Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Impregnare miez transformator


Postări Recomandate

Se poate totuşi improviza ceva cât de cât, cuplând un aspirator sau mai bine, un compresor de frigider (cu ţeava de aspiraţie)la un recipient tip ,,clopot,, prevăzut cu o valvă auto şi pus peste vasul cu lac de impregnare.Dacă se etanşează bine, se poate obţine o depresiune suficientă pentru a scoate mare parte din aerul rămas printre tole şi bobinaj.Funcţie de mărimea transformatorului, se poate improviza o incintă de vidare acceptabilă scopului (-1Bar) dintr-o cutie de vopsea, în capacul căreia se montează valva auto.

Editat de validae
Link spre comentariu

Eu tot nu va inteleg cu masina de vidat.

Cand scoti transformatorul afara sa se usuce, lacul nu se scurge? Cine ia loc lacului scurs...nu tot aerul? Pentru ce atata chinuiala?

Eu le bag complet in lac...il agit de cateva ori pana se opresc bulele de aer...il las in lac vreo juma de ora, iar il mai agit sa vad daca mai iese vreo bula de aer...si gata, la scurs si uscat. Daca lacul este destul de fluid intra singur prin toate colturile...aerul nu se opune.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Dacă lacul e mai gros, nici nu intră în spaţiile mici, iar prin vidare el va ajunge şi acolo, ulterior nu se mai scurge, fiind reţinut prin capilaritate...

Când am construit primele bobine de inducţie pentru electrificatoare, le fierbeam în parafină.Ieşea aerul şi după cinci minute de fiert, dar acele bobine nu au cedat deloc, atât de bine s-au izolat.Dacă le băgam direct în lac nu impregnam decât capetele...

Editat de validae
Link spre comentariu

Lacul se dilueaza...fiecare lac are diluantul lui....se face subtire sa se scurga picatura cu picatura rapid. Nu-l lasi gros cum il pune fabricantul in cutii. Si vopseaua noua o diluezi...ca altfel nu poti vopsi cu ea, e foarte groasa.

Iar parafina nu o vad buna la izolare sau impregnare sau anularea zgomotelor. Daca traful sau bobina se incalzesc, cum se intampla de obicei...parafina curge, se innmoaie. Ca o lumanare care sta in bataia soarelui...se indoaie si incepe sa se flescaiasca, se scurge...parafina are punctul de topire foarte scazut.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 16 minute, mac01 a spus:

Eu tot nu va inteleg cu masina de vidat.

Cand scoti transformatorul afara sa se usuce, lacul nu se scurge? Cine ia loc lacului scurs...nu tot aerul? Pentru ce atata chinuiala?

Eu le bag complet in lac...il agit de cateva ori pana se opresc bulele de aer...il las in lac vreo juma de ora, iar il mai agit sa vad daca mai iese vreo bula de aer...si gata, la scurs si uscat. Daca lacul este destul de fluid intra singur prin toate colturile...aerul nu se opune.

prin vidare scoti aerul. In locul aerului este absorbit lacul. Adica lacul patrunde in acele locuri in care nu ar fi patruns la o simpla scufundare. Da lacul se scurge, dar ramane o pelicula suficienta cat sa lipeasca spirele intre ele sau carcasa de miez. Nici nu ar trebui ca lacul sa fie gros ca ar ingreuna racirea.

Acum 8 ore, bugaian@gmail.com a spus:

Bună, 

 

vreau să impregnez un miez de traf în lac electroizolant.

 

Practic am 4 șuruburi cu care sunt prinse tolele pe 4 colțuri.

 

Întrebarea este: slăbesc aceste șuruburi, îl impregnez în lac apoi îl scot, le string bine și la cuptor? Sau le string și îl bag în lac cu șuruburile strânse?

 

Merci.

 

 

uite aici am impregnat un traf

 

Link spre comentariu

Eu am curaj sa pun pariu cu voi ca daca tolele sunt stranse....cu tot cu vidatul vostru lacul nu intra intre tole....tot la suprafata se depune. Ati vazut voi pe la vreun bobinator metoda asta cu vidatul? Ca eu n-am vazut niciodata. Am vazut scufundate in lac si lasate acolo ceva timp. Pierdere de timp si munca inutila. Eu numai asa am impregnat trafurile si niciunul n-a mai bazait. Mai putin ma intereseaza daca lacul a intrat prin toate colturile....ma intereseaza doar sa nu faca zgomot. Ca de izolat bobinele le-am izolat eu cum trebuie de la inceput. Daca o fi sa apara descarcari...o face si cu lac si fara lac si cu parafina si fara parafina. Impregnatul este mai mult pentru anularea zgomotelor, vibratiilor........nicidecum pentru izolarea bobinelor, spirelor...s.a.m.d

 

Editat de mac01
Link spre comentariu

Nu la bobinatori vei vedea aparat de vidat ci la ateliere de bobinat.Şi nu e important ca lacul să intre între fiecare două tole, ci între spire şi straturile de spire.Tolele au propriul strat izolant, strângerea bună elimină vibraţiile, impregnarea e făcută pentru a creşte izolaţia bobinajului şi a împiedica spirele să vibreze.

Link spre comentariu

 Mac.Tehnologia de executare a trafurilor am impresia ca se lacuia tabla,apoi se stantau tolele.Ce se facea vidat privea bobinajul si exteriorul tolelor.Similar impregnarii statoarelor de motoare.

 Sincer vorbind nu stiu de ce vrea sa re impregneze tolele.Am desfacut si eu o multime de trafuri si le-am refacut fara sa "botez" tolele.Lacul cu care sunt date acestea era f rezistent,uscat la cuptor sau UV(?).

Link spre comentariu

Un exemplu de impregnare eficientă,  "ca la carte" il reprezintă autotransformatoarele de rețea din tv-urile A/N cu CI produse de Electronica.

Am incercat să desfac un astfel de traf, a fost crimă și pedeapsă :rade:.  L-am fiert de trei ori, abia am reusit să-i desfac tolele. Apoi spirele erau atât de bine lipite una de alta încât sărma se rupea când incercam sa-l debobinez. 

Habar n-am ce procedură foloseau dar banuiesc că sărma trecea printr-o baie de lac înainte de a fi înfăsurată pe carcasă.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări