Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mixer amplificat Yamaha EMX312C - probleme etaj final


Postări Recomandate

Am inteles, astia mai in varsta gandesc mai incetisor. Adica sunt derutat ca ceri ajutor dar nu urmezi firul logic al depanarii. De fapt sperai sa fie un defect tipic si cineva sa-ti spuna tintit problema. E in regula.

Ca sa nu incarc schema denumirile tranz. le-am mutat sus si pot apare confuzii. Am rearanjat schema. T4 si T5, in B si C spun ce se intampla cu iesirea.

cat2.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am vrut sa spun ca nu am timp acum ca sunt in concediu...sigur ca vreau sa il fac, am vazut ca e destul de scump...in schema originala Q112 si Q116 au 15V  tensiune EC...aceasta tensiune este data de Q110...aici este problema aparitiei tensiunii negative pe iesire

 

Am vrut sa inlocuiesc tot montajul, nu finalii. Si consider ca sunt useri aici care produc montaje finale destul de bune!!! Si asta doar pana repar pe cel original...se pare ca lautarii au de lucru (plus ca il pot folosi doar ca mixer)

Capture.PNG

Editat de catalin004
Link spre comentariu

Din punctul meu de vedere este prea puțin probabil ca defectul să fie localizat în configurația propriu-zisă (relativ simplă) a AF-urilor atât timp cât inițiatorul afirmă că are la ambele ieșiri tensiunea de pe ramura de alimentare negativă.

 

LE

Postarea îi era adresată lui @miticamy

Editat de mama
Link spre comentariu
Acum 2 ore, mama a spus:

Din punctul meu de vedere este prea puțin probabil ca defectul să fie localizat în configurația propriu-zisă (relativ simplă) a AF-urilor atât timp cât inițiatorul afirmă că are la ambele ieșiri tensiunea de pe ramura de alimentare negativă.

 

LE

Postarea îi era adresată lui @miticamy

 

Toti dati cu parerea dar sa ii faceti o propunere sa trimita la voi acest mixer refuzati ca asa sunteti voi meseriasi doar cu vorbe :96 eu sunt satul de astia ca voi

Acum 2 ore, catalin004 a spus:

Da....ambele canale se comporta identic

 

Trimite aparatul la mine si il voi repara eu, ca vad multi priceputi doar la vorbe goale fara a face nimic, nici macar de un sfat bun nu sunt in stare dar la radio sant sunt primi :bataie

Link spre comentariu
Acum 26 minute, Florinel TV a spus:

 

Toti dati cu parerea dar sa ii faceti o propunere sa trimita la voi acest mixer refuzati ca asa sunteti voi meseriasi doar cu vorbe :96 eu sunt satul de astia ca voi

 

Trimite aparatul la mine si il voi repara eu, ca vad multi priceputi doar la vorbe goale fara a face nimic, nici macar de un sfat bun nu sunt in stare dar la radio sant sunt primi :bataie

Rog adresa in privat...si prin ce se poate trimite

Stima

Link spre comentariu
Acum 2 ore, mama a spus:

Din punctul meu de vedere este prea puțin probabil ca defectul să fie localizat în configurația propriu-zisă (relativ simplă) a AF-urilor atât timp cât inițiatorul afirmă că are la ambele ieșiri tensiunea de pe ramura de alimentare negativă.

 

LE

Postarea îi era adresată lui @miticamy

Dupa ce am postat am recitit si am vazut ca defectul este comun. Dar elementul comun pare a fi MUTE iar acesta cand intervine nu poate provoca DC pe iesire. Si chiar daca defectul este comun nu schimba cu nimic metoda de abordare, tot trebuie sa vezi cine "trage" iesirea in minus, ca doar nu este pozitia cutiei. Tot nu inteleg de ce nu ii raspunzi lui Catalin, sa-i dai o idee ceva. 

 

Link spre comentariu

CITAT:      ..in schema originala Q112 si Q116 au 15V  tensiune EC...

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

La inceput ai spus EC, acum BE. Nu are cum sa fie 2-3V. Cand spui tens BE trebuie sa spui cum e conectat voltmetrul. Toate tensiunile se masoara intai fata de masa, spui la un tranz. cat ai in E, B, C si stii ce este cu el (blocat, saturat, RAN).

Link spre comentariu

Aici este o mare problema..."mesele" nu suna intre ele...dar nici in schema nu prea vad sa fie unite...de aceea nu prea imi iese nimic din masuratori...fata de masa de 15 am o tensiune, fata de cealalta alta tensiune (60V)...daca le unesc sigur nu se intampla ceva?

 

Folosind doar partea fara mixer (in mixer se unesc niste GND-uri dar doar de semnal) am unit eu SG(ambele SG) cu GND

 

 

Capture.PNG

Editat de catalin004
Link spre comentariu

Si eu am cautat un loc de conectare dar nu l-am gasit. Poate chiar asta e problema, lipseste un fir de conexiune intre placi smuls din greseala. Oricum si ei au gresit in documentatie, in tabelul de la pag 12 au CN406 si la fir Orange si la Black.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări