Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bucsa grafit sparta


Postări Recomandate

Ideal e bronz grafitat, doar ca trebuie atentie ca sunt multi gen Obor care vand alama pe post de bronz. La o firma daca mergi nu-ti vinde nicaieri 5cm de bronz. Fiind lubrifiata de apa, ma gandesc daca la limita nu ar merge si una de teflon, desi nu stiu cat de echilibrat e rotorul si cat de mult va rezista. Oricum nici teflonul nu e ieftin, asa ca cel mai sigur ramane tot bronzul grafitat.

Editat de ndc74
Link spre comentariu

Burghiul elicoidal din cobalt HSS oferă performanțe de lungă durată la găurirea oțelului inoxidabil. Această durată extinsă de viață se datorează conținutului de aliaj de cobalt 5% și oțelului HSS (oțel rapid) complet șlefuit, care asigură o calitate excelentă a suprafeței, rezistență la uzură și protecție împotriva căldurii. Prevăzut cu două tăișuri și două caneluri, așchiile sunt îndepărtate rapid pentru o durată și mai mare de viață a burghiului. Acest burghiu este adecvat pentru oțel aliat și nealiat, oțel inoxidabil, fontă, otel dur si oteluri rezistente la acizi si caldura. Prezintă un sistem cu tijă cilindrică (tija egală cu diametrul burghiului) și este proiectat pentru utilizarea cu suporturi de burghie și mașini de găurit/înșurubat.

Burghiul elicoidal din cobalt HSS este fabricat conform cu standardul DIN 338. Burghiul este de tip N (unghi canal), cu un vârf de 135° și toleranță pentru diametru h8. Tăierea activă și centrarea perfectă fără ezitări sunt obținute cu ajutorul vârfului despicat ascuțit.

Editat de valivoi
Link spre comentariu

Poti incercat cu HSSCo (cobalt) cu avans mic si ungere ca se incinge (preferabil cu racire). Daca nu merge ok, singura varianta ramane burghiu de carbura. Gaura vrei s-o dai cu bormasina de mana sau pe strung\bormasina de banc? Daca vrei din mana, e cam riscant  pt burghiul din widia sa se sparga.

Link spre comentariu

Da asa este, bucsile sunt foarte asemanatoare cu feritele  dar probabil sunt din grafit, 

axul rototului era  deformat de la bucsile astea si l-am rectificat pe strung, cu  cutit cu  vidia ,

  a mers  prelucrat axul dar nu a mers  gaurit cu un burghiu HSS, 

o sa caut un burghiu prin obor.

 

 

Link spre comentariu
Acum 10 ore, satelit a spus:

foarte asemanatoare cu feritele  dar probabil sunt din grafit, 

axul rototului era  deformat de la bucsile astea

Daca axul era uzat de lagare si nu a mers HSS in el  , nu cumva lagarele sunt mai dure decat grafitul si decat axul ??

In ideea ca merg mult timp fara mentenanta au fost concepute mai dure decat axul.

Rotorul este mai usor de schimbat in comparatie cu lagarele .

Uzura axului s-a produs datorita faptului ca pompa nu a fost aerisita la lagarul din exterior si a mers pe uscat .

Aceste lagare merg mult timp fara uzura daca pompa este aerisita corect si se verifica periodic prin slabirea surubului de aerisire .Se greseaza cu apa din instalatie , dar trebuie sa aiba apa la ambele lagare .

Cum putea un lagar de grafit sa toceasca un ax de otel tratat ?

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 10 ore, satelit a spus:

l-am rectificat pe strung, cu  cutit cu  vidia

O sa fie greu de gasit lagare la noua cota .

Cu lagare strunjite nu va tine mai mult de 2-3 luni .

https://www.romstal.ro/lagar-anterior-pt-pompa-bph-60-250-40-t-p50945.html

Nu e reclama , este doar un exmplu .

De ce o avea pretul in jurul acestei valori ?

Singura varianta este sa incarci axul cu material corespunzator , cumperi lagare si apoi rectifici axul dupa lagare .

Orice alta combinatie de ax-lagare va da fail.

Am facut multe in perioada 1998-2004 .

Link spre comentariu

Ca sa stim despre ce vorbim eu incerc sa repar o pompa de recirculare   DAB  pentru centrala  , este  o pompa cu putere pana la 300W  (destul de mare comparativ cu cele comerciale), 

Bucsile pompei nu sunt atat dure,   uzura axului nu a fost foarte mare, a trebuit sa rectific 0,2mm  din ax in timp ce bucsa  la 12mm diametru a ajuns la 17,6mm diametru, 

adica uzura bucsei a fost foarte mare comparativ cu axul pompei.

 

Cat priveste partea cu incarcare axului nu cred ca o sa mearga pentru ca pentru ca rototul este facut din cupru iar axul este facut din otel,

  daca as incalzii axul si-ar face loc in rotorul din cupru si ar iesii de acolo.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări