Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Tibiscus

Recomandare amplificator sufragerie bloc

Recommended Posts

Buna ziua!

Sunt proaspat posesor unor boxe Heco Pro 500 (4 ohmi si 100 w) iar de 3 zile stau si citesc despre amplificatoare, dar nefiind cunoscator nu am reusit sa  iau o hotarare.

Intentionez sa achizitionez un amplificator SH de la o firma de ecipamente audio Sh din Cluj care ofera o garantie totusi de 3 luni, cu ajutorul careia voi asculta/viziona alaturi de sotie muzica (de la rock la hip hop la electronica) si filme de pe PC, iar sunetul va "iesi" dintr-o  placa audio externa (creative sound  blaster ) in sufrageria de 15 mp din aprtament.

Boxele nu stiu cat de performante sunt, recunosc ca m-am grabit sa le cumpar inaintea aplificatorului si am fost incantat de faptul ca arata bine....

Va rog frumos, recomandati-mi un model de aplificator capabil sa redea un sunet clar si curat (imi place basul dar urasc bunuiala).

Citind fel de fel pe internet si in diverse limbi am ajuns la urmatoarele modele  dar ma repet eu nu ma pricep, deci asta nu inseamna ca am si ales bine, mai mentionez ca toate modelel enumerate de mine se incadreaza in bugetul de maxim 400 lei (pe situl acelei firme, evident)

- Amplificator Onkyo A 8630

- Technics SU-V560 - ( m-a speriat putin consumul din retea 580 w!!)

- Pioneer A-405R

- Marantz PM 350

- Denon PMA 280

- Technics SU V 460 - ( consum 480 W!!)

- Denon PMA 737

Am ales doar aplificatoare nu si Receivere 5.1 si 7.1 in ideea de a reduce nr. posibilelor  defectiuni iar ulterior daca sotia va considera ca-i foloseste voi achizitiona un  tuner FM.

Va rog sa nu "aruncati cu pietre" ca imi doresc dar nu ma pricep,  eu am urmarit la amplificatoare ca impedanta sa plece de la 4 ohmi in sus  si sa fie cat mai mic "Total harmonic distortion",  am intrebat prietenii (care au amplificatoare) "ce model ai ?" dar nici ei nu sunt electronisti si la randul lor le-au luat tot la recomandarea unui alt prieten.....

Mai mentionez ca boxele actuale in graba fiind achizitionate, cel mai probabil vor fi inlocuite de ceva mai bun la un moment dat si nu as dori sa schimb si amplificatorul odata cu ele.

Va multumesc anticipat!

Edited by Tibiscus

Am multe Technics-uri, ăla e consumul de vârf.

Problema e alta: în general Technics și Onkyo nu prea se împacă bine cu 4 ohmi. (Technics și Onkyo am și știu ce și cum)

Acum 21 minute, daniel_2004 a spus:

Am multe Technics-uri, ăla e consumul de vârf.

Problema e alta: în general Technics și Onkyo nu prea se împacă bine cu 4 ohmi. (Technics și Onkyo am și știu ce și cum)

Probabil te referi la aparatele ieftine de la Onkyo si Technics. Pentru a nu generaliza e bine sa specifici si modelul exact.

@ Tibiscus - vezi ca trebuie sa discerni printre sfaturile habarnistilor ce nu depasesc nivelul informatiei tip "stiu eu de la un vecin".

Uite doua opinii corecte:

- in 300 lei este greu sa gasesti amplificator bun, mai ales care sa sustina fara probleme incinte de 4 ohmi la putere mare (pt ca la putere mica si f mica le suporta orice amplificator). S-ar putea sa merite / sa fii nevoit sa maresti bugetul la 5-600 lei.

- firma din Cj la care banuiesc ca te referi nu are o reputatie prea buna.  La ei aparat functional nu inseamna ca nu a fost reparat, iar asta de multe ori ei o fac cu un nivel de competenta si piese de calitate discutabila.

@Shambala    Ai putea sa-mi dai un exemplu pentru prima opinie?  Cine sa stie ca era ideeal daca impedeanta boxelor era de 8 ohmi..... Oare de ce ar minti ca un amplificator a fost sau nu reparat, unui cunoscator nu iar fi atat de greu sa-si dea seama, nu sunt electronist, dar ma gandesc ca fludorul ala va avea alta culoare piesa alta firma /specificatii....

Din toata lista mea sa inteleg ca nu ar fi nici una indicata/potrivita, chiar daca boxele vor fi inlocuite undeva pe la anul?

Edited by Tibiscus

@daniel_2004 ai câteva nu gluma... 

Din toata lista mea nici unul nu se înțelege și cu 4 ohmi fara a arde ceva până la schimbarea boxelor? Nu doresc să o dau de gard și cu amplificatorul și să revin aici cautand pe careva dispus să mi-l repare.....

Edited by Tibiscus

Onkyo incepe de la M200, M508, M588. Seria A e slaba, nu o poti incadra la HiFi. Technics seria SE e ok, SE-A-7000, sau 3000. Restul sunt povesti.

Cred că dacă ceri păreri doar la electronişti şi depanatori de profesie, mai ales unii ,,audiofili,, nu vei mai cumpăra nimic.Toţi vor fi extrem de exigenţi cu performanţele, deşi nu toată lumea mai sesizează distorsiuni sub 1-2% sau face diferenţa între un Hi-Fi şi unul ce nu se încadrează în norma aia. Ţi-aş recomanda să asculţi diverse amplificatoare, preferabil pe aceleaşi boxe, deşi e foarte improbabil să găseşti la cineva astfel de configuraţie.Dar nici atunci nu ar fi prea relevant, sunetul se aude altfel în două încăperi diferite ca volum, formă şi mobilier.Ce ar putea să sune excelent la altcineva, s-ar putea să sune prost la tine, depinde de pretenţiile fiecăruia.Unii ascultă pur şi simplu muzica, nu vînează distorsiunile sau frecvenţe peste 20 kHz şi sub 20 Hz....

Doctore fii putin mai atent, omul a cerut sfaturi legate de amplificatoare low budget iar Daniel  a dat un raspuns corect. Asta nu e un forum de haudiofilie, domeniu unde esti tu tatic/doctor, e asa mai pentru sarantoci...

Ps. Intradevar trebuia sa precizeze ca alea de top nu au aceasta problema.

Edited by Alphsoo

Cam toate firmele au avut si amplificatoare concepute si realizate pt 4-8 ohmi.  Intradevar, de obicei cele cu doua randuri de finali (8 bc) dar nu trebuie sa va luati dupa aceasta "regula". Am intalnit amplifuri  (care sunau f bine de altfel) ce aveau doua randuri de finali dar toti erau de putere relativ mica - Pdmax=100W.   Evident ca alegerea proiectantilor a fost in cunostiinta de cauza si nu o greseala sau facuta din economie.  Asa ca trebuie vazut si ce finali sunt (si ce tensiune de alimentare este folosita) inainte de a aplica regula "8 finali = tine bine pe 4 ohmi".  ("Regula" mai poate fi  invalidata pur si simplu datorita schemei alese - vezi Sansui AU-G90X)

Chiar daca Der Doktor este considerat audiofil, este un bun cunoscator al domeniului atat din pdv tehnic cat si acustic asa ca opiniile sale merita luate in seama.

Din pacate si observatia lui Alphsoo este adevarata   ....  asa ca revin la prima sugetie - cea de a mari putin bugetul.

Sau, se poate cumpara orice amplif 6-8 ohmi si se asculta mai incet....

Spre deosebire de unii vanzatori de scule vechi, firma aceea din Cj nu minte, ea nu precizeaza ca "aparatele sunt neatinse in interior" sau ca nu au fost reparate. Problema este calitatea reparatiilor, determinata de obligativitatea mentinerii pretului f jos.

Mai trebuie tinut cont ca mai toate seriile ieftine (de la orice firma) suna sensibil mai putin bine decat seriile scumpe.  Vorbind de piata SH, aproape intotdeauna merita platita diferenta si ales de la inceput un amplificator spre varful gamei si nu de la inceputul ei.

Edited by Shambala

Daca vrei sa asculti intr-o sufragerie de bloc, este suficient sa achizitionezi un AS15201.

Edited by alf

Acum 10 ore, Tibiscus a spus:

@daniel_2004 ai câteva nu gluma... 

Din toata lista mea nici unul nu se înțelege și cu 4 ohmi fara a arde ceva până la schimbarea boxelor? Nu doresc să o dau de gard și cu amplificatorul și să revin aici cautand pe careva dispus să mi-l repare.....

Din lista ta toate merg și pe 4 ohmi doar că se vor încălzi mai tare în funcționare îndelungată.

La Technics trebuie să ai grijă să nu iei din alea cu finali MOS-FET. Am înțeles că au cam dat-o în bară cu ele (ale mele sunt tranzistori toate).

Legat de Onkyo 8630 (pentru că am frații mai mari) pot spune că o să-ți facă la un moment dat probleme selectorul de surse și potențiometrele (în special cel de source direct și posibil și cel de balans). În rest, am citit despre 8670 (tot aici pe forum) că ar fi tanc: are protecții care dacă funcționează corect îl fac aproape indestructibil...

Dacă, așa cum ai specificat, vei dori să schimbi boxele la un moment dat și să treci pe ceva mai bun, ți-aș recomanda să iei acum un amplificator BUN pe care să-l servisezi și să-l ai în stare bună (oricare ar fi alegerea ta).

De asemenea te-aș sfătui să nu iei amplificatorul fix la puterea boxelor. E bine să ai o rezervă de putere ca să nu bagi amplificatorul în cliping (să-l folosești către limita lui superioară/extremă pentru că poți să strici atât amplificatorul cât și boxele în felul ăsta din cauza distorsiunilor). Dacă am uitat ceva, revin. Dacă mai ai întrebări, poți să mă întrebi oricând.

Nu știu dacă ai observat dar nu am zis nimic despre alte mărci decât Onkyo și Technics. Nu vreau să-mi dau cu părerea despre amplificatoare/mărci pe care nu le cunosc/cu care nu am lucrat.

Acum 9 ore, der_doktor a spus:

Onkyo incepe de la M200, M508, M588. Seria A e slaba, nu o poti incadra la HiFi. Technics seria SE e ok, SE-A-7000, sau 3000. Restul sunt povesti.

Vă cred, dar nu toată lumea are bani de vârfuri... Un M508 e cât o mașină mai ieftină iar un SE servisat e cât una mai scumpă un pic...

Îmi pare rău să vă spun dar eu într-o sufragerie îmi fac treaba mai mult decât onorabil cu un A-8670, un T-4670, un EQ-25 (va fi înlocuit de un EQ-540) și un DX-708. La linia asta am atașat o placă Asus Xonar U7 (24 biți) pentru a asculta muzică de pe laptop (flac-uri) și personal sunt extrem de mulțumit.

Concluzia? Fiecare se întinde cât îi e plapuma...

Edited by daniel_2004