Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator LM833


Postări Recomandate

Salut,

Am o placa de amplificare cu LM3886 si preamplificare cu LM833.

Producatorul recomanda alimentare separata cu dual AC 24V si dual AC 15V. Transformatorul pe care vreau sa-l utilizez este unul toroidal de 200W dual AC 18V.

Intrebarea este daca pot alimenta si partea de preamplificare la 18V, sau o prajesc.

Sint doua regulatoare de tensiune: 317 si 337.

 

lm3886tf.jpg

Link spre comentariu

LM833 poate crapa la +/-18Vcc.

 

Citind din nou: tu vrei sa alimentezi totul din 2x18Vca. Deci cam +/-24Vcc pentru LM3886 si cat iese dupa 317 si 337 pentru LM833?

 

E OK asa daca la pinii lui 833 ai +/-15Vcc.

Editat de Mircea
Link spre comentariu
Acum 40 minute, Mircea a spus:

LM833 poate crapa la +/-18Vcc.

 

Citind din nou: tu vrei sa alimentezi totul din 2x18Vca. Deci cam +/-24Vcc pentru LM3886 si cat iese dupa 317 si 337 pentru LM833?

 

E OK asa daca la pinii lui 833 ai +/-15Vcc.

Da. Vreau sa alimentez totul cu AC 2X18V. Acuma, cat o iesi dupa regulatoarele de tensiune dupa ce alimentez cu 18V, nu stiu.

Link spre comentariu

Teoretic 317și 337 sunt stabilizatoare reglabile și probabil că au rezistență de reglaj pentru tensiune diferențială de 15V. Sunt puse special pentru preamplificator să îl alimenteze cu tensiune stabilizată. Nu trebuie să aveți nici o problemă să le alimentați cu traful pe care îl aveți. 
Ideal este să izolați partea de alimentare spre integrat și să verificați tensiunea pe ieșirile lui 317 și 337. 

Link spre comentariu
Acum 33 minute, EFTIMIE a spus:

Teoretic 317și 337 sunt stabilizatoare reglabile și probabil că au rezistență de reglaj pentru tensiune diferențială de 15V. Sunt puse special pentru preamplificator să îl alimenteze cu tensiune stabilizată. Nu trebuie să aveți nici o problemă să le alimentați cu traful pe care îl aveți. 
Ideal este să izolați partea de alimentare spre integrat și să verificați tensiunea pe ieșirile lui 317 și 337. 

Nu am cunostinte de electronica . Doar notiuni de baza invatate la fizica cu multi ani in urma. Asa ca mai bine renunt si caut un traf. Ideea cu alimentarea de 18V mi-a venit din cauza ca nu am gasit la magazinele din oras. Erau doar de 12V si nu stiu daca este suficient. Ar mai fi o intrebare: de ce putere ar trebui sa fie transformatorul pentru preamplificare?

Link spre comentariu
40 minutes ago, dankazacu said:

 Asa ca mai bine renunt si caut un traf. Ideea cu alimentarea de 18V mi-a venit din cauza ca nu am gasit la magazinele din oras.

Scoti LM833 din soclu. Alimentezi din traful 2x18Vca si masori intre pinii 8 si 4 de la soclul gol al lui 833. Ar trebui sa ai pana in 30Vcc. Daca da, opresti alimentarea, reinstalezi 833 in soclu (ai grija la "cheia" integratului sa fie unde e "cheia" soclului) si alimentezi din nou.

 

Ceva imi spune ca 317/337 sunt deja setate sa dea maximum +/-15Vcc.

 

Etapa de mai sus e o verificare.

Link spre comentariu

Stabilizatoarele n-au radiator si, alimentând partea de preamplificare cu 2x18 V c.a. s-ar putea sa se încalzeasca peste masura (mai ales 317, cel de pe plus). Verificati daca se încalzesc si, la nevoie, le puneti radiator. Daca folositi radiator comun, atunci cel putin unul dintre stabilizatoare trebuie montat izolat. Daca folositi doua radiatoare, aveti grija sa nu se atinga între ele.

Link spre comentariu
Acum 16 ore, Mircea a spus:

Scoti LM833 din soclu. Alimentezi din traful 2x18Vca si masori intre pinii 8 si 4 de la soclul gol al lui 833. Ar trebui sa ai pana in 30Vcc. Daca da, opresti alimentarea, reinstalezi 833 in soclu (ai grija la "cheia" integratului sa fie unde e "cheia" soclului) si alimentezi din nou.

 

Ceva imi spune ca 317/337 sunt deja setate sa dea maximum +/-15Vcc.

 

Etapa de mai sus e o verificare.

 

Multumesc de raspunsuri. O sa comand un traf de 15V. Nu ma mai complic ca vad si niste condensatoare de 25V pe traseu.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, franzm a spus:

Stabilizatoarele n-au radiator si, alimentând partea de preamplificare cu 2x18 V c.a. s-ar putea sa se încalzeasca peste masura (mai ales 317, cel de pe plus). Verificati daca se încalzesc si, la nevoie, le puneti radiator. Daca folositi radiator comun, atunci cel putin unul dintre stabilizatoare trebuie montat izolat. Daca folositi doua radiatoare, aveti grija sa nu se atinga între ele.

Mi-a mai venit o idee: (doar pentru proba) as putea alimenta cu o sursa de PC la +-12Vcc , sa ma leg la bornele AC?

Link spre comentariu

Acuma, ori nu mai stiu electronica (e drept, cite ceva am mai uitat!), ori treaba s-a schimbat la stabilizatoare. Din ce stiu eu, ele functioneaza cam asa: pui la intrare o sursa, care da o tensiune in limitele U1 la U2, ce depinde de integrat/schema si la iesie obti o tensiune Uz, stabila față de fluctuatiile U1 si U2. Daca la intrare bagi 18 V, dupa stabilizator sigur ai 15 V. Din ce stiu 317 functioneaza cu o diferenta de 3 V intre Uz si Ui. 

V-ati pierdut in manevre pe degeaba.

Acum, nu stiu ce faci cu tensiunea de 18 V, daca amplificatorul functioneaza corect la 24V. Aici s-ar putea sa ai probleme de putere si distorsiuni. De ars, alimentat la 18 V, nu are ce se arde.

Link spre comentariu
Acum 36 minute, icar a spus:

Acuma, ori nu mai stiu electronica (e drept, cite ceva am mai uitat!), ori treaba s-a schimbat la stabilizatoare. Din ce stiu eu, ele functioneaza cam asa: pui la intrare o sursa, care da o tensiune in limitele U1 la U2, ce depinde de integrat/schema si la iesie obti o tensiune Uz, stabila față de fluctuatiile U1 si U2. Daca la intrare bagi 18 V, dupa stabilizator sigur ai 15 V. Din ce stiu 317 functioneaza cu o diferenta de 3 V intre Uz si Ui. 

V-ati pierdut in manevre pe degeaba.

Acum, nu stiu ce faci cu tensiunea de 18 V, daca amplificatorul functioneaza corect la 24V. Aici s-ar putea sa ai probleme de putere si distorsiuni. De ars, alimentat la 18 V, nu are ce se arde.

La 25Vcc LM3886 ar trebui sa functioneze corect conform fisei tehnice . E adevarat, nu la potentialul maxim, dar suficient pentru mine. Repet, nu am cunostinte de electronica, dar presupun ca stabilizatoarele de tensiune sint reglate , pentru a ajunge la tensiunea necesara, cu ajutorul celor doua rezistente variabile de 5K.

Link spre comentariu

 Mircea ti-a spus foarte corect cum sa procedezi.Cu LM833 scos din soclu verifici tensiunea pt LM.Daca e ok nu mai ajustezi ,caz contrar reglezi din poturile de 5k.Mai mult ca sigur sunt reglate pe +/- 15V.

 Cred ca alimentarea separata pentru preamplificatorul LM833 a fost gandita pentru zgomot mic.Posibil traf separat ecranat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări