Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
yo7but

Programare PIC18F252

Recommended Posts

Buna ziua,

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa programez un PIC18F252. Am un programator K150, am instalat driverul pentru win10.

In  mometul conectarii pe USB a progammtorului imi apare  ca este activ portul USB 3 dar nu vede programatorul.

Am incercat doua programatoare identice si se manifesta la fel.

Cum sa fac sa programez totusi microcontrolerul ?

Va multumesc.

USB.png

Eu lucrez cu  icprog .

În acest soft există și PIC18F252

dacă faci setările necesare trebuie să funcționeze.

descarcă icprog ,

e un program foarte intuitiv și ușor de lucrat cu el.

Edited by Nostalgic

Cica e normal sa dea eroare la verificarea existentei programatorului:) (cauta How to Use K150 PIC Programmer pe YouTube)

Daca ai selecteat corect portul, incearca sa-l scrii.

Multumesc.

@Nostalgic : cunosc programul icprog, am lucrat cu el dar cu alt programator (parca PIC P02). Am incercat si cu K150 dar nu am reusit sa-l setez corect. Poti sa ma ajuti cu setarile ?

@core : am vazut si eu ca-i normal sa dea acea eroare dar mie, dupa ce dau comanda sa-l programeze imi da eroarea "The programmer does not recognise the [18F252p procesor. Daca-i dau sa continue incearca sa programeze dar apoi da eroarea :

"ROM error at 0x0000

Good 0xEFC7

Bad 0x0000"

Mentionez ca am cumparat doua programatoare K150, ledul de programare se aprinde in momentul comenzii si am testat cu mai multe PIC18F252, toate noi.

Cel mai bun programator pentru PIC-uri este PicKit. Clonele pickit2 sunt ieftine si merita , nu are rost sa te chinui cu alte programatoare ca la un moment tot apare o problema.

Ce interfata USB-RS232 au cele doua programatoare? Asta pentru ca un cetatean zice aici: https://sites.google.com/site/ericmklaus/projects-1/k150-pic-programmer-hack ceva de incompatibilitati intre fake-uri PL2303 si driverele originale.

Un sfat pe care ti-l pot da este acelasi ca al userului djvas: cumpara o clona PicKit2 si ai scapat de dureri de cap, chiar daca poate folosesti ocazional PIC-uri. 

Aici: https://roboticx.ps/product/usb-pic-programmer-k150-icsp/, in josul paginii gasesti un driver pentru minunea asta. Se numeste microbrn si poate te ajuta.

Edited by nico_2010
1 oră în urmă, nico_2010 a spus:

incompatibilitati intre fake-uri PL2303 si driverele originale.

Corect .

De la win 7 in sus nu mai accepta drivere si clone de PL2303 .

Am un port IR care pe XP merge normal dar pe win 7 nu am reusit sa-l fac functional datorita clonei de PL .