Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mlt, RPM , etc

Evaluează acest subiect


djvas

Postări Recomandate

 Curios deoarece am vazut la rusi ca MLT-urile nu sunt atat de apreciate la audiouri pe tuburi!Mai au si o buba,sunt supradimensionate.Se pare ca au o rezerva de cel putin 20% la wattaj,ceea ce le face mai voluminoase decat "concurenta" actuala.Sa zic ca au,unele,terminalele argintate?

 RPM-urile sunt bune ca stabilitate si zgomot.Slabe la rezistenta mecanica a terminalelor si a invelisului de protectie.

 Per ansamblu rezistentele metalice de azi,facute de firme serioase,nu pe vapoarele chinezesti,sunt mai bune.Au multe dintre ele variatii cu temperatura mai mici de 50 ppm si sunt trimeruite cu laser,teribil de exact...Si sunt si clase speciale,unele,de zgomot f f mic.

 A evoluat enorm tehnica in domeniul asta,mai ales la depunerile in vid,aplicarea nanotehnologiilor s.a.

 

 

 

Link spre comentariu
Acum 25 minute, vio2007 a spus:

 

https://i.postimg.cc/9MG2tN4c/20200907-163949.jpg

Si condensatorii rusesti placheta ca cei din poza sunt ok,nu numai tubularii.

 

Aceia da, sunt ok. Cam toate ceramicele rusești cu valori de pF (zeci/sute) sunt buni.

Eu m-am referit la plachetele ceramice roșii de la 4.7nF in sus care nu sunt de încredere, dădeau destule probleme ca și ale noastre.

 

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

 Subscriu la opiniile referitoare la plachetele anterioare.Daca nu ma insel astea se aduna si pentru recuperare?

 La RPM taman de aceea au pus placuta de textolit la baza.Fara ea,daca tragi in lateral piciorusul,ramai cu el in brate!Slaba legatura la corp si f moale invelisul.Zici ca e caramel!Nu stiu de ce nu le-or fi copt cu ceva email...

Link spre comentariu

O lista utila pt identificarea /componenta materialelor din  condensatori rusesti :

 

Types of Russian capacitors

BM - Paper Small-sized
BMT - Paper Small-sized Temperature the proof

MBG - Metallized Paper Hermetic sealing
MBGO - Metallized Paper Hermetic sealing Single-layered (used in constant and pulsing chains of a current)
MBGT - Metallized Paper Hermetic sealing Temperature the proof
MBGCh - Metallized Paper Hermetic sealing Single-layered (used in variable and pulsing chains of a current)
MBGP - Metallized Paper Hermetic sealing (used in constant and pulsing chains of a current)
MBM - Metallized Paper Small-sized

SSG - Silver Mica Hermetic sealing
SGM - Silver Hermetic sealing Modified
KSO - Capacitor Mica Pressed

KD - Ceramic Disk
KLS - Ceramic Cast Sections
KM - Ceramic Monolithic
KPK-M - Ceramic Tuning Capacitor Small-sized
KT - Ceramic Tube

PM - Polystyrol Small-sized
PO - Film Open-style
PCO - Film Styroflex Open-style

K15-4 Ceramic High voltage "doorknobs"
K15-5 Ceramic High voltage "doorknobs"

K31 - Silver Mica

K40Y-9 - Paper in Oil (silver body)
K40Y-9V - Paper in Oil (red body) millitary version K40Y-9
K42Y-2 - Paper in Oil (green body)

K42P-5 - Metall-Paper in Plastic case
K50 - Aluminum Electrolytic
K70 - Polystyren (polystirol)
K71 - Polystyrol "High Tolerance"
K72P-6 Teflon (silver body)
K73-14 PETP
K73-15 PETP
K73-16 PETP
K73-17 PETP
K74 - PETP High voltage
K75-10 - Paper in Oil (hybrid )
K75-15 - Paper in Oil High voltage (hybrid )
K75-17 - Paper in Oil High voltage (hybrid )
K75-24 - Paper in Oil (hybrid )
K75-28 - Paper in Oil High voltage
K76 - Laquer Film
K77 - Polycarbonate Film
K78 - Polypropylen Film

FT - Teflon (modification FT-1, FT-2 and FT-3)
KBI - Ceramic "doorknob" High voltage disk

 

Link spre comentariu

Si condensatorii romanesti stiroflex sunt buni, mai ales daca prinzi cu 2,5-5%....au o stabilitate foarte buna la deviatiile de temperatura.

Am o cutie cu diferite valori...am pus feonul pe ei si nu-si modifica capacitatea indiferent de temperatura aplicata...foarte buni.

Rezistentele peliculare metalice romanesti imi plac deoarece au scrisa direct valoarea si au tolerante mici, stabile la temperatura.....daca le amestec pe masa le gasesc repede, fata de cele in codul culorilor, unde trebuie sa le citesc codul..... cateodata nuanta culorii e cam stearsa, de sunt nevoit sa pun aparatul de masura pe ea ca sa stiu sigur ce valoare este.

In schimb la astea peliculare romanesti nu toate au brida aceea de textolit...trebuie sa umblu grijuliu cu ele.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Confirm, condensatoarele styroflex romănești sunt foarte bune și după 50 de ani.

Din păcate noi am stat rău la rezistențe.

Cele de 0.5W cu lipituri la capete dădeau deseori probleme deși erau făcute după licență Siemens. Probabil n-am respectat cum trebuie procedurile de fabricație.

Mai erau cele la 0.125W cu metal la capete asemănătoare MLT -urilor. Astea ...  depinde cum le nimereai. Unele se dezmembrau cum puneai pistolul pe ele, altele rezistau eroic chiar la mai multe "transplanturi"  de pe un cablaj pe altul.

Link spre comentariu
Acum 36 minute, +_Florin_+ a spus:

.

Din păcate noi am stat rău la rezistențe.

 

Asa este...dar nu numai la rezistente. Am avut mai multe bombe...condensatori ceramici de proasta calitate cu deviatii grave la temperatura plus capacitati la jumatate fata de valoarea indicata. Condensatorii electrolitici...de astia nici nu mai vreau sa vorbesc....la capitolulul asta stateam naspa rau de tot.

La semiconductori eram iarasi bine....aici fara probleme.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Nu cunosc cu precizie cat si de ce se mai folosesc in electronica, insa, stiu sigur ca MLCC-urile de IPEE sunt de interes pentru extragerea si rafinarea mp continute in electrozi.

 

Din perspectiva asta,(a mp continute), nu-s tare stralucite...adica, au potential modest, rasina multa pe capsula, s.a.m.d.(sigur, modest-nemodest, cand le aflu pe undeva, io le cumpar si amu)

 

Alealalte, de asemenea, pot fi privite si din unghiul asta(al mp), numa ca, de pilda, la MLT-uri, povestea rentabilitatii incepe ciu cifre de la 10 in sus(10 kile, 20 kile, etc)

 

mp= metale pretioase

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări