Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
icar

Manual utilizare

Recommended Posts

Ma poate ajuta cineva cu manualul de utilizare pentru tunerul  Philips, FT 144? Manual de utilizare, ca manualul de service l-am gasit, dar nu are si partea de utilizare. 

Nu-mi iese deloc cu memorarea posturilor si voiam sa vad ce si cum.

Multumiri.

La sculele care au doar buton "Memory" si "Up/Down" memorarea statiilor se (poate) face astfel:

-se fixeaza pe postul dorit;

-se apasa butonul "Memory" pentru cca. doua secunde;

-ar trebui sa clipeasca un numar pe display. Se alege cu Up/Down pozitia pe care sa fie memorat postul;

-se mai apasa o data, scurt, butonul Memory.

Tind sa cred ca la aparatul in cauza, butonul Memory este ceva cu "preset".

Butonul "Memo" este pt. alegerea posturilor memorate deja. Sau viceversa.

Pai aia e, ca nu e asa. Am incercat sa ma descurc pe principul asta, dar nu a mers. "Bordul" arata cam asa

20200821_211358.thumb.jpg.96abc03a7a66cffa494923116cc2c7f1.jpg

Am incercat diverse variante, dar mai mult de un post, nu am reusit!

Manualul de utilizare nu-i de gasit pe net.

Logic ar fi ca butonul Freq/Pres sa aiba dubla functie. La o apasare sa poata fi reglata frecventa, iar la o alta apasare sa se defileze prin canalele memorate cu butoanele Up/Down.

La apasarea scurta/lunga a butonului Memo, apare ceva pe display?

De asemenea, ce se intampla la apasarea Freq/Pres urmata de Up/Down? Se schimba frecventa, respectiv canalele memorate (la unele tunere sunt memorate niste statii implicite)?

Contactele de la baterii sunt ok?

Am cautat si eu manualul de utilizare oe net, dar nu am gasit.

Butonul Freq/pres, imi arata fie frecventa postului, fie nr. canal memorie. Up/down, le misca in sus si in jos. Cind gaseste un post, apas Memo, dar nu se intimpla nimic. Apas Memo lung, apare pe display Memory. E, de aici bijbii. Ori memoreaza postul pe toate canalele, ori il memoreaza decalat in frecventa, ori nu memoreaza. De aceea voiam un manual. O sa mai incerc, poate ii dau de cap, ca doar nu-i nava spatiala!

Gata, am nimerit-o. Era oroblema de durata a apasarii.

- se apasa Freq/Pres, ca sa se afiseze frecventa.

- cu Up sau Down, se cauta postul, fie manual, pas cu pas, fie automat, tinind apasat citeva secunde Up sau Down.

- cind se gaseste un post, se tine apasat Memory pina se afiseaza pe display Memory

- se apasa Freq/Pres pentru a afisa canalul, care se selecteaza cu Up sau Down

- odata canalul ales, se apasa si se tine apasat Memory, pina indicatia Meory dispare de pe display. Postul este memorat si se poate selecta apasind Freq/Pres si folosind tastele Up sau Down.

Se poate inchide, multumiri.