Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ANDRASONI LUCIAN

Sursa 17IPS19-5 seria 23101516-26991269 -probleme

Recommended Posts

Vă salut!Am această sursă17IPS19-5 care echipează led tv HORIZON 32HL602 și problema este că nu-mi livrează tensiunea pentru backlight mai mare de 62V(cu toate setările de imagine la maxim) și ar trebui să fie până la 79-80 V.Am verificat toate componentele smd aferente integratului MP3394 (pe care l-am schimbat degeaba), la un moment dat mi-a ”pleznit” atât fetul Q501 cât și integratul MP3394 , nu știu motivul.Tensiunea de 24 V este fixă și stabilă.Mai am un dubiu: rezistența R509 (ISNS la pin 13 MP3394) pe schemă figurează la 100K, a mea era arsă și nu se vedea ce scrie, pe altă sursă 17IPS19-5 (altă serie care nu ”se pupă”deloc cuplele cu ale mele) seria 23152169-27126009 R509 este de 100 ohmi. Cu ambele valori nu se schimbă nimic. Baretele Vestel 32 inch REV0.2 (11 +11 leduri la două barete) sunt noi.Aveți ceva idei sau cunoașteți problema? Mulțumesc!

Pe scheme sunt trecute valori gresite.

Cine a desenat schemele a folosit componente din librarii ,sa spun asa,standardizate uitand apoi sa specifice si valoarea reala a acestora.

Nu prea pare corect asa rezistenta de valoare mare in pin 13 ISense

In datasheet producatorul pentru schema de utilizare Risense are data valoarea de 0,05 ohmi

Ai verificat tot asa pe schema sau fizic pe placa si ai gasit 100 ohmi?

Intra in limitare la curenti mult mai mici.

Aici e vorba de  partea de boost tensiune,nu curentul prin leduri.

Pe sursa cealaltă care am spus că nu se  potrivesc cuplele atât cea de la mainboard cât și cea pentru barete, este rezistența originală de 10 ohm(am greșit că am spus 100,100 este notația).

Edited by ANDRASONI LUCIAN

Sunt versiuni si versiuni.

Vad schema cu si fara rezistenta marcata pe unele ca R509

Oricum curentul prin ea cred ca aproape infim deci nu afecteaza drastic functionarea.

Totusi daca respectiva era arsa inseamna ca era de valoare mica si a fost acolo, in sursa mosfet, o tensiune destul de mare.

Deci si gruparea paralel R519 R520 R521 R522 R524 R531 e posibil sa fie afectata.

Nu stiu ce valori au insa rezultata este mica,doar un multimetru bun sau esr-metru te-ar ajuta sa le masori in circuit.

Eventual schimba si bobina daca rezistentele sunt bune.

Verifica si partea de OVP cu toate ca putin probabil.

Cu o sarcina rezistiva in loc de leduri,ceva sa consume vreo 100-200 mA tot nu creste tensiunea?

Ar trebui sa creasca si eventual sa se activeze over voltage protection.

Asta daca bobina mosfet dioda rezistente in sursa sunt OK

Rezistentele din sursa MOSFET-ului sunt bune ?

Rezistenta echivalenta ar trebui sa fie aproximativ 3,3 ohmi (paralel R519, R520, R521, R522, R524, R531  - 20R/6 = 3,3R).

Rezistenta R509 si condensatorul C511 formeaza un filtru RC trece jos.

Daca rezistentele din sursa MOSFET-ului sunt bune atunci ce tensiune ai in pinul 13 ?

Nu era de suspectat barete,avand un consum mai mic vedeai daca ridica totusi tensiunea la cat trebuie (sau poate) pana se activeaza OVP,adica intra in protectie pentru ca e tensiunea prea mare.

R519, R520, R521, R522, R524, R531 nu au 20 ohmi ca in schema ci valori mult mai mici,nu-mi amintesc valorile dar sunt mici.

Din pin 6 la masa ce valoare au rezistentele,poate a modificat cineva curentul prin leduri si de asta se limiteaza.

Din ce tin minte parca sunt doua in serie de 4k7 pentru un curent de aprox 98mA /canal

Am spus ca pe toate schemele cine le-a desenat a pus din programul de proiectare componenta dar a lasat valoarea care o avea pies in libraria respectiva nu a schimbat si valoarea.

Vezi ca multe au aceeasi valoare 100k sau 10k etc.

Sa fiu mai clar inteles,ai programul de proiectare, plantezi acolo un integrat,acela poate e corect ales din librarie (cu toate ca am vazut pe cateva trecut altceva decat ce trebuie,doar simbolul era corect) plantezi un condesator,acesta implicit cand l-ai pus are o anumita valoare sa spunem 100nF,tu in mod normal editezi proprietatile componentei respective si adaugi si valoare corecta 82nF de ex. dar daca nu o faci ramane 100nF cat avea componenta din librarie.

La fel si la rezistente cand o alegi din librarie are valoare de 100K,poti desena toata schema folosind aceeasi componenta,in final toate rezistentele din schema vor avea 100k apoi treci la corectat valorile si la fiecare treci ce valoare are,dar daca nu o faci (cum a facut asta la Vestel) iese schema asa cum se vede,cu valori aiurea.

Canalele de care spuneam sunt ale integratului,pinii 8-11 si sunt legati impreuna pe placa. Astfel cei aproximativ 98mA x 4 canale = 392mA

Acelasi simptom si inainte de arderea R509?

Poate cand a intrat tensiune prin pinul 13 a si iesit pe undeva si a devalorizat vreo alta rezistenta sau vreun condesator.

Am avut azi în atelier un televizor identic (doar că era Telefunken cu sursa absolut identică), valorile rezistențelor, erau identice cu ale mele tensiunea pt.backlight era un pic mai mare, al meu are 69 V (3.13 V pe leduri) celălalt 72V (3.27 V pe leduri).Al meu va rămâne așa, imaginea este acceptabilă.Mulțumesc pt. bunăvoință d-lui ”gabiz_ro”.Numai bine!