Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Felix.

Voice of the ( H ) Earth

Recommended Posts

....Este vorba despre un receptor/detectorr SLF.  Frecvente pe care nici urechea nu le percepe, dar exista in natura/realitate. 

Este vocea Pamantului, dar si a organismelor terestre. 

Sub 20Hz exista o intreaga orchestra naturala. Am acces la ea, poate voi posta si scheme, dar nu mai sunt chiar atat de simple fata de cele cu care v-am obisnuit.

..........ar fi un topic interesant si pentru cei care fac amplifuri audio sub 20Hz. 

Pentru mine e un simplu scop. Scop ce nu poate fi ratat. 

Edited by RST

Ar fi culmea sa stim noi mai mult decat natura... 

Mituruile sunt doar o prosteala a omului si numa' omu' poate fi prostit. 

Poza e asta :

vfh.jpg

E un conglomerat de FTJ-uri,  combinat cu amplificari in draci.. 

Amplificatoarele de linie cat si cele pentru casti sunt...stiti de la alt topic, CD4011 si 74HC00

FTJ principal, ala mic cu 8 craci, e MAX7400

Mai închideți forumul ăsta pe timpul noptii, că dimineața ne trezim cu tot felul de lucruri.

Edited by Guest
Acum 7 ore, RST a spus:

....Este vorba despre un receptor/detectorr SLF.  Frecvente pe care nici urechea nu le percepe, dar exista in natura/realitate. 

Este vocea Pamantului, dar si a organismelor terestre. 

Sub 20Hz exista o intreaga orchestra naturala. Am acces la ea, poate voi posta si scheme, dar nu mai sunt chiar atat de simple fata de cele cu care v-am obisnuit.

..........ar fi un topic interesant si pentru cei care fac amplifuri audio sub 20Hz. 

Pentru mine e un simplu scop. Scop ce nu poate fi ratat. 

Tu ai cate o dilema pe zi.

Claudia ce zice?

La țară am fosa septica la vreo 100 metri de casă, jos la drum. Câteodată aud ce vorbesc unii în dreptul ei când stau pe tron. La fel, dacă ăla cu casa de peste drum repară ceva, aud ciocăniturile.  

In urmă cu cinci ani au băgat niște piloni la un drum, vreo trei km până acolo. Auzeam bătăile de la soneta aia in baie.

Tipic romaneste, ne dam cu parerea inainte de a sti despre ce-i vorba :)  Uite ca cineva a intrebat:

Acum 4 ore, popa marius a spus:

Despre ce tip de receptie este vorba, acustica sau electromagnetica ?

Electromagnetica. 

Am si acustica, prin microfoane ingropate, iar anumite infrasunete captate de microfoane, par sa coincida cu cele captate electromagnetic. 

Antena pentru aceste frecvente ( sub 20Hz ) ar parea elementul cel mai complicat. Am gasit o solutie simpla, prin 2 electrozi infipti in pamant la cel putin 5m unul de altul. 

Deocamdata e un montaj experimental, in varianta finala o sa-i atasez si un instrument cu ac, si alte accesorii. 

PS: ca o curiozitate, detecteaza si curentii de f joasa frecventa care trec prin corpul uman 

Cam asta as vrea. Unele impulsuri EM se aud exact ca o bubuitura prelunga, si cam acelasi lucru aud si pe microfoane. 

Cea mai buna solutie e sa plasez detectorul EM in zona in care sunt ingropate microfoanele ( pe un deal ). 

De acolo sa retransmit prin VHF  pana acasa, unde pot face comod comparatia simultana intre cele 2 detectoare. 

Se poate folosi ca receptor o placa de sunet performanta cu un soft ARTA fiindca nivelul de zgomot poate fi mai mic de -120dB plus zoom, limite de banda,salvarea fisierelor etc

Pai practic, asta e un adaptor extern pentru placa de sunet. I-am pus si un final audio ( 74HC00 ) din simpla curiozitate, sa le si aud direct. 

De ce trebuie acest adaptor ? 

In primul rand, acele semnale sunt extrem de slabe, -120dB sensibilitate e mult prea putin

Apoi, pentru a obtine sensibilitatea dorita, amplificarea e foarte mare. Semnalul trebuie sa fie foarte bine filtrat din cauza celor 50Hz ai retelei si armonicelor. 

Nu stiam de softul ARTA, folosesc de obicei altele. Acum o sa-l incerc, mersi pentru sugestie. 

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines