

ai dreptate ln tot ce ai spus,o mica precizare DPST-ul nu a functionat de la lnceput,atentie nu era legat panoul (BPM) la panoul de sigurante din casa ,energia aia care radiaza si zici ca nu este periculoasa a ars o placa de baza la PC si pe fimiu al pisca de cate ori atinge tastatura sau pune mana pe ceva fier

Acum 49 minute, validae a spus:

Măi oameni buni, eu am tot scris că verificările nu se fac acolo cum trebuie, ei măsoară o tensiune captată capacitiv. De aia i-am cerut să filmeze o măsurătoare, iar acea filmare n-a mai venit.

Folia aia se comportă ca o armătură imensă de condensator şi induce tensiuni parazite în orice nu e legat la împământare, dar acele tensiuni nu sunt periculoase.

Uite cum explică omul măsurătoarea de pe clanţă şi carcase:

,,Apropo maistrul a masurat tensiunea de pe clanta si balamale are lntre 5-9 v, pe alte obiecte de fier puse direct pe parchet a gasit tensiune de 14v ,atentie firul negru de la aparat al tii ln mana sau ln aer si pui firul rosu pe fier.
Deci ei măsurau potenţialele complet aiurea, cu minusul aparatului în aer, un electrician competent nu ar fi căzut în capcana unui multimetru digital, a cărui rezistenţă imensă de intrare (minim 10MOhmi) şi face ca orice băşină să inducă tensiuni în fire....

Eu l-am pus sa masoare clanta de la usa,cam ce ai spus tu asa a spus si maistru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 S-a mentionat piscarea mainii la clanta.Pai,in sezonul rece si in unele camere,daca ai sintetice pe tine,apar descarcari electrostatice.Cred ca nu e cineva care sa nu fi patit asa ceva.

 Pot apare descarcari si cand dai mana cu altul!

 N-o fi fost si la "reclamant" asa  ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dle, dta nu intelegi ca atunci cand da drumul la instalatie are tensiune pe masă, in fine inpamantare cum ii zice. Daca pune un ecran si-l conecteaza la potential, la ce ajuta?

 

Eu propun, la modul sugestiv, sa ecraneze si sa inpamanteze masa tuturor partilor metalice. Evident, se creeaza o alta inpamantare. Cu o teava galvanizata de 1 inch si 3/4de 2m in lungime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Mircea a spus:

Mai sus zice ca pişca si cand atinge tastatura (de la PC sic?), nici plasticul nu mai e plasticul care era pe vremuri...

Fix aceasta   Tastatura  o are ,intereseaza-te sa vezi ce carcasa are :)

1 oră în urmă, Defro a spus:

Aș sugera, la modul sugestiv, să ecraneze întreaga instalație. Pune un strat de tablă galvanizata cu grosimea de 0,15 mm, cea mai ieftină, și o conectează la împământare.

 

Nu se poate ecrana aceasta instalatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reclamat situatia la distribuitorul acestui sistem de incalzire electric,i-am amenintat ca fac reclamatie la OPC. Au spus ca va trimite un reprezentat inpreuna cu un electrician inginer,o sa vina vineri .... astept sa vad constatarea.:scarpin

Editat de amplyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mircea a spus:

Dle, dta nu intelegi ca atunci cand da drumul la instalatie are tensiune pe masă, in fine inpamantare cum ii zice. Daca pune un ecran si-l conecteaza la potential, la ce ajuta?

 

Eu propun, la modul sugestiv, sa ecraneze si sa inpamanteze masa tuturor partilor metalice. Evident, se creeaza o alta inpamantare. Cu o teava galvanizata de 1 inch si 3/4de 2m in lungime.

Treba cu teava sa facut ,are 1,68  la test are 1,8 ohmi.

Acum 6 minute, sesebe a spus:

Aproape orice se poate ecrana. Diferenta este cu ce costuri.

Legat de ecranare la un moment dat ma gindeam si eu sa recomand exact asa ceva dar apoi am vazut ca nu am informatii suficient de concrete si corecte ca sa-mi fac o ideie cit de mult ar ajuta.

Ecranarea presupune sa pui o folie de aluminiu (se gaseste pe emag) si sa o leg la lnpamantarea cu teava (ideea a avut-o cam toti electricienii+ tipul care a montat instalatia) dar daca acoperi instalatia cu acea folie nu cred ca o sa mai vezi caldura ,gandeste-te ce face o folie de aluminiu pusa pe o tava cu friptura si o bagi ln cuptor .

Editat de amplyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări