Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
bionut05

Digiplex EVO 192 nu comunica

Recommended Posts

Buna ziua tuturor....

Am o centrala de efractie Digiplex EVO 192....instalata linie telefonica de la RDS prin fibra optica...verificat tensiune linie telefonica ...47.5 Vcc...a fost introdus nr de telefon in sectiunea de raportare a centralei, dar in zadar...am instalat sinun apelator vocal tip VDMP3 ...aceleasi simptome...

Ce e de facut in cazul asta?

Centrala e nouă sau a mai fost montată undeva ? Conexiunile dintre centrală şi linie sunt bine făcute ? Vezi să nu ai ceva conexiune greşită la vreun pin al conectorului de linie.Sau cablu întrerupt....Poţi verifica pe mufă dacă centrala emite tonuri de apel, cu o cască telefonică de minim 60 Ohmi înseriată cu un condensator nepolarizat de 1uF/250V.

Posted (edited)

Buna ziua...

Da...centrala este noua...o sa verific si iesirea liniei telefonice din centrala...sa nu aiba zgomot de fond...multumesc

Edited by bionut05

În primul rând verifică dacă la alarmă centrala formează numărul, trebuie să auzi o succesiune de tonuri muzicale la început.Apoi vezi dacă pinii mufelor centralei şi cablului de la Digi corespund, să nu ai lipsă de conectare...mai apoi vezi ce setări mai trebuie făcute prin centrală şi la modemul Digi.E posibil să nu fie la fel de simplă conectarea ca şi în cazul liniei Telekom..

Posted (edited)

Vorbim de apelare personala...nu are contract de dispecerizare...Centrala actioneaza releul de pe placa,  ea suna pe numarul personal, dar la momentul in care raspund de pe mobil nu se aude nimic...Numarul de telefon l-am introdus in sectiunea VDMP3...

Edited by bionut05

Buna ziua tuturor...am revenit la topil deschis...din fericire pentru mine centrala de efractie EVO 192 PARADOX a inceput sa comunice de la sine...bineinteles dupa o deconectare/reconectare a sistemului de alimentare AC/CC...

Multumesc tuturor pentru sfaturi...mult succes