Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
trasorv

Ce soundbar să folosesc pentru samsung tv

Recommended Posts

Buna ziua,  de vreo câteva luni am cumpărat un tv Samsung smart de 32" și nu sunt mulțumit deloc de iesirea audio care este 2x 10w, îl dau la maxim și tot nu aud . Poate să îmi spună cineva ce soundbar să cumpar ? Nu vreau să dau pe el cât pe televizor....

Chiar aşa de slabe difuzoare să aibă, încât să nu ajungă 2x10W într-o cameră de locuit ? Ori locuieşti într-o zonă zgomotoasă...în orice caz, eu dădeam televizorul înapoi a doua zi dacă ce spui e chiar aşa.Nu ai menţionat modelul exact al televizorului, să vedem ce conectică are..

1 hour ago, trasorv said:

Buna ziua,  de vreo câteva luni am cumpărat un tv Samsung smart de 32" și nu sunt mulțumit deloc de iesirea audio care este 2x 10w, îl dau la maxim și tot nu aud . Poate să îmi spună cineva ce soundbar să cumpar ? Nu vreau să dau pe el cât pe televizor....

Nu strica banii , soundbarurile care suna bine sunt scumpe si trebuie sa aiba si o "lada "subwoofer separat.....( recomandat ) 

Eu am legat o minicombina JVC cu 2 boxe de lemn , legat si suna mult mai bine decat cele din TV ul Panasonic .Atat ca odata din plictiseala am facut repede boxele cu 2 cai sa fie  pe trei cai ......Combina are telecomanda , si asa e mai confortabil , puteam sa leg si la amplif mai serios , ca am destule.... dar noaptea  cand nu pot sa dorm mai ascult jazz pe Mezzo......

Acum 4 ore, Усилитель a spus:

Eu am legat o minicombina JVC cu 2 boxe de lemn

Acest setup folosesc si eu la tv din dormitor .

Nu conteaza amplif si boxe , se aude mult peste orice bara /ranga de 4000-5000 ron .

Chiar si cu 15-20W reali si niste boxe bunicele si suficient departate pentru a crea efectu' stereo .

Daca se tranteste o usa in film sare navasta din pat .

Trasorv.Ai ceva in neregula la TV,fie din setari,fie partea de hard.La 2x10w si volum maxim iti bat vecinii in teava dupa 1/2 ora!

In specificatie scrie putere:10w.Posibil sa fie 2x5w?Dar si asa ar suna destul de tare...

Daca nu se rezolva faci exact ce ti-au recomandat colegii.Un minisistem cu 2 boxe,JVC,Philips,Sony,etc.

La 20.09.2020 la 19:54, BRANCA a spus:

Trasorv.Ai ceva in neregula la TV,fie din setari,fie partea de hard.La 2x10w si volum maxim iti bat vecinii in teava dupa 1/2 ora!

In specificatie scrie putere:10w.Posibil sa fie 2x5w?Dar si asa ar suna destul de tare...

Daca nu se rezolva faci exact ce ti-au recomandat colegii.Un minisistem cu 2 boxe,JVC,Philips,Sony,etc.

Este foarte adevărat ce spui, eu am avut Kashtan de 2x10 W pe timpuri și nu puteam să îl dau la maxim, probabil că televizorul are 2x5 W . Cât despre setări, nu există setare în care să nu fi intrat ....

Problema la televizoare nu este puterea ci difuzoarele mici facute  sa intre in carcasa cat mai plata, difuzoare care nu misca aer destul, plus mai nou nu prea pun difuri de inalte separat ca pe vremuri, se face economie.... Ba de multe ori sunt indreptate in jos sau spre spate... 

Panasonicul meu smart suna bine, am egalizor in meniu pe 10 benzi, setari pt distanta fata de perete, stilul de montaj, etc si totusi cand dau drumul la minicombina JVC cu boxe mici de lemn (au adancimea mai mare ca latimea fata) suna de multe ori mai bine, efectele stereo sunt mult mai reale, cu toate ca nu este o combina cu cine stie ce pretentii. Sa nu zic ca rar folosesc peste 2x3W.....

Edited by Усилитель

Usilitel.Pai exact la asta ma gandisem si eu- difuzoare mici si volum mic de aer.Intamplator am vazut pe emag ca se mai vaicarea cineva de sunet slab la televizorul asta.

Si cu boxele astea mici am observat acelasi lucru-"grohaie" bine in camerele de bloc!Am si eu mini boxe Sony FX205 in genul acesta.Totusi Samsungul meu n-are nevoie neaparat de amp extern.Ca nu fac chefuri cu el...

1 hour ago, BRANCA said:

Totusi Samsungul meu n-are nevoie neaparat de amp extern.Ca nu fac chefuri cu el...

Da , asa este , si eu folosesc pt ca se schimba calitatea auditiei , degeaba am basul marit din egalizatorul TV ului ,ca contrabasul  il aud doar cand dau drumul la combina cu boxe , mediile devin din sterse mai sclipitoare , iar inaltele placute si mai intense  .Si conteaza mult ca boxele sunt orientate spre mine in V nu plat  si mai la distanta decat stie un Soundbar .

M-am uital la TV ul meu are difuri mici ovale indreptate in jos .....ca sa fie roata marginea cat mai ingusta  din fata......