Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
UDAR

Invertor Kyocera KC 5.4i MV

Recommended Posts

Vă salut!

Am fost solicitat să dau relații despre invertorul din titlu dar din păcate cunoștințele mele sunt minimale în domeniu iar pe net nu am găsit decât poze și parametri - nu manual sau așa ceva.  Alimentat pe una din cele trei intrări invertorul afișează ”Operation mode STANDBY” cu două din cele zece LED-uri aprinse . La încercare de ”butonare” cere o parolă care, evident, este necunoscută - e procurat de pe eBay sau așa ceva. 

Deci rugămintea mea se referă la trimiterea spre un link cu mai multe informații - un manual ar fi ideal - și/sau informații depre o parolă ”default” ( sperând că a rămas neschimbată), eventual un mod de resetare .

Menționez că invertorul nu se află la mine iar deținătorul nu are în dotare mai mult de un multimetru și scule generale. 

Vă mulțumesc anticipat. 

PS Arată identic cu cel din link https://archiwum.allegro.pl/oferta/inverter-kyocera-kc-5-4i-mv-i7769754516.html

Nu, n-a fost conectat la rețea, nu i s-a pus nici măcar sarcină . M-am gândit că asta ar putea fi o cauză. 

Tensiunea aplicată a fost .... din redresarea rețelei . Din păcate fără o sursă independentă de CC mai greu de testat .

Mulțumesc mult de răspuns, o să mai revin desigur . 

Dar dacă nu există rețea ( e căzută ) nu merge ? 

Transformatorul de separare îl aveam desigur în vedere doar că el nu există momentan . O să caute alte soluții - deocamdată discutăm doar de testare nu de utilizare efectivă. 

Edited by UDAR

Merge in "stand-by" /idle...ceva similar, fara retea.

Fiind un model on-grid, nu functioneaza fara retea, chiar asta e o masura de protectie impusa de standarde, ca la caderea retelei, invertorul sa se opreasca imediat, pentru a evita accidentele, respectiv electrocutarea celor de la interventii.