Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pareri amplificator Vicent


Postări Recomandate

Am gasit un amplificator Vincent SV -226 2x100w 8 ohm, monstru, 18 kg. Mentionez ca nu stiu despre aceasta firma nimic, acum aud prima data. Pretul este de 300 euro. Merita acesti bani, sau pot sa gasesc ceva mai bun la banii acestia de la firmele consacrate? Ar fi de bun augur ceva indicatii de la cei ce cunosc acest amplificator sau chiar l-au ascultat.

Editat de Stavarache.i
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu e nici un ''monstru''...are doar 18Kg. ''Monstru'' e de la 50Kg in sus. E chinezarie curata vanduta de nemti. Eu unul nu l-as lua nici pe gratis. Nimic de la TAC n-am vazut facut cum trebuie.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Firma Vincent este de ani buni pe piața, cum a spus și der_doktor este un brand german care are producția in China, problema nu este producția în China, problema este concepția nemților, chinezii fiind doar executanții. 

Vincent nu fabrică scule moț, au preturi modice și un marketing agresiv, combinația inginerie+marketing care îi face pe unii să le cumpere..... este aruncarea în aparate a unui tub sau mai multe, mulți crezând că "au sunet de lampă" 

Am ascultat câteva Vincent, nimic deosebit, banalități. 

Legat de greutate, la aparatele care sunt considerate monștri cel mai mult atârnă la cantar transformatorul de alimentare, radiatoarele și carcasa,, ce este electronica in sine are greutate sub 500 grame. 

Greutatea este altă găselniță de marketing, vrei să impresionezi ageamii? Concepi un aparat greu, am întâlnit amplificatoare care nici măcar nu aveau un traf zdravăn și atârnau greu la cantar, cum?  Carcasă mare, nu mult "fer"  care avea o anumită greutate. 

Cu 300 de euro te poți convinge singur de performanțe, dacă....... ai oarece experiență în sunet, incinte de foarte bună calitate, sursă de semnal bună, program muzical bun, nu "empetrei". 

Vincent și Ayon ( brand austriac) sunt un fel de Behringer în gama hi-fi, bine.... mulți le considera în gama hi-end audiofile, pentru că au fost făcute audiofile cu marketing plătit cu bani grei, azi orice janghină care este prezentată în reviste sau reviste on-line de niște nene care au luat bani.... sunt considerate audiofile, dacă nu au etichetele hi-end și audiofil..... nu se vând, ca să vinzi azi ceva din gama audio...... trebuie să agăți de janghină cele două etichete. 

 

Uite cum se face promovarea 

https://www.hifitech.ro/revista/audio-hi-fi/vincent-sv-237mk-în-test-r88/

Luceafărul audiofil care a scris textul are 0 cunoștințe tehnice, pe acea pagină sunt scrise multe articole de el, orice om cu cunoștințe tehnice își dă seama că în unele articole scrie niște bazaconii, tot ce este scris în acele prezentări de scule audio..... este....... pe gologani, de la câțiva dealeri cărora le face reclamă. 

 

Editat de viobio
Link spre comentariu

Am avut acum 20 de ani Vincent SV-233. Din cauza lui m-am apucat de electronica, de amplificatoare. Pâna atunci eram un om linistit si fericit. Sa fiu sincer chinezaria asta mi-a schimbat viata. Stai depaaaaarte daca nu ai cunostiinte solide de electronica pentru a-l tuna ca sa scoti ceva bun de el. Fabrica de le face este ShengYa. Nimic nu e nemtesc in el.

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 3 ore, sk24bpo a spus:

Am avut acum 20 de ani Vincent SV-233. Din cauza lui m-am apucat de electronica, de amplificatoare. Pâna atunci eram un om linistit si fericit. Sa fiu sincer chinezaria asta mi-a schimbat viata. Stai depaaaaarte daca nu ai cunostiinte solide de electronica pentru a-l tuna ca sa scoti ceva bun de el. Fabrica de le face este ShengYa. Nimic nu e nemtesc in el.

Schemele sunt proiectate de nemți, nu mai da cu parul în chinezi, ei doar le execută după specificațiile nemților. 

Link spre comentariu
Acum 22 minute, viobio a spus:

Schemele sunt proiectate de nemți, nu mai da cu parul în chinezi, ei doar le execută după specificațiile nemților. 

 

 Nu, sunt proiectate, sau ma rog, la aceea vreme erau proiectate de un cadru didactic universitar din China. ShengYa e ditamai fabrica de electronice. Stiu pentru ca am vorbit prin email direct cu ei. Vincent reprezenta doar un birou in Germania din care unii incasau profitul. Asa era in anii '2000, acum in 2020 nu mai stiu, o fi altfel.

   Am dat cu parul in chinezi ? Hai mai ce naiba, astia nu mai suporta nici doua vorbe care nu-i lauda neaparat ? 

   Exemple cu aparate ShengYa:

  https://www.hifi-amplifiers.com/en/shengya-m-42.html?page=1&sort=20a

Editat de sk24bpo
Link spre comentariu

Nu stiu cine a proiectat schemele astora de la Vincent, dar sunt o porcarie. Langa fiecare radiator au pus cate un electrolitic. Recent am avut un CD player, cu tuburi bineinteles, si am gasit un electrolitic montat gresit din fabrica. Asa a mers pana a iesit din garantie. Schema nu bate 100% cu placa, si o am direct de la ei de la service. Pe schema apare un 6922 ca tub final pe iesire iar pe placa e ECC83. Nici baietii aia de la service nu stiu exact cate variante s-au fabricat sau ce schema corespunde. Inclusiv notatiile de pe schema nu bat cu placile in totalitate. Daca ar trebui sa traiesti din repararea aparatelor astora de la Vincent, sunt  convins ca ai muri de foame. Si nu vorbesc doar de un aparat, am cam trecut prin toate modelele lor de CD playere, preuri si amplificatoare finale.

Link spre comentariu

Exact problema asta am avut-o si eu. Multe piese puse aiurea, fara legatura cu schema. Daca in schema rezistenta era de 1kohm, in realitate o gaseai de 47kohm. Cel mai rau era la tensiunile secundare ale trafului. Erau cu 20% mai mici si cateva regulatoare nu mai lucrau corect. In fine, trebuiesc bibilite dupa schema dar si atunci trebuie s-o intelegi pentru ca este posibil sa fie nevoie de modificari, reproiectare. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări