Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

windows home 10


Postări Recomandate

am instalat aceest windows, totul bine doar ca dvd-ul laptopului apare in DISK MANAGEMENT cu litera E ca fiind nealocat, ceea ce creeaza probleme in sensul ca nu pot deschide ce doresc cand doresc...in DEVICE MANAGER apare numele dvd-ului corect, ce credeti ca se poate face?...oare s-a instalat ceva gresit?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

dvd-ul se acceseaza dar la melodii, nu pot sari melodiile, merge pe automat, nici nu pot derula de la jumatate...cand bag un disc, imi arata 0 biti dar cu vlc-ul reusesc sa-l deschid dar nu-l pot controla dupa cum am spus, laptopul este SONY VAIO VPCF12Z1E iar dvd-ul OPTIARC BD RW BD 5730S6

 

Link spre comentariu
Acum 13 ore, sin a spus:

dvd-ul se acceseaza dar la melodii, nu pot sari melodiile, merge pe automat, nici nu pot derula de la jumatate...cand bag un disc, imi arata 0 biti dar cu vlc-ul reusesc sa-l deschid dar nu-l pot controla dupa cum am spus, laptopul este SONY VAIO VPCF12Z1E iar dvd-ul OPTIARC BD RW BD 5730S6

 

 

 

Sa ghicesc, e vorba de CD trackuri ?

Link spre comentariu
Acum 14 ore, validae a spus:

Probabil driverele generice ale win10 nu au fost perfect compatibile cu acest laptop.Caută şi descarcă driverele dedicate de pe site-ul Sony.

nu are driverul pt dvd, de unde il mai pot descarca?

Acum 12 ore, stryx a spus:

@sinWin 10 face des figuri cu alocarea literelor la formatare. In general se rezolva doar cu schimbarea sau alocarea literelor dupa caz.

cum aloc litera E pt dvd, caci nu ma lasa, in disk manager scrie no media si este nealocat!

Link spre comentariu

Cum arata Disk Management? Asa, ca mai jos, sau altfel:

 

 

win10_DM.thumb.png.b1aac29f1fc763da913595974f148a6c.png

 In "This PC" ar trebui sa ai ceva de genul asta:

 

32607232_thisPC.thumb.png.e79bad0cf14e4f888b2e3975db4dfc2d.png

 

Daca iti apare altceva, reinstaleaza Win10 (presupun ca este licentiat!). Si lasa update-urile sa lucreze in legea lor!

In alta ordine de idei, din 2015, de cand am instalat  Win10 Home (cu licenta), nu am avut probleme cu alocarea brambura a literelor pentru drive-uri si nici ulterior, cand i-am facut un Restart, asa ca afirmatii de genul "Win10 face des figuri cu alocarea literelor la formatare" nu prea se sustine!

L.E.: "Driverul" de DVD nu prea ai de unde sa-l descarci, insa Win10, instalat corect, iti va recunoaste DVD-ul!

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

Deci toti de pe net care au avut aceasta problema nu conteaza in "fata" experientei unei singure persoane...

Nu am vrut sa zic ca e intalnita la fel de des ca blue screen-ul, dar atata timp cat se gaseste rezolvarea la o prima cautare pe google  cred ca e destul de intalnita.

Editat de stryx
Link spre comentariu

Deşi mulţi recomandă blocarea actualizării automate după prima instalare a Windows, pe ideea că ţi se bagă în sistem şi ceva boţi Microsoft cu care se încearcă stoparea pirateriei, de multe ori asta nu ajută, ci mai mult duce la fenomene ca cel descris.Când blochezi absolut toate actualizările, poţi împiedica sistemul să descarce şi anumite drivere mai noi, rezolvări la probleme de securitate, sau rezolvări la unele bug-uri.

Nici eu nu am avut probleme de genul descris, deşi am instalat destule Win 10, dar nici nu am făcut-o pe un laptop ca cel descris, deci poate fi o problemă specifică.Actualmente folosesc pe sistemele pe care lucrez doar eu numai Linux.Dar ideea e că, indiferent de SO folosit, actualizările (sau măcar unele) trebuie să fie lăsate în pace, ele deranjează de obicei numai dacă foloseşti un SO piratat....ăsta e adevărul dureros.Şi nu mă dau zmeu, că am folosit şi eu tot windows-uri din alea.

De fapt singurul motiv pentru care am renunţat în final la Windows, a fost chiar faptul că Win10 (că de el vorbim acum) îşi făcea singur actualizări în cele mai nepotrivite momente posibil. Când aveam mai mare nevoie de laptop, mă pomeneam că sistemul se actualiza (chiar şi câte 30 minute) chiar dacă eu îl setasem să n-o facăatunci.Repet, actualzările în general sunt uile, dar pe mine mă dispera că le făcea exact când nu voiam...la sistemele bazate pe Linux nu există astfel de probleme.Eşti anunţat discret în bară că există actualizări noi, dar nu ţi le bagă el cu de-a sila pe gât, nu le face de unul singur, iar dacă nu le vrei nu le faci...sau alegi exact tu ce actualizări permiţi.Şi în Windows se poate alege ce actualizări permiţi, dar Win 10 are totuşi nişte ,,chichiţe,, care fac ca actualizările care vor ei neapărat să se instaleze chiar dacă tu ca utiizator, nu doreşti.Exact motivul de care aminteam, ce m-a făcut pe mine să las în urmă Windows...

Editat de validae
litere
Link spre comentariu

Actualizarea automata a fost implementata dupa descoperirea bugului de securitate al cash(bufferului ) din cpu .al scriptului  . . . . . . . .

Din acel moment se scrie in permanenta pe HDD si se cauta eliminarea erorii .(bufferul din cpu nu este sigur  )

Inca nu a fost complet rezolvata .

Pe win 10 HDD " rontaie " permanent datorita cashlui care ste scris pe hdd de x x x ori pe sec .Cine stie ?!

Nu incepeti cu corecturi de formulare , se stie ce si cum .

 

Link spre comentariu
Acum 7 ore, nico_2010 a spus:

Cum arata Disk Management? Asa, ca mai jos, sau altfel:

 

 

win10_DM.thumb.png.b1aac29f1fc763da913595974f148a6c.png

 In "This PC" ar trebui sa ai ceva de genul asta:

 

32607232_thisPC.thumb.png.e79bad0cf14e4f888b2e3975db4dfc2d.png

 

Daca iti apare altceva, reinstaleaza Win10 (presupun ca este licentiat!). Si lasa update-urile sa lucreze in legea lor!

In alta ordine de idei, din 2015, de cand am instalat  Win10 Home (cu licenta), nu am avut probleme cu alocarea brambura a literelor pentru drive-uri si nici ulterior, cand i-am facut un Restart, asa ca afirmatii de genul "Win10 face des figuri cu alocarea literelor la formatare" nu prea se sustine!

L.E.: "Driverul" de DVD nu prea ai de unde sa-l descarci, insa Win10, instalat corect, iti va recunoaste DVD-ul!

exact asa apare!...

 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, validae a spus:

Deşi mulţi recomandă blocarea actualizării automate după prima instalare a Windows, pe ideea că ţi se bagă în sistem şi ceva boţi Microsoft cu care se încearcă stoparea pirateriei, de multe ori asta nu ajută, ci mai mult duce la fenomene ca cel descris.Când blochezi absolut toate actualizările, poţi împiedica sistemul să descarce şi anumite drivere mai noi, rezolvări la probleme de securitate, sau rezolvări la unele bug-uri.

Nici eu nu am avut probleme de genul descris, deşi am instalat destule Win 10, dar nici nu am făcut-o pe un laptop ca cel descris, deci poate fi o problemă specifică.Actualmente folosesc pe sistemele pe care lucrez doar eu numai Linux.Dar ideea e că, indiferent de SO folosit, actualizările (sau măcar unele) trebuie să fie lăsate în pace, ele deranjează de obicei numai dacă foloseşti un SO piratat....ăsta e adevărul dureros.Şi nu mă dau zmeu, că am folosit şi eu tot windows-uri din alea.

De fapt singurul motiv pentru care am renunţat în final la Windows, a fost chiar faptul că Win10 (că de el vorbim acum) îşi făcea singur actualizări în cele mai nepotrivite momente posibil. Când aveam mai mare nevoie de laptop, mă pomeneam că sistemul se actualiza (chiar şi câte 30 minute) chiar dacă eu îl setasem să n-o facăatunci.Repet, actualzările în general sunt uile, dar pe mine mă dispera că le făcea exact când nu voiam...la sistemele bazate pe Linux nu există astfel de probleme.Eşti anunţat discret în bară că există actualizări noi, dar nu ţi le bagă el cu de-a sila pe gât, nu le face de unul singur, iar dacă nu le vrei nu le faci...sau alegi exact tu ce actualizări permiţi.Şi în Windows se poate alege ce actualizări permiţi, dar Win 10 are totuşi nişte ,,chichiţe,, care fac ca actualizările care vor ei neapărat să se instaleze chiar dacă tu ca utiizator, nu doreşti.Exact motivul de care aminteam, ce m-a făcut pe mine să las în urmă Windows...

SO este original, nu e piratat dar imi incarca SSD-ul enorm de mult datorita update-urilor, de asta le-am oprit...sa fie asta cauza?...in cateva zile imi ajunge pe la 70-80 Giga ssd-ul si nu-mi convine, asi putea sa le sterg dupa ce mi-i le instaleaza?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări