Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

Buna seara!

Am doua VEF 202. Unul e perfect functional, am schimbat electroliticii si merge ca uns. Carcasa e ok.

Celalalt e si ala aproape perfect. Problema e ca la el inca nu am apucat a schimba inca electroliticii si face niste acrosaje urate.. La partea inferioara de unde lungi fluiera, pe unde medii cand prind un post fluiera, iar daca e vb de postul local - IASI se aude carait.. Cand il dau pe pozitia de auxiliar si pun semnal linie de la un cd-player nu se aude carait. Nu-mi pica fisa. Vreun condensator cu probleme? Un circuit de pe la frecventa intermediara cu vreo problema sau vreun tranzistor caci sunt cu Ge toti? La un alt radio la ampliful audio din cand in cand incepea cel care lucra in clasa A si avea ca sarcina transf.defazor sa fasaie neregulat. Am aflat mai tarziu ca cei care is cu Ge pe acea functie pot "obosi" mai repede si sa faca figura asta. Sa fie valabil si la cei de radio frecventa? IMG_20200804_220827.thumb.jpg.c66af4c2809763250c21befcff6b4b11.jpgCelalalt nu a facut problema asta deloc.. Era doar mai slab la auditie si cand treceam de la un post mai puternic la altul mai slab "se mai ineca" semnalul. Acum dupa ce am facut schimbarea de condensatori nu mai face asa.

Ideea e la celalalt daca m-ar putea ajuta cineva :

1-cu o idee de ce ar face acele fluieraturi si de la ce s-ar auzi carait postul local

2-Cu un sasiu...vreun donor careva care are unul, nu ma intereseaza partea de piese, poate fi chel si nici carcasa de pe spate sau fata. Are o buba...

IMG_20200806_224537.jpg

IMG_20200804_220801.jpg

In prima schema e desenat gresit tranzistorul din partea de jos, in etajul final (inversat emiterul cu colectorul).

M-a apucat nostalgia cand am revazut amplificatorul audio cu transformatoare (defazor si push-pull de iesire).

Cea mai eficienta constructie, chiar daca nu si cea mai hi-fi.

Ce mai ascultam Europa Libera la receptorul asta cu extensie de banda pe unde scurte....

Edited by blazeu