Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SE cu atac pe G2


Vizitator

Postări Recomandate

"Nu vreau să gândesc" cu ce fidelitate se face conversia unui semnal analogic 96Khz (o formă de undă dată) în digital pentru sampling 192Khz .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Faci o confuzie referitoare la modul in care un convertor A/D poate reda forma unui semnal si masurarea lui in timp, in primul caz este recomandat ca frecventa maxima sa fie de zece ori mai mica decat rata de esantionare iar pentru a doua situatie teoretic de doua ori insa practic din cauza filtrelor FTJ este recomandata o frecventa cu 20% mai mica si cum rata maxima de esantionare a placii este de 192 Khz se respecta specificatile tehnice 20Hz-20Khz/-0,1dB pentru semnal audio (placa este dedicata pentru muzica) insa pentru programul ARTA masuratorile se fac in timp si in amplitudine limitate doar de rata de esantionare a convertorului adica la 192Khz in acest caz este clar ca se pot masura semnale pina la aproximativ 80-90 Khz, lamurit?

Link spre comentariu
Acum 6 ore, popa marius a spus:

Bun, si atunci cum de se intind armonicele semnalului de 5Khz pina la 90 Khz ?

 

Nu stiu si nici nu ma intereseaza.

Te-ai gindit ca poate sint artefacte de masura? Sau erori generate de SW care apar vizual in acest fel?

Poti fi multe motive si nu-i zona mea de interes sa le analizez.

Ca ideie generala, ce trece de 22Khz eu as ignora complet pt ca nu am ideie ce reprezinta. Cineva a sugerat mai sus cum poti sa-ti faci o ideie despre cit de mult poate urca in frecventa placa ta de sunet.

 

Link spre comentariu

Chiar sunt curios daca "SE cu atac pe G2" (asa cum a fost inceput acest topic) poate 'afecta' urechea unei persoane mai in varsta cu semnale sub 100hz si peste 10Khz.
Dupa o anumita varsta , auditiile se cam fac la osciloscop.
Si majoritatea celor de pe aici banuiesc ca nu prea mai aud "orizontala" de la un TV pe lampi. Nu?

Link spre comentariu
Acum 2 ore, sesebe a spus:

 

Nu stiu si nici nu ma intereseaza.

Te-ai gindit ca poate sint artefacte de masura? Sau erori generate de SW care apar vizual in acest fel?

Poti fi multe motive si nu-i zona mea de interes sa le analizez.

Ca ideie generala, ce trece de 22Khz eu as ignora complet pt ca nu am ideie ce reprezinta. Cineva a sugerat mai sus cum poti sa-ti faci o ideie despre cit de mult poate urca in frecventa placa ta de sunet.

 

Bine, am setat nivelul generatorului pt 1Kz la -20,3 dB si am schimbat frecve29-2-d-B-90-Khz.jpgnta la 20-50-70-90Khz pastrind nivelul initial ,trage singur concluzia si iata nivelurile masurate 1Khz--20,3 dB

                                                                                      20Khz--20,3dB

                                                                                      50Khz -20,8dB

                                                                                      70Khz --22,9dB

                                                                                      90Khz -29,2 dB

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 2 ore, sesebe a spus:

 

Nu stiu si nici nu ma intereseaza.

Te-ai gindit ca poate sint artefacte de masura? Sau erori generate de SW care apar vizual in acest fel?

Poti fi multe motive si nu-i zona mea de interes sa le analizez.

Ca ideie generala, ce trece de 22Khz eu as ignora complet pt ca nu am ideie ce reprezinta. Cineva a sugerat mai sus cum poti sa-ti faci o ideie despre cit de mult poate urca in frecventa placa ta de sunet.

 

29-2-d-B-90-Khz.jpg

Link spre comentariu

In acest topic am facut cateva masuratori cu programul ARTA prin intermediul unei placi de sunet exterioare si aceasta schema este rezultatul final al testelor pentru atac pe G2, comentarile de pe margine legate de placa de sunet sant pentru mine incheiate si voi mai raspunde doar celor interesati  de aceasta configuratie de amplificator

20200917-182124.jpg16w-cuplaj-galvanic.jpg12w-cuplaj-galvanic.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
La 19.09.2020 la 11:40, Haralambie a spus:

La ce parametrii de intrare?

 

-10dB casnic, +4dB pro? dB max la 20Hz? Ce distorsiuni?

Stupide remarci, parametrii de intrare, casnic, pro, dB max,cum sa comunici ceva cu cineva ce debiteaza asemenea ineptii ?

Link spre comentariu

Problema este la dvs daca nu stit ce sa comunicati.

 

 

Intr-adevar sunt stupide pentru cine nu a lucrat cu ele.

 

Eu n-am rabdarea sa imi bobinez sau sa experimentez cu transformatoare experimentale.

 

La ce pe care le-am cumparat, au venit cu fisa lor printre care semnalul maxim de intrare la 20 sau 40Hz, curba de raspuns, chiar si frecventa de rezonanta.

 

Daca pe minunea orezara o satureaza un semnal de 5V, ce ne facem apoi?

Editat de Haralambie
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări