Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
dem3ntor

Depanare amplificator defect

Recommended Posts

Salut.

Am cumparat de la OLX un aplificator dintr-o boxa activa, LEM. (asa sustinea vanzatorul)

Amplificatorul este cu 2xTIP35 si 2xTIP36 si se alimenteaza la +/- 45v

Problema este ca scoate pe iesire 42v.

Am masurat toti tranzistorii, sunt OK. daca las doar finalii si prefinalii tensiunea de pe iesire dispare.

|Nu stiu ce sa ii fac mai departe.

Am verificat si cond, nu sunt in scc.

Multumesc!

20200812_215751.jpg

20200812_215734.jpg

Ar fi de asteptat ca in aceste conditii sa fie o problema la etajul de intrare, diferential. ar trebui o schema...Incercati sa testati tranzistoarele de la intrare, si elementele de reglaj al ofsetului,daca exista. pare ca ar fi 2 semireglabili pe placa, posibil ca unul sa nu faca contact cum trebuie. Bafta!

Mai terminați măi oamenilor cu obiceiul ăsta de a posta poze și a aștepta ca cineva să-ti spună schimbă componenta x.

Adică, dacă eu aș vrea să te ajut, ce ar trebui să fac? Sa extrag eu schema după niște poze în timp ce tu ai placa în fată? Păi măcar atât efort să faci și tu. Ca să nu mai spun că, în momentul în care vei extrage schema a carei primă schița va ieși ca un mileu dacă nu deții noțiuni despre configurațiile de bază, va trebui să și studiezi puțin pe net aceste configurații pentru a o redesena conform tiparelor cunoscute, ocazie cu care vei reuși să și înțelegi câte ceva din modul de funcționare și, de ce nu, vei reuși chiar să depistezi singur defectul

MC34081P - l-am scos pentru ca era singurul pe care nu l-am putut masura si am testat fara el.

@Marian Daca las in aer bazele tranzistorilor prefinali, tensinea de pe iesire dispare.

@mama Nu cred ca poate nimeni sa imi spuna: schimba X si merge. Asteptam o idee, unde sa mai caut vinovatul. Sa scot schema este greu, in mod sigur as gresi cel putin un traseu si s-ar duce dracu tot.

@aurel70 Am masurat semireglabilii, unul indica 165ohmi, iar dupa curatare 280ohmi. posibil asta sa fi fost problema, doar ca nu am la mine si alimentarea, am luat doar placa. Deseara o montez.

Multumesc!

59 minutes ago, elmar said:

Probabil că ai o schemă(x2) asemănătoare cu asta:

Probabil că, după câte văd eu pe placa aia, s-ar putea să nu aibă la intrare niciun etaj diferențial cu tranzistoare ci chiar MC-ul pe care l-a scos.

Din cele aratate eu inteleg ca-i vorba de un amplificator mono in punte, integratul de la intrare face defazarea semnalului necesar intrarilor celor doua amplificatoare de putere. Daca ai tensiune continua mare pe iesire inseamna ca integratul este defect si scoate semnal mare la iesirea lui, respectiv comanda deschiderea la maxim a unui amplificator ( semialternante a semnalului audio). Gresesc?

Din ce vad eu acolo, placa aia, pe langa finali mai ai inca 11 tranzistori, doi dintre ei ar fi prefinalii si  unul superdioda. Chiar daca cablajul este dublu strat si la prima vedere pare intortocheat, nu cred ca este o schema foarte complicata si cred ca ai putea sa scoti schema, cu eforturi minime (si asta ti-o spune cineva care chiar este incepator).

Chiar daca se mai strecoara vreo eroare in acest proces, avand o imagine de ansamblu, aceasta va fi simplu de identificat. Cu aceasta ocazie vei vedea si care este rolul adevarat al acelui operational.

In felul asta vei putea primi raspunsuri mult mai utile si care te vor ajuta cu adevarat. 

Poate ca topologia amplificatorului seamana, cat de cat, cu aceasta. 

400W-Circuit.jpg

Edited by vlad228