Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Claie Bucalaie

Samsung uhdue43nu7122kx

Recommended Posts

Da, se poate repara doar mufa din selector (cutiuţa metalică ce conţine mufa), dar e destul de migălos.De exemplu eu am reparat câteva selectoare cu mufe rupte accidental şi se poate.Oricum, remedierea selectorului nu costă nici pe departe cât toată placa...singura problemă ar fi doar dacă selectorul ar fi atât de avariat încât ar fi necesară înlocuirea lui.Dar un astfel de selector costă sub 100 Lei, plus manopera...

Acum 2 ore, Claie Bucalaie a spus:

Fetita mea a tras de cablul de antena și a rupt mufă de antena din TV. TV e în garanție, la service au spus ca  se poate repara doar cu plata întregi placi. Se poate reparatia acelei mufe sau nu? 

Cu multa atentie si rabdare se poate repara ( am rezolvat cateva ), depinde acum si de felul selectorului, deoarece trebuie dat capacul jos si depinde si de cum s-a smuls mufa (si cu ce a plecat dupa ea ). Daca sunteti de meserie, puteti incerca, sau apelati la cineva din zona, care a mai facut !

S-ar putea sa coste mai mult un selector ca este un tv mai nou, sau in cel mai rau caz sa nu se gaseasca deloc, dar se poate repara selectorul , asta doar daca nu este rupta placa din selector, depinde cum este facut selectorul

Mufa nu contează, puneţi o poză cu cutiuţa din care s-a smuls, adică selectorul...eventual fără capac, să se vadă cum s-a smuls din cablaj.Oricum, sunt şanse foarte mari să se poată repara fără probleme,Dar asta trebuie s-o facă cineva de meserie sau cu multă experianţă, selectorul e făcut cu componente subminiatură şi orice greşeală poate compromite grav funcţionarea lui.

La 4 septembrie 2020 la 13:15, Claie Bucalaie a spus:

Fetita mea a tras de cablul de antena și a rupt mufă de antena din TV. TV e în garanție, la service au spus ca  se poate repara doar cu plata întregi placi. Se poate reparatia acelei mufe sau nu? 

Mergeți cu el la service. Are capac fără șuruburi, n-o sa-l desfaceți fără sa spargeți ecranul