Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Zenit


-Atlas-

Postări Recomandate

Acum 57 minute, Sharky a spus:

Ma refeream ca obiectiv per  total

Ma tem ca nu am inteles. Recunosc, astea cu dește ma depasesc! Am studiat putin, asa cit sa stiu ce si cum. Am un fel de savoniera mai isteata, un Canon SX 150 IS, dar gindul e tot la Praktica MTL-3-ul meu! Astea digitale au si ele avantajul lor, dar lucrezi greu cu ele.

Link spre comentariu

Eu vroiam sa fac un experiment DIY de al monta pe un DSLR, iar helios l-am luat cu 25 lei de pe oser.

Ce e nasol la helios e ditamai butoiul din mijlocul imaginii.

E la mama acasa, in depozit, nu mai tin minte exact ce model e, dar e cu diafragma mare si parca 44mm.

Link spre comentariu

Cind faci astfel de experiente, trebuie tinut cont de planul focal, care nu se afla in centrul obiectivului. Daca la aparatul original. planul focal era asezat astfel incit focalizarea sa se faca in planul peliculei. Se poate intimpla ca, schimbind montura, planul focal sa vina in alta pozitie, astfel focalizarea se face aiurea. Uita-te la teleobiective sau supraangulare. Desi distanta focala este de 200 mm, vorbesc de un teleobiectiv, obiectivul e asesat in aceasi pozitie ca unul de 50 mm, dar focalizeaza are loc tot in  planul peliculei.

Helios, cu care venea Zenit, pentru export, avea filetul de M42X1. Cele cumparate din fosta URSS, aveau montura pe M39X1. Asta pe chestie de protectie productie. Nu puteai monta un obiectiv pe filet din vest, la un aparat comercializat in fosta URSS. Pentru export, unde altul era interesul, montura era de M42X1. RFG, SUA, Japonia foloseau, din aceleasi considerente, montura tip baioneta. Avea, totusi,  avantajul ca era mai rapida la interconectare.

Link spre comentariu

Aia nu puteam controla. Dar asa la ochi tot cam la fel venea, nu parea sa bata intr-o parte.

Dar buna observatia. nu m-am gandit la ea.

 

Butoiul ala nu e observabil in modn ormal, dar daca e sa faci poza la niste rafturi, il vezi.

 

Montura nu a mai fost facuta, ecuperasem niste fiere si vroiam sa fac din ele o baioneta, dar nu a meritat, dupa cum am spus, la 400lei am gasit un 1.8 pe dx si ala a fost.

Culmea, si asta are butoi dar mai putin exagerat, dar se corecteaza soft.

 

Oricum asa pe incercate cu montura improvizata pozele pareau mai clare ca si obiectivul de kit 18-55.

Care dupa parerea mea nu e un obiectiv rau pana la urma...

Trebuie sa fii avansat in foto ca sa poti spune ca obiectivul respectiv te limiteaza, fara sa ipocrit si sa nu recunosti ca de multe ori problema e in spatele aparatului...

Repet, la stadiul de incepator/mediu si aplicatii normale, adica fix ce face omul de rand in 99% din cazuri.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
La 19.08.2020 la 17:35, -Atlas- a spus:

Buna

Am un Zenit de muuuulti ani.

Din pacate obiectivul a fost distrus de un nepot.

Din fericire am un teleobiectiv care a rezistat nepotului(fabricat de IOR).

Deci,caut un obiectiv compatibil.

M-am gandit ca aici ar fi sansele cele mai mari sa gasesc un obiectiv,fata de topicul de cumparari.

Spor tuturor

Alex

Dacă aveti zenit e, am unul complet !

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări