Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
lucadorin

LG 42LF65 probleme imagine

Recommended Posts

Bună ziua! Tv-ul din titlu, echipat cu placa de bază eax35231404(0) t-con 6870C-0180C, display LC420WU6, sursă EAY38640201 prezintă probleme de imagine. În primele 4-5 minute funcționează perfect, apoi apar dungi pe ecran, iar imaginea devine instabilă sau chiar dispare. Tensiuni pe t-con:

Vgh 24v

Vdd 17v

Vgl-4,9v

Când încep problemele pe imagine tensiunile nu se modifică, cu excepția vgl , care  oscilează spre între -4,8 și 0v si apare o oscilație supărătoare in zona TPS 65162. Nu am sesizat să se încălzească TPS 65162 sau vreun driver de pe display. Bănuiesc totuși, display defect. Există vreo solutie?

Multumesc!Screenshot_20201004-161050_Gallery.thumb.jpg.d785cd8332c984dd4eff94f89f9a319f.jpg

Edited by lucadorin

Acum 8 minute, lucadorin a spus:

Bună ziua! Tv-ul din titlu, echipat cu placa de bază eax35231404(0) t-con 6870C-0180C, display LC420WU6, sursă EAY38640201 prezintă probleme de imagine. În primele 4-5 minute funcționează perfect, apoi apar dungi pe ecran, iar imaginea devine instabilă sau chiar dispare. Tensiuni pe t-con:

Vgh 24v

Vdd 17v

Vgl-4,9v

Când încep problemele pe imagine tensiunile nu se modifică, cu excepția vgl , care  oscilează spre între -4,8 și 0v si apare o oscilație supărătoare in zona TPS 65162. Nu am sesizat să se încălzească TPS 65162 sau vreun driver de pe display. Bănuiesc totuși, display defect. Există vreo solutie?

Multumesc!Screenshot_20201004-161050_Gallery.thumb.jpg.d785cd8332c984dd4eff94f89f9a319f.jpg

Atașez si un filmuleț 

Acum 1 oră, lucadorin a spus:

Nicio idee, nimic....!?

Prea scurt clipul pentru diagnostic,aparent este defect de riciverul incorporat pe placa de baza daca este si digitala.Consideratio ca o ideie sau optiune.Avem colegi de mare clasa in electronica moderna,sunt comvins ca cineva va va ajuta.:da

2 hours ago, lucadorin said:

Nicio idee, nimic....!?

Defectul provine din placa de baza, display-ul + t-con sunt ok...se poate rezolva dar e munca multa, trebuie schimbat un pumn de c-urii "dezbracate"....

Ai un MP

Edited by Costica Tv

Am rezolvat tv-ul , așa a fost ( filtrajele pe barele de tensiune de pe placa de bază) . Am schimbat mai multe condensatoare pe barele de 1,8v 3,3v  5v, ținând cont de varsta tv-ului. Mulțumesc mult pentru ajutor!

Tv-ul a venit și fără sunet ( defect procesorul de sunet MSP4450k) pe care l-am inlocuit după ce am rezolvat cu imaginea( se încălzea foarte tare). Nu știu dacă are vreo legătură cu filtrajele slabe. Posibil...