Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
RoGeorge

Ce se intampla cu breasla Elforumistilor?

Recommended Posts

Acum 14 ore, Marian a spus:

Stimate scandalagiu ( ca doar pentru asta existi pe elforum ), scuza-mi aparenta brutalitate dar m-am saturat sa-mi tot rastalmacesti tu cuvintele.

N-am pus nici o clipa in discutie competentele mele tehnice ( alea care or fi ), ci contributiile aici pe forum, ca despre asta este vorba, si te invit sa arati cu ce contribui tu la binele comunitatii elforum.

Daca nu poti face diferenta intre competenta si contributie atunci ocoleste-mi te rog postarile.

Adica doar tu ai dreptul sa jignesti, de ce ? pentru ca esti moderator pe un forum de electronisti iar tu NU esti electronist? De ce te-a deranjat aluzia la ''Morometii'' ? 

Acum 47 minute, der_doktor a spus:

@flomar60 NU a calculat traful ala tinand cont de dimensiunile miezului si ale ferestrei a facut calculul pentru o sectiune de 8 cm² dar, avand mai mult fier acolo decat la un traf standard care este mai scurt, a functionat. 

Pai, orice aș spune ,aș masura sau aș dovedi, convingerile tale rămân de neclintit!

....degeaba pot spune ca am plecat pentru calculul ferestrei utile de la diametrul 1,4 pana la 1,8mm al conductorului....

....degeaba spun ca diametrul din primar a fost ales pentru puterea declarata -1,5mm fara izolatie care la 3A/mmp suporta un curent de 5,3A...

....degeaba spun ca am ales densitatea de curent la valoarea aia pentru ca forma speciala a miezului permite racirea eficienta...

....degeaba spun ca lungimea jugului scurt al miezului a fost aleasa astfel incat ferestra sa fie suficienta pentru numarul de spire si conductorul ales....priviti pozele originale de la inceputul topicului unde se observa ca bobinajul nu depaseste marginea capacului carcasei....se obseva , de asemenea, ca distanta intre capacele celor 2 carcase este de 3-4mm aprox....ce ma impiedica sa lungesc jugul scurt al miezului incat sa dublez fereastra utila?....si sa utilizez conductor de 2mm diametru in primar?....crezi ca traful nu ar fi functionat?....ba da si ar fi avut 2kW putere utila!

Toate dimensiunile fizice ale ferestrei au fost alese in concordanta cu puterea declarata astfel incat sa incapa carcasele si conductorul si o mica rezerva....pentru ca nu se justifica cresterea suplimentara a ferestrei ,aparea un efect negativ, se lungea linia de camp, cresteau pierderile magnetice si curentul de mers in gol....

...dar degeaba, convingerile lui Stefan sunt de neclintit....a fost o intamplare norocoasa iar eu nu stiu decat cum trebuie asezate niste spire...asa cum afirma in postul citat de mine!

Sincer? Ma multumesc sa stiu doar atat, pentru mine e suficient! 

Este ultimul meu comentariu vi-a-vis de acest subiect!

Toate bune!

@der_doktor, va e atat de usor sa continuati sa insultati. Va e atat de greu sa recunoasteti ca si dvs va prosternati la Lymann, asa cum sustineti ca @Marian o face cu Smilex, Radu, etc.

Sa stiti ca si in România s-au scris carti despre proiectarea transformatoarelor. Carti din care am studiat si eu la facultate, facut proiecte si laboratoare.

Din pacate pentru discutia actuala, eu mi-am luat masterul in Actionari Electrice, insa am lucrat in automatizari si statii de ÎT.

Evident, am alte interese si dezvoltat alte abilitati de la sfarsitul scolii, d-aia nota sincera despre mine fiind departe de a fi un expert. Puteam sa fiu ipocrit, caci putini stiu exact ce fac eu in viata de zi cu zi, si sa afirm ca sunt super expertul lui peşte pentru ca eu am vazut poate cei mai multi MVA dintre toti colegii de forum (referinta la accesul dtale la amplificatoare adevarate). 

Posted (edited)

35 minutes ago, der_doktor said:

pentru ca esti moderator pe un forum de electronisti iar tu NU esti electronist? De ce te-a deranjat aluzia la ''Morometii'' ? 

Am promis ceva si ma tin de cuvant:
1111.png

Edited by Marian

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines