Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
RoGeorge

Ce se intampla cu breasla Elforumistilor?

Recommended Posts

Acum 40 minute, MOD a spus:

E tot acolo. Taman ce era sa calc in el.

:rade:

Acum 5 ore, elmar a spus:

Da...cred că nu puteam să mă aștept la alt răspuns...doar amenințări!

Oare dece să mă feresc să-mi spun părerea despre ce se discută pe forum!??

Asta e problema multora, iau totul ca pe o amenintare cand de fapt ea nu exista decat in mintea lor.

In alta ordine de idei calitatea forumului a scazut dramatic dupa aparitia facabuc, oamenii au fost infectati cu tot felul de prostii pe acolo, au devenit mai rai si mai individualisti, mai manelisti... sa moara interlocutorul meu 

O greseala aici este ca sunt lasati prea "liberi" si nu sunt pedepsiti la prima incalcare a regulamentului si se obisnuiesc asa iar cand ii atragi atentia se supara.

Posted (edited)
Acum 39 minute, Vasile a spus:

Asta e problema multora, iau totul ca pe o amenintare cand de fapt ea 1)nu exista decat in mintea lor.

2)O greseala aici este ca sunt lasati prea "liberi" si nu sunt pedepsiti la prima incalcare a regulamentului si se obisnuiesc asa iar cand ii atragi atentia se supara.

1.Ar fi bine să fie așa...

2. Deci e clar ...se merge în continuare pe metoda veche, cu ”bătaia e ruptă din rai”!

Edited by elmar

As schimba: Bataia e crunta in rai.

Inclin sa cred ca Marian are tot mai multa dreptate cu desfintarea bodegii.

Ar fi prea mult pentru unii, care trăiesc doar pentru Bodegă....am pierde useri ,,valoroşi,,.

Acest topic se refera la discutii avute pe topicuri tehnice.

Iar multi dintre cei care au comentat aici nu frecventeaza sau nu au postat pe acele topicuri... ceea ce spune tone despre natura si motivatiile discutiei curente.

Ce papagali, mi-au sters postarea care facea referire la postarea imediat de deasupra.

Si se mai mira unii si altii ca e cum a devenit.

E fix cum suntem.

Guest

Costicaaa,  Costicaaa, pis pis pis.... Costicaaa! 

Acum 2 ore, elmar a spus:

2. Deci e clar ...se merge în continuare pe metoda veche, cu ”bătaia e ruptă din rai”!

Nu-ti convine nu ai decat sa apelezi la aceasta unealta

Acum 19 ore, Thunderer a spus:

Dle Der_doktor, eu invit colegii sa citeasca topicul respectiv (ultimele 2 pagini). Initial era "problema" inductantei, apoi in lipsa de argumente s-a trecut la contestarea sectiunii. Uite ca si aici colegul Flomar a avut dreptate - dupa calculul expus de el (deci nu dta esti chiar primul cu calcul expus). S-a dovedit ca si metoda de calcul a colegului Flomar a fost buna, caci a fost in ton cu calculul dumitale. Insa, s-a bagat printre randuri ca colegul Flomar ar fi gasit sectiunea prin nimereala... si aici ti-ai pierdut respectul meu (cred ca si al altora). Apoi, cum trebuia aplicata regula "daca nu-i convingi, zapaceste-i" ai deturnat discutia catre trafo de iesire in amplifurile cu lampi.

NB: Daca testele colegului Flomar nu sunt concludente - si au fost discutate si disecate la sange, atunci esti nedrept catre el sa continui sa zici ca demonstratia practica nu a existat. Si e pacat pentru colegul Flomar, mare pacat!

Mi-a placut suficienta dumitale cu amplifurile trecute prin service-ul dumitale. E ca si cum ai zice "am inchis si eu usa la un Lamborghini si acum sunt sofer de formula I". Fara suparare, eu va cred sincer ca reparati cu competenta acele amplificatoare, caci stiu ce postati la tuburi, insa asta nu va face doctor in amplificatoare.

Ca fapt divers, lucrez la un proiect cu 3 trafuri mono de 460MVA fiecare (parte dintr-un HVDC, deci sunt intr-adevar de 460MVA fiecare), ar fi absurd sa zic ca stiu sa proiectez acele trafo doar pentru ca stiu/inteleg ce criterii de trecere a testelor de tip trebuie satisfacute. Adica, ma pot pronunta vazand rezulatele testelor. Stiu insa ca pot, si am conceput, trafo de la zeci de VA la cativa MVA, insa sunt departe de a fii un expert.

@Thunderer, cu parere de rau, afirm ca nici dumneata nu esti mai departe de @Marian. N-ai inteles absolut nimic din topicul ala cu traful de 1000W. Chiar tu afirmi ca esti ''departe de a fi expert''. Incearca sa mai citesti si poate o sa intelegi cum sta treaba cu transformatoarele.

Legat de experimentul lui @flomar60, am afirmat ca am tot respectul pentru omul asta, imi place cum lucreaza un traf si asta e dovada ca munceste, a bobinat destule si a invatat cum trebuie asezate niste spire. Experimentul ala NU a demonstrat ca miezul NU dicteaza puterea de iesire, ci doar a confirmat legile fizicii. Si nu aia de clasa a 8-a, la care face mereu referire Marian. @flomar60 NU a calculat traful ala tinand cont de dimensiunile miezului si ale ferestrei, a facut calculul pentru o sectiune de 8 cm² dar, avand mai mult fier acolo decat la un traf standard care este mai scurt, a functionat. Restul au fost masuratori si experimente. In mod special am pus acolo cateva pagini din cartea aia ''Magnetic Core Selection for Transformers and Inductors  '' a lui Lymann, unul care 57 de ani a studiat fenomenele legate de transformatoare. Ca sa demonstrati ca Lymann sau oricare a publicat o carte despre transformatoare, au fost habarnisti, trebuie sa mai cititi. Si nu pe net ci carti adevarate. Postati aberatia asta pe un forum strain cum ca din 8cm² scoti 1000W si vedem cat de ''electronisti'' sunteti. O sa va deschida ochii strainii pentru ca voi vedeti doar sectiunea acolo si nu volumul, implicit masa, miezului.

De la Marian, nu am ce sa astept, el e la nivelul amator, a invatat cate ceva de pe net, dar nu pot sa afirm ca este profesionist. In plus, manifestarile lui in public imi aduc aminte de ...Morometii.

Posted (edited)

Fără supărare, unde e legătura dintre fluxul magnetic şi intensitatea curentului debitat de traf ??? Întreabă-i pe străinii ăia, poate au un altfel de răspuns.Mie mi-e clar că unii oameni, atunci când devin experţi într-un domeniu, devin foarte limitaţi în altele, tinzând să creadă orbeşte în cărţile altor experţi.Teoria transformatoarelor e pusă de mult la punct, iar industria foloseşte un calcul economic.Chiar mi-e necaz că nu poţi înţelege un lucru atât de simplu, faci un traf de 1kW pe o secţiune de 1 cm2 şi vezi că scoate kilowatul, dar cuprul consumat (spire multe şi groase)ca să compenseze zecile de mii de spire necesare costă mult mai mult decât câteva kilograme de tolă ferosiliciu.Având astea două opţiuni, tu cum faci traful, cu o tonă de cupru şi un kil de tole sau cu două kile de cupru şi unul de tole ?  Dar înainte de toate, fă traful ăla şi o să vezi că va funcţiona...

Repet, afirmaţia că miezul nu limitează puterea e adevărată şi nu contrazice nicio formulă de calcul a transformatoarelor pe tole standardizate.Un miez mare permite un număr mic de spire/Volt, lucru ce reduce în primul rând pierderile în cupru.Un miez mic limitează puterea prin faptul că cere un număr mult mai mare de spire, spire care au o grosime limitată de fereastră (care e standardizată)şi o rezistenţă ohmică ridicată, ce limitează direct puterea debitată consumatorului.Nu introducem aici pierderile magnetice prin întrefier, cauzate de o proastă împachetare sau de inerentele neplaneităţi sau molecule aşezate strâmb din cauza proastei debitări sau manipulări, ori aşezarea spaţială a bobinelor sau cuplajul magnetic.De aceste amănunte de altfel foarte importante,  se ocupă foarte bine cărţile acelor experţi citaţi.Ne referim aici la un miez cu o secţiune utilă dată, cu o permeabilitate magnetică cunoscută.Cu un număr de spire/Volt calculat pe baza fluxului maxim permis de permeabilitatea tolei folosite.Acum întreb, cum limitează miezul puterea ? Să nu spui că la un anumit curent miezul nu mai poate suporta fluxul, fiindcă numărul de spire/Volt nu are treabă cu curentul debitat, ci de permeabilitatea miezului.Miezul e doar un ghid pentru liniile de câmp, dar cuprul e cel care conduce curentul iar cuprul are rezistivitate relativ constantă (funcţie de puritate)şi cu asta nu poţi să te joci.Miezurile pot fi îmbunătăţite ca permeabilitate, rezultând trafuri ce suportă un număr de spire/Volt mai mici, cuprul nu poate suporta curenţi mult mai mari fără să-şi intre efectul Joule în drepturi.Deci cuprul limitează în fond puterea disponibilă.S-a pus întrebarea de către un inginer (ştie el care) de ce nu folosim materiale supraconductoare, să facem nişte trafuri mici şi superpotente.Cred că răspunsul e ridicol de simplu....costă prea mult toată tărăşenia, e mai bine să folosim formulele optimizate economic. Logic, fiindcă industria nu vrea ciudăţenii care funcţionează, ci lucruri cât mai uşor şi ieftin de produs în masă....

Edited by validae

O iei pe aceeasi carare precum Dl Olaru, orice divagare, orice interpretare este buna daca face cumva ca interlocutorul/interlocutorii sa nu aiba dreptate.

Si el se lupta cu aceeasi incapatanare si aceleasi argumente superficiale, cu toti cei care il contraziceau, acelasi lucru il faci si tu, ramanand orb iremediabil la orice te contrazice.

19 minutes ago, der_doktor said:

De la Marian, nu am ce sa astept, el e la nivelul amator, a invatat cate ceva de pe net, dar nu pot sa afirm ca este profesionist. In plus, manifestarile lui in public imi aduc aminte de ...Morometii.

Cu prima ocazie cand mai faci caracterizari de genul asta la adresa mea iti promit ca o sa uit ca ma aflu pe o sectiune pe care nu o moderez si-o sa te trimit personal la plimbare.

Vasile are dreptate, prea se da mana libera unora...

Guest
Acum 11 minute, Marian a spus:

precum Dl Olaru

Inca nu a cerut IP-ul de pe care se face postarea, numele real si studiile efectuate.  Respectivul Olaru are probleme evidente dpdv psihic.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines