Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Misulache12

Filtre active 400kH - 500kHz

Recommended Posts

Salut,

Am nevoie, pentru o aplicatie care implica detectarea de proximitate, de niste filtre active, trece banda, opreste banda, de ordin cel putin doi. Intrucat aparatul pentru detectarea proximitatii este portabil si supus la posibile socuri nu vreau sa folosesc bobine. Domeniul de frecvente care ma intereseaza este de 400 kHz - 500kHz. Am cautat pe net dar cele cu AO pe care le-am gasit nu se preteaza la domeniul de frecventa al aplicatiei. 

M.P.

Probabil ca se doreste utilizarea unor circuite operationale comune, dar acestea merg pana la frecvente de 20-50KHz,

aceasta a rezultat dintr-un test rapid cu OP07. La frecvente mai mari scade nivelul, care este normal unitar la FTJ si distorsioneaza.

Complicatii mai sunt cu precizia condensatorilor si impedanta mica necesara a sursei de semnal.

Deocamdata nu mai am spatiu permis pentru atasamente asa ca nu pot arata performantele.

@gsabac

Multumesc pentru raspunsuri. Am intrat pe site-ul indicat pentru calculul filtrelor si am facut calculul rezistentelor pentru un filtru Cebasev trece bandal, BP, avand ca date de intrare C=0.022nF, A=2 si BP=[385KhHz, 420kHz]. Am obtinut pentru divizorul rezistiv de la intrarea fiecarui filtru cu AO o valoare de aprox. 1/300. Deci daca intru in primul filtru cu AO cu 4Vvv o sa am dupa divizor 4/300 Vvv la un factor de amplificare al acestuia de cca. 30, obtinut dupa calculul reactantelor. Idem si pentru cel de al doilea filtru cu AO. A implementat cineva un astfel de filtru?

M.P.

Simularea cu circuite operationale comune a dat cu valorile dvs. o frecventa de circa 150KHz cu o atenuare foarte mare

Din considerente practice ar trebui sa alegeti condensatorul de valoare mult mai mare, 1-2nF deoarece capacitatile parazite ale montajului

si circuitelor operationale pot depasi cu mult 22pF cat ati ales. Deasemenea in aceasta schema aleasa de dvs. s-a transferat precizia

de la condensatori la rezistente, ceea ce face necesar adaugarea de trimeri pentru ajustarea frecventei fiecarei celule.

Eu am facut filtre complexe cu AO chiar de ordinul 10, este foarte laborios si trebuiesc componente stabile, pana la frecvente de 15 KHz,

mai sus trebuiesc circuite operationale de frecventa mai mare.

PS. Numai experimentand veti gasi rezultatul adevarat in mai putin de o ora.  Puneti montajul pe o placa de proba, alimentati de ex. cu +/-12V,

decuplati cu condensatori  de 100n pe montaj, folositi un generator cu iesirea rezistiva in 50 de ohmi si daca folositi un breadboard

puteti testa cu usurinta diverse tipuri de operationale.

@gsabac

Multumesc adminului, mi-a redat spatiul necesar pentru a posta imagini pe forum, de aceea

am revenit cu simularea filtrului trece banda pe care l-ati calculat cu cateva clicuri. Ar fi trebuit sa postati dvs. schema cu valorile!

Schema cu valorile din calculul dvs. si circuite AO OP07 un circuit AO comun.

939522945_FTBcuOP07.thumb.png.3ecffd6b8f9407bf526a23a2ac76f9ae.png

Frecventa s-a deplasat la circa 90KHz si in loc sa amplifice, atenueaza.

Schema cu valorile din calculul dvs. si circuite AO LT1213 un circuit AO de frecventa mare 28MHz.

1217128871_FTBcuLT1213.thumb.png.ddda6b1642df64aaceb246e90b4e092b.png

Frecventa s-a deplasat la circa 300KHz, au aparut perfect cele doua rezonante si amplificarea este 10dB.

Concluzia: Calculul cu 22pF nu tine seama de realitatile circuitului de aceea condensatoarele ar trebui marite.

Pentru inceput va propun 0,22nF si sa postati valorile rezistentelor.

@gsabac

Salut

Am facut calculul functiei de transfer a filtrului si mi-a iesit formula:Uies/Uin=-(R2R3Xc)/(R1R2R3+2R1R2Xc+(R1+R2)Xc^2)  care este o functie de transfer cu 2 poli si un zero ceea ce poate insemna un FTB daca valorile sunt alese corespunzator. Cred ca m-am grabit un pic presupunand o valoare de 30 pentru amplificarea in bucla inchisa. Schema pe care am folosit-o este aceeasi ca si cea aratata de dvs. . Intradevar graficul functiei se modifica functie de capacitatea aleasa, insa, marind capacitatea valorile rezistentelor devin din ce in ce mai restrictive. Imi puteti spune totusi ce program ati folosit pentru trasarea graficului? Cred ca mi-ar fi de mare ajutor.

M.P. 

24 minutes ago, Misulache12 said:

Imi puteti spune totusi ce program ati folosit pentru trasarea graficului? Cred ca mi-ar fi de mare ajutor. 

Softul folosit este LTspice. 

Il download-ezi de aici:

https://www.analog.com/en/design-center/design-tools-and-calculators/ltspice-simulator.html#

P.S. Mergi pe vresiunea de windows ca cea de mac nu are meniul sus si trebuie sa lucrezi mult din taste daca nu vrei sa pierzi timpul. 

Edited by merck

La frecvente mai inalte, capacitatile intrinseci, impedantele finite de intrare si compensarile interne ale circuitelor operationale

introduc serioase modificari ale curbelor de rezonanta ale filtrelor fata de calculul teoretic, iar folosirea rezistentele de valori mari

accentueaza aceste neajunsuri. O simulare care ofera datele aproximative din prima postare este in poza.

1460547174_filtru410KHz.thumb.png.6e1598127c4bd5dfa331d38197bb05bd.png

Aventura cu filtrul nu se termina cu aceasta simulare. Condensatorii trebuiesc selectati, in serie cu rezistentele trebuiesc

introduse rezistente trimer de reglaj al fiecarui filtru, rezistentaa R1 trebuie micsorata cu impedanta de iesire a sursei, etc.

Spor!

@gsabac

P.S. Revin pentru a confirma ca graficul difera destul de mult, maximul fiind deplasat la stanga, de obicei, pentru alte tipuri de amplificatoare. Despre trimere in schema, nu cred sa se poata deoarece instalatia se vrea portabila iar trimerele ca si potentiometrele sunt sensibile la socuri. Va trebui sa ma chinui cu alegerea rezistentelor.