Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
norad

TRISET - Radio-casetofon AM/FM cu ceas

Recommended Posts

Va salut,

Radioul AM/FM marca TRISET se prezinta ca in pozele de mai jos (dupa ce am indepartat o parte din praf cu o pensula). Fabricat in 1978.

Ceasul functioneaza iar partea de caseta este nefunctionala (fire dezlipite, lipsa curea, lipsa capac caseta,  butonul pauza se misca liber).

Pe radio functioneaza doar pe AM. Pe FM este mut.

Partea de ceas VFD este pilotata de CI-ul TMS1951NL. Acest integrat isi ia tactul de la retea si nu are oscilator extern si baterie pentru situatiile in care sunt caderi ale retelei.

Amplificarea se face cu SN76007AN si se aude rezonabil de bine.

Mai are un A3201 -  cred ca e preamplificatorul pentru caseta.

N-am gasit mare lucru pe net despre acest obiect. M-ar interesa schema pentru a remedia partea de FM, desi tind sa cred ca acest etaj nu se alimenteaza deloc.

IMG-20200804-175659.jpg

IMG-20200804-175743.jpg

IMG-20200804-175757.jpg

IMG-20200804-180044.jpg

IMG-20200804-180051.jpg

IMG-20200804-180236.jpg

Verificati initial daca aveti tensiune pe bobinele spiralate ( cele in aer ) si care sunt tensiunile in caz ca exista. Daca nu apare tensiune, cel mai probabil comutatorul AM/FM/CAS e defect. 

Problema poate fi mai complexa, asta e primul pas. 

Vezi în primul rând comutatorul de game/funcţii, de multe ori oxidează de la stat nefolosit.Dacă ai dubii, dă-l jos şi demontează-l şi curăţă-l temeinic.

Rotita de la condensatorul variabil acopera cablajul in dreptul bobinelor FM si nu pot masura tensiunea pe bobine. Am incercat sa scot rotita, dar e casanta, parca ar fi coapta. Se rup bucati mici.

Am masurat tensiunea pe niste rezistori (fata de masa) din jurul condensatorului variabil si pe unii este tensiune pe AM si pe altii apare tensiune pe FM. Tensiuni intre cativa milivolti si vreo 4-5 volti. Asadar, cred ca partea de intrare pe FM este alimentata.

Va trebui sa o iau de la coada spre cap cu un injector de semnal. Imi facusem unul, acum multi ani, dupa schema lui G. Oprescu din Caleidoscop de electronica.

Asa ar parea, ca tunerul FM e alimentat. 

Puteti verifica daca functioneaza oscilatorul:

Cu CV in cap de banda, la 88Mhz, oscilatorul va fi pe 98.7Mhz. Daca aveti un alt receptor FM, preferabil pe baterii, apropiati-i antena cat mai mult de acele bobine in aer ale Trisetului. 

Pe aproximativ 98Mhz veti receptiona oscilatorul, in caz ca functioneaza. Rotiti usor  CV sa va asigurati ca receptionati oscilatorul Trisetului si nu altceva. 

In caz ca nu il receptionati, sigur nu functioneaza. 

Nu stiu exact ce ar trebui sa aud in difuzorul radioului de diagnoza - ii vom zice Aiwa.

Am procedat astfel: 

- am fixat frecventa pe Aiwa la cca. 99-100 MHz intr-o zona libera in care se aude zgomotul FM in lipsa unui post radio.

- am apropiat antena de ansamblul de  bobine FM si am rotit de CV-ul Triset. In zona 89-90MHz se modifica fasaitul specific, de parca as trece peste un post care abia se aude. Nimic inteligibil. Dar foarte slab.

In momentul cand oscilatorul din Triset este pe frecventa de acord a Aiwei, fasaitul din difuzor trebuie sa se reduca in mod clar, sau sa dispara complet. Din ce ati descris, pare ca asa se intampla, deci oscilatorul din blocul FM al Triset, functioneaza. 

Se pare ca problema e in blocul Fi, care e de tip vechi, cu tranzistoare. Posibil ca una din bobinele ecranate sa fie intrerupta. 

O verificare orientativa a functionarii Fi pe FM, ar fi asta: Comutati receptorul pe FM, iar cu varful unei surubelnite, atingeti terminalele tranzistoarelor din blocul Fi ( in poza vad numai 1, dar trebuie sa fie minim 2 )

La fiecare tranzistor, atingand baza, trebuie sa se auda zgomot in difuzor si/sau receptia slaba a unor statii AM. 

Partea metalica a surubelnitei trebuie sa aiba contact cu mana.

Masurati de asemenea si tensiunile pe tranzistorii din blocul Fi, cu receptorul comutat pe FM. Apropo, ce tranzistori sunt ? 

Iar cand comutati pe FM se aude macar un fasait slab ? 

Edited by RST

Eu nu înţeleg cum vă vine să vă complicaţi viaţa aiurea.În loc să cureţe prima dată comutatorul ăla nenorocit de game, se bagă prin bobine....eu nu pot decât să vă urez ,,succesuri,, în muncă, plus multă răbdare.Că aveţi mare nevoie.Primele chestii care se cam duc la un radio, sunt de regulă componentele mobile, difuzor, comutatoare...dacă nu torni accidental apă în el, nu are de ce să se deregleze altceva.

Acum 54 minute, RST a spus:

Se pare ca problema e in blocul Fi, care e de tip vechi, cu tranzistoare. Posibil ca una din bobinele ecranate sa fie intrerupta. 

În schemele de tip vechi, cu tranzistoare, topologia era cam "universală", adică circuitele oscilante pentru AM și FM erau legate în serie, în colectorul tranzistoarelor. 

Dacă se întrerupea o bobină ecranată (indiferent care), aparatul nu mai funcționa nici pe AM nici pe FM. Din câte am înțeles pe AM funcționează. 

20200805_181910.jpg

Asa e. Ciudata treaba, AFI nu are in mod normal legatura cu comutatorul AM/FM, totusi nu e rau de verificat daca se mai alimenteaza cand trece pe FM. 

Ar mai fi o varianta...probabil iesirile audio de la demodulatorul AM si cea de la discriminatorul FM sunt separate si trec tot prin comutator. N-ar strica un strap de proba intre iesirea discriminatorului FM si intrarea in ampliful audio. 

Comutatorul are rol multiplu: comuta alimentarea pe AM sau pe FM, respectiv comuta iesirea de la detectia AM sau FM catre amplificatorul final. Nu m-a interesat partea de casetofon.

Comutatorul este verificat si functioneaza. Nu l-am scos de pe placa. Am identificat pinii pe placa si am masurat continuitatea la rece. La alimentare, apare tensiune pe pinii ce alimenteaza etajele AM si FM.

Cu un injector de semnal (mentionat mai sus) am mers de la potentiometrul de volum catre CV.

Pe AM, semnalul injectat se aude in difuzor inclusiv daca ating cu sonda rezistori sau capacitori de langa CV.

Pe FM, semnalul injectat  prin amplificatorul de fercventa intermediara nu se mai aude in difuzor. Sper sa fi identificat corect.

Tranzistori F   F   9011si C710.

Pe FM nu se aude fasaitul specific. E mut.

Voi face si masuratori pe terminalele tranzistoarelor.

O sa fac si niste poze fata/spate ale placii si o sa mentionez in care puncte am facut masuratori.

Revin cu masuratori.

Am denumit tranzistorii de la T1 la T6 conform imaginii:

Numerotare-tranzistoare-02.jpg

Masuratori facute pe AM, respectiv pe FM, fata de planul de masa.

T1 (9011)

AM: B(1.3V)       C(5.4V)     E(1.9V)

FM: B(0V)           C(0V)        E(0V)

T2 (C710)

AM: B(0.7V)       C(0V)        E(0V)

FM: B(1.8V)       C(5.0V)     E(1.1V)

T3 (C710)

AM: B(0.7V)       C(0V)        E(0V)

FM: B(1.3V)       C(5.2V)     E(0.6V)

T4 (9011)

AM: B(1.3V)       C(4.9V)     E(0.6V)

FM: B(1.3V)       C(4.5V)     E(0.6V)

T5 (C701)

AM: B(1.3V)       C(4.8V)     E(0.6V)

FM: B(1.3V)       C(4.6V)     E(0.6V)

T6 (9011)

AM: B(0.6V)       C(5.7V)     E(0V)

FM: B(0.7V)       C(5.3V)     E(0V)

Posted (edited)

Semnalul injectat prin diodele din discriminator se aude in difuzor.

Later edit:

Pe AM, semanul injectat prin baza T6 se aude puternic in difuzor. Pe FM se aude foarte slab, dar daca e injectat pe diodele din discriminator se aude puternic.

T6 este langa detectorul AM si discriminatorul FM.

Edited by norad

Presupun ca e o bobina ecranata intrerupta.

Din colectorul T6, semnalul intra intr-o bobina (ansamblu de bobine) (L1) si apoi in alta bobina (L2), dupa care avem cele doua diode antiparalel.

Semnalul injectat la iesirea/intrarea L1/L2 nu penetreaza bobina (ansamblul ecranat) L2.

Astept niste sfaturi de la altii mai experimentati inainte de a roti de miez/oala de ferita si/sau scos ecran/demontare bobine.