Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Yaquin MC10L


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator viobio

Un amp chinezesc venit la depanat și upgrade. 

Un tub EL34 nu mai avea emisie. 

Un canal funcționa, ce am observat.... humm de 50hz, asta la o primă audiție. 

Ce am mai observat, nu puteam să reglez curentul de bias prin tuburile finale, când am demontat amplificatorul am observat că poporul chinez dăduse pe semireglabili cu care reglezi biasul cu un zmac, ceva gen prenandez. 

Am înlocuit condensatorii din grilele tuburilor finale cu unii de 470nF, condensatorul care pune grila la masă in ac a unei triode din defazor a fost mărit de la 220nf la 680nF, rezistențele din anozii defazorului au fost înlocuite cu unele  care au toleranță 1% in serie cu un semireglabil multitură, pentru a putea regla semnalele defazate care atacă finalele. Rezistența de reacție globală a fost înlocuită tot cu câte un semireglabil multi tură. 

Hummul de 50hz a fost înlăturat definitiv prin alimentarea filamentelor tuburilor 6H1P in cc. 

Amplificatorul a primit 4 tuburi EL34 Electroharmonix și 4 tuburi 6H1P-EV. 

După reglaje, care au durat destul de mult, am obținut un sound foarte bun, aceste amplificatoare Yaquin se vând sh cu 2500....3000lei, merită toți banii, dacă se mai investesc în ele o sumă modicâ..... se obține un amp bun, care se poate bate în sound cu altele mai scumpe de câteva ori. 

IMG_20200803_105915.jpg

IMG_20200722_173343.jpg

IMG_20200722_173356.jpg

IMG_20200722_134008.jpg

IMG_20200803_154027.jpg

IMG-20200803-WA0000.jpg

yaqin_mc10l_sch_1 (1).jpg

IMG_20200722_184321.jpg

IMG_20200722_171742.jpg

IMG_20200722_170500.jpg

IMG_20200722_145154.jpg

IMG_20200722_142213.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio
Acum 5 minute, manolis a spus:

O oscilograma cu un semnal dreptunhiular la 50Hz si una cu semnal dreptunghiular la 10kHz se poate? 

Asa vedem de "cate prune" este amplificatorul. 

Nu se poate pentru că nu am făcut fotografii și nu mai am amplificatorul. 

Până la urmă ce importanta are o oscilograma dreptunghi la 50hz? 

Eu fac reglajele cu distorsiometrul, analizor de spectru, voltmetru RMS pentru AC, osciloscop. 

Evit să mai pun oscilograme, datorită unor hateri de pe forum. 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 11 minute, manolis a spus:

Nu toata lumea detine distorsiometru sau analizor de spectru si atunci comparatia se face intre oscilograme cu semnal dreptunghiular. 

Daca ai distorsiometru este suficient sa scrii THD-ul masurat la acel amplificator. Orice pui e bun. 

THD in starea stoc a fost de 2% la puterea maximă de 38w 8 ohmi 1000hz 

După modificare THD este de 0,75% 38w 8 ohmi 1000hz 

Ampul este linear în banda 35hz.... 27khz +/- 1dB. 

La cât costă...... este parfum. 

Cu semnal dreptunghiular nu poți ghici distorsiunile armonice și de intermodulatie. 

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 3 ore, d2134 a spus:

Si nu suna a tranzistor?

Deloc 

Acum 3 ore, manolis a spus:

Nu stiu cum e piata in Romania si daca clasa B este blamata sau nu. Eu nu as avea retineri, dar multi daca nu vad un A... stramba din nas. 

Mulți își doresc clasa A PP, dar nu își permit sau nu au incinte sensibile, cu toate că în audiții domestice 2X25....35w in clasă A sunt suficienți. 

Amplificatorul Yaquin este clasă AB, nu B. 

Link spre comentariu

Pentru a determina clasa de funcționare etaj final Yaquin MC10L se vizualizează o formă de undă sinus în catod tuburi finale. Se setează semnalul la intrare amplificator pentru puterea maximă la ieșire sinus nelimitat după care se vizualizează semnalul din catod tuburi finale.Vizualizarea din catod permite estimarea unghi conducție.
 

rX9v35.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Yaquin MC10L este AB toată ziua sau tot timpul. 

Este prea banal să mai discutam despre așa ceva acum, cu toate că la anumite perioade de timp revine această discuție. 

Bun exemplul dl valderama pentru cine nu știe să clasifice clasele de funcționare. 

Cu un osciloscop și un voltmetru de AC chiar poți determina câți wați poate livra amplificatorul în clasă A. 

Pe lângă ce a scris dl valderama mai pot spune ceva, în general amplificatoarele care funcționează la tensiuni anodice mari și Ia0 mic 10...12mA sunt clasă B, în general foarte rare, unu din ele este Jadis Orchestra care are Ia0 11mA, ar mai fi și acel Dynacord de 100w care are doar doua tuburi finale EL34, cu Ua 750V. 

Editat de viobio
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări