Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TRISET - Radio-casetofon AM/FM cu ceas


Postări Recomandate

Va salut,

Radioul AM/FM marca TRISET se prezinta ca in pozele de mai jos (dupa ce am indepartat o parte din praf cu o pensula). Fabricat in 1978.

Ceasul functioneaza iar partea de caseta este nefunctionala (fire dezlipite, lipsa curea, lipsa capac caseta,  butonul pauza se misca liber).

Pe radio functioneaza doar pe AM. Pe FM este mut.

Partea de ceas VFD este pilotata de CI-ul TMS1951NL. Acest integrat isi ia tactul de la retea si nu are oscilator extern si baterie pentru situatiile in care sunt caderi ale retelei.

Amplificarea se face cu SN76007AN si se aude rezonabil de bine.

Mai are un A3201 -  cred ca e preamplificatorul pentru caseta.

N-am gasit mare lucru pe net despre acest obiect. M-ar interesa schema pentru a remedia partea de FM, desi tind sa cred ca acest etaj nu se alimenteaza deloc.

 

IMG-20200804-175659.jpg

IMG-20200804-175743.jpg

IMG-20200804-175757.jpg

IMG-20200804-180044.jpg

IMG-20200804-180051.jpg

IMG-20200804-180236.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Rotita de la condensatorul variabil acopera cablajul in dreptul bobinelor FM si nu pot masura tensiunea pe bobine. Am incercat sa scot rotita, dar e casanta, parca ar fi coapta. Se rup bucati mici.

Am masurat tensiunea pe niste rezistori (fata de masa) din jurul condensatorului variabil si pe unii este tensiune pe AM si pe altii apare tensiune pe FM. Tensiuni intre cativa milivolti si vreo 4-5 volti. Asadar, cred ca partea de intrare pe FM este alimentata.

Va trebui sa o iau de la coada spre cap cu un injector de semnal. Imi facusem unul, acum multi ani, dupa schema lui G. Oprescu din Caleidoscop de electronica.

 

 

Link spre comentariu

Nu stiu exact ce ar trebui sa aud in difuzorul radioului de diagnoza - ii vom zice Aiwa.

Am procedat astfel: 

- am fixat frecventa pe Aiwa la cca. 99-100 MHz intr-o zona libera in care se aude zgomotul FM in lipsa unui post radio.

- am apropiat antena de ansamblul de  bobine FM si am rotit de CV-ul Triset. In zona 89-90MHz se modifica fasaitul specific, de parca as trece peste un post care abia se aude. Nimic inteligibil. Dar foarte slab.

 

Link spre comentariu

Eu nu înţeleg cum vă vine să vă complicaţi viaţa aiurea.În loc să cureţe prima dată comutatorul ăla nenorocit de game, se bagă prin bobine....eu nu pot decât să vă urez ,,succesuri,, în muncă, plus multă răbdare.Că aveţi mare nevoie.Primele chestii care se cam duc la un radio, sunt de regulă componentele mobile, difuzor, comutatoare...dacă nu torni accidental apă în el, nu are de ce să se deregleze altceva.

Link spre comentariu
Acum 54 minute, RST a spus:

 

Se pare ca problema e in blocul Fi, care e de tip vechi, cu tranzistoare. Posibil ca una din bobinele ecranate sa fie intrerupta. 

 

 

În schemele de tip vechi, cu tranzistoare, topologia era cam "universală", adică circuitele oscilante pentru AM și FM erau legate în serie, în colectorul tranzistoarelor. 

Dacă se întrerupea o bobină ecranată (indiferent care), aparatul nu mai funcționa nici pe AM nici pe FM. Din câte am înțeles pe AM funcționează. 

 

 

20200805_181910.jpg

Link spre comentariu

Comutatorul are rol multiplu: comuta alimentarea pe AM sau pe FM, respectiv comuta iesirea de la detectia AM sau FM catre amplificatorul final. Nu m-a interesat partea de casetofon.

Comutatorul este verificat si functioneaza. Nu l-am scos de pe placa. Am identificat pinii pe placa si am masurat continuitatea la rece. La alimentare, apare tensiune pe pinii ce alimenteaza etajele AM si FM.

Cu un injector de semnal (mentionat mai sus) am mers de la potentiometrul de volum catre CV.

Pe AM, semnalul injectat se aude in difuzor inclusiv daca ating cu sonda rezistori sau capacitori de langa CV.

Pe FM, semnalul injectat  prin amplificatorul de fercventa intermediara nu se mai aude in difuzor. Sper sa fi identificat corect.

 

Tranzistori F   F   9011si C710.

Pe FM nu se aude fasaitul specific. E mut.

 

Voi face si masuratori pe terminalele tranzistoarelor.

O sa fac si niste poze fata/spate ale placii si o sa mentionez in care puncte am facut masuratori.

 

Link spre comentariu

Revin cu masuratori.

Am denumit tranzistorii de la T1 la T6 conform imaginii:

Numerotare-tranzistoare-02.jpg

Masuratori facute pe AM, respectiv pe FM, fata de planul de masa.

 

T1 (9011)

AM: B(1.3V)       C(5.4V)     E(1.9V)

FM: B(0V)           C(0V)        E(0V)

 

T2 (C710)

AM: B(0.7V)       C(0V)        E(0V)

FM: B(1.8V)       C(5.0V)     E(1.1V)

 

T3 (C710)

AM: B(0.7V)       C(0V)        E(0V)

FM: B(1.3V)       C(5.2V)     E(0.6V)

 

T4 (9011)

AM: B(1.3V)       C(4.9V)     E(0.6V)

FM: B(1.3V)       C(4.5V)     E(0.6V)

 

T5 (C701)

AM: B(1.3V)       C(4.8V)     E(0.6V)

FM: B(1.3V)       C(4.6V)     E(0.6V)

 

T6 (9011)

AM: B(0.6V)       C(5.7V)     E(0V)

FM: B(0.7V)       C(5.3V)     E(0V)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Semnalul injectat prin diodele din discriminator se aude in difuzor.

 

Later edit:

Pe AM, semanul injectat prin baza T6 se aude puternic in difuzor. Pe FM se aude foarte slab, dar daca e injectat pe diodele din discriminator se aude puternic.

T6 este langa detectorul AM si discriminatorul FM.

 

Editat de norad
Link spre comentariu

Presupun ca e o bobina ecranata intrerupta.

Din colectorul T6, semnalul intra intr-o bobina (ansamblu de bobine) (L1) si apoi in alta bobina (L2), dupa care avem cele doua diode antiparalel.

Semnalul injectat la iesirea/intrarea L1/L2 nu penetreaza bobina (ansamblul ecranat) L2.

Astept niste sfaturi de la altii mai experimentati inainte de a roti de miez/oala de ferita si/sau scos ecran/demontare bobine.

Link spre comentariu

Am atasat niste imagini cu piesele pe cablaj si cu traseele peste care am suprapus piesele.

PCB-03.jpg

Piese-01.jpg

 

Asadar, din colectorul T6 semnalul intra printr-un rezistor intr-o bobina prin punctul 6. Bobinele (ansamblu de bobine) sunt una langa alta si sunt conectate prin 2, 3, 7, 8, 10 si 11.

Am continuitate intre 2, 3, 5, 6, 7, 8.

De asemenea, am continuitate intre 1, 4, 9, 10, 11.

Din 5, un rezistor duce spre AM.

Din 4, un rezistor (flancat de doi capacitori la masa) duce catre ampliful audio.

 

Injectia de semnal in diode discriminator se aude foarte clar si tare in difuzor, in schimb pe traseul colector T6  -rezistor -  intrare bobina punct 6 semnalul abia se aude in difuzor.

Link spre comentariu

Tind sa cred ca abordarea reparatiei cu injectie de semnal dintr-un oscilator improvizat este gresita.

Desi radioul este simplu (doar sase tranzistori) e nevoie de experienta si de o abosdare sistematica.

Probabil si de un generator RF/FM si osciloscop capabil sa vizualizeze semnale de minim 10.7 MHz.

 

Doar cu  multimetrul nu pot rezolva mare lucru.

Masuratori statice arata ca tranzistoarele  sunt alimentate in cc. Un condensator sau rezistor intrerupt pe traseu poate face ca radioul sa fie mut pe FM.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări