Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
tiovidiu

Nedumerire (preţ generator benzină versus preţ generator eoliană)

Recommended Posts

Am si eu o nedumerire si sper sa fiu lamurit macar în parte. Dacă cumpar un generator electric pe benzina de 900 W ma costa în jur de 500 lei. Dacă cumpar un generator pentru o eoliana de aceasi putere ma costa de doua sau trei ori mai mult. De ce aceasta diferenta? De fapt ar trebui sa fie invers tinând cont ca cel pe benzina mai are si un motor pe benzina.

Cu eoliana scoţi profit, cu generatorul termic cheltui continuu.Probabil ţine şi de fiabilitatea mărită a celui de eoliană, care trebuie să funcţioneze continuu pe  perioade nedeterminate....în aer liber şi expus coroziunii.

Edited by validae

Eşti sigur că motorul va avea acelaşi randament ca generator ? Şi mai ales, la ce turaţie va trebui să funcţioneze..

Vrei să faci o eoliană sau doar te uitai la preţuri aşa informativ ?  Dacă vrei să faci una, ar fi bine să dai detalii despre ce model ai în vedere, dacă generatorul va fi antrenat direct, sau prin multiplicator, etc...

Edited by validae

Pretul bateriilor, a controlerului, a eolianei in sine si a instalatiei costa cat vreo 3 generatoare. 
Mai pui ceva la benzina si eu zic ca iesi mai bine. Macar tragi de sfoara si ai curent. Ce te faci daca nu bate vantul vreo 2 zile?

La stabilirea prețului intră și tehnologia de fabricație și calitatea materialelor utilizate.

Priviți mai de aproape plasticul de la eoliană și plasticul de la generator.

Sau mai clar, într-o eoliană am găsit bobinele din cupru emailat, iar într-un generator bobinele erau cu sîrmă din aluminiu.

Iar izolația dintre bobine și cadrul magnetic la generator mi-a creat unele emoții. 

Generatorul pentru eoliana e construit altfel decât cel pentru un grup electrogen. La puteri mici e cu magneti permanenti si are un circuit magnetic diferit ca sa evite ceea ce se cheama "pole sticking". La un grup electrogen, unde motorul poate oferi tot timpul cuplul necesar, asemenea amanunte conteaza mai putin si se poate folosi un circuit magnetic clasic.

Daca bine îmi aduc aminte, în aceeasi perioada, parcurile eoliene off-shore din nordul Germaniei au avut productii record: cica într-un singur week-end oleaca mai furtunos au produs mai multa energie decât toate centralele nucleare nemtesti într-o luna (stire la un post de radio nemtesc serios, DLF). Atunci s-au dumirit oficialii ca nu-i mare lucru sa produci curent, problema e cum îl transporti si ce faci cu el.