Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
RoGeorge

Ce se intampla cu breasla Elforumistilor?

Recommended Posts

Nu mai intra la bodega. Aici se arunca aberatii inainte de pubela. Sa faca cineva circ la amplificatoare dispare continutu instant.

Nimic mai normal , ca in societatea noastra. Si  aici este proiectia starii in care se afla relatiile sociale intre romani : intoleranta, lipsa de unitate, orgoliu nemasurat, practic , ce s-a semanat se culege. Problema e alta. Aici, asta e sigur, sunt oameni instruiti, au un grad inalt de pregatire in cea mai mare parte, domeniu de discutie o impune si totusi nu ne putem infrana accentele agresive. Imi pare rau sa o spun, acum este o stare care nu era in 2009 . Acum , toti care se exprima aici stiu TOT , se accepta greu un alt punct de vedere, de aici dispute , jigniri si apoi tot ce decurge.Sigur asta nu este progres si mai stiu ca totul poate fi depasit cu mai multa intelegere. Vointa sa fie! Multumesc !

Acum 6 ore, RoGeorge a spus:

Am lipsit cativa ani de pe Elforum, iar acum intalnesc din partea unor forumisti cu mii de posturi, o atitudine extrem de toxica.

Se ataca persoana care scrie, se fac acuzatii imaginare dar foarte grave, sau, in cel mai bun caz se fac aluzii jignitoare.  Prima data am crezut ca era un subiectul mai delicat, postat la fosta "Carciuma sau bodega, acum numita discutii generale.

M-am inselat.  Raspunsurile nu erau jignitoare din cauza subiectului, ci pentru ca asa se obisnuieste acum pe Elforum.  In loc sa se discute subiectele se fac atacuri la persoana.

Daca asa faceti si cu noii veniti, o sa ramana forumul pustiu.  Pacat.  Am invatat multe de la altii, aici, pe ElForum, si am incercat sa ajut si eu pe altii, atat cat am stiut.

Vorbiti oameni buni frumos, fara dispret fata de ceilalti, si fara dusmanie.  Nimeni nu detine adevarul final, asa ca hai mai bine sa-l cautam impreuna, chiar daca fiecare isi urmeaza cararea lui, in felul lui.

Cand cineva scrie ceva si vi se pare gresit, atunci explicati omeneste ce nu e bine, cu argumente nu cu emotii si insinuari jignitoare.

Cand nu e clar, intrebati de ce e asa si nu altfel.  Lasati emotiile si aerele de superioritate deoparte.  Vorbiti intotdeauna ca de la egal la egal, dar cu respect fata de celalalt.  Pronumele de politete nu foloseste la nimic daca restul vorbelor scuipa dispret sau sictir.

Hai sa inlocuim nervii si ingamfarea cu intelegerea si cu bunavointa.

Spor la mesterit!

Like. Din păcate oamenii sunt tot mai rai. Nu își dau seama ca lor personal își fac cel mai mult rău prin asta. 

Ce e culmea, e ca le si place. Am intervenit intr-un topic interesant, unde discutiile aveau tendinta sa degenereze, din aceleasi cauze amintite. Imediat au stopat interventiile. Am zis ca postarea mea si-a facut efectul si am sters-o.  Topicul a ramas in acelasi stadiu. Am tras concluzia ca ori lasi balacareala in pace, ori intervii si se inchide/ingheata subiectul...astia suntem. Cred ca tine de evolutie...sau involutie, fiecare cum o vede. Si nu e ceva caracteristic. Sunt cativa troli care dau tonul, dupa care circul e gata. La postarile mele, am observat in mod constant cativa "prieteni'' care nu scapa ocazia sa aplice replici acide, ca aproape iti piere pofta sa mai intervii. Poate asta e si scopul interventiilor lor.

Se merge pe ideea ca, decat sa intrebi ceva despre o problema pe care nu o intelegi, mai intai trebuie sa studiezi un datasheet de peste 200 de pagini care este intotdeauna in limba engleza iar informatiile sunt oferite intr-un limbaj foarte tehnic. Sunt de acord, studiul este foarte important, dar unui hobbyist ii va fi greu sa inteleaga, citind un asemenea document, ceva ce unii au studiat in ani lungi de facultate. De aici incepe mishtoul si luatul la bastoane care unora le face bine, gasind un motiv, un spatiu si, ce este mai rau, o persoana asupra careia sa-si verse naduful.  Se strang astfel o multime de postari inutile care numai bine nu fac forumului. Un incepator care va intreba ceva, primind raspunsuri cum sunt multe pe forum, numai incurajat nu este sa continue si, de cele mai multe ori, va renunta acceptand ideea care i-a fost indusa: electronica nu este pentru el. 

Am citit marea majoritate a topicurilor de interes pentru mine si am gasit foarte multe materiale si proiecte interesante, doar ca aceste proiecte au o anumita vechime iar o multime dintre detaliile necesare, cum ar fi poze, scheme, fisiere postate pe situri de hosting, etc. s-au pierdut odata cu migrarile forumului pe un server sau altul. Proiecte recente practic nu exista, poate cu exceptia Sara care este un proiect vechi dar in continuare actual, poate tocmai datorita abordarii constructive si relaxate a celor cativa useri care ofera raspunsurile, solutiile si detaliile necesare construirii amplificatorului. Nu are rost sa-i numesc aici, cine urmareste acel topic intelege despre cine este vorba.

Poate nu intamplator, tocmai cei care au abiceiul de a arunca cu sageti nu au proiecte proprii prezentate pe forum.

Posted (edited)
51 minutes ago, zvonacfirst said:

Se merge pe ideea ca, decat sa intrebi ceva despre o problema pe care nu o intelegi, mai intai trebuie sa ...

Nu. Foarte rar se întâmplă ca să apară o atitudine de genul celei remarcată de inițiatorul acestui topic în cazul celor care nu știu și întreabă.

Reacțiile de acest gen apar (și pe bună dreptate) în cazul celor al căror bagaj de cunoștințe se reduce la noțiuni de tinichigerie (realizarea unui cablaj, lipirea pieselor), și la o foarte vagă cunoaștere, de multe ori spre deloc, a celor mai elementare notiuni de electronică elementară, dar care deschid topice în care au pretenția că sunt capabili să învețe pe alții, prezentând realizări "geniale" și ultraperformante" constând în schemuțe cu 2-3 componente (de obicei împrumutate de prin cărți și reviste pentru începători) la care, cel mult mai schimbă valoarea vreunei rezistențe (și aia pusă din burtă) dar care fac atât tam-tam încât ai zice că Einstein e un mic copil prostuț pe lângă "genialele" lor inteligențe. Păi cum să nu reacționezi în asemenea cazuri, chai chiar dacă știi că e bine să nu încerci să te contrazici cu prostul, că are mintea odihnită?

Și, pe de alte parte, mai sunt și comentariile cusurgiilor de profesie, de obicei pensionari limitați, acriți și plictisiți, care încep la un moment dat să creadă că le știu ei pe toate, indiferent de subiectul discutat, dar, de regulă, doar aberează cu mult spor dar fără să accepte a fi contraziși sau corectați, că altfel încep vânătoarea celui care a îndrăznit să facă asta pe toate topicele unde acesta mai postează ceva.

Edited by mama

Acum 49 minute, mama a spus:

Păi cum să nu reacționezi în asemenea cazuri, chai chiar dacă știi că e bine să nu încerci să te contrazici cu prostul, că are mintea odihnită?

Si ca sa nu iese scandal, nu mai bine ignori ? De aici ies toate nebuniile posibile. Unii nu accepta ca pot fi si pasionati mai putin pregatiti, care posteaza la incepatori, si vor sa profite de multitudinea de oportunitati de informare de pe un forum, in detrimentul studiului personal. Daca i se raspunde, poate nu la cel mai inalt nivel tehnic, dar pe intelesul lui, vine altul si te face albie de porci, incearca sa te convinga ca tu esti prost si el destept, si pe urma mai vede daca raspunde si la tema topicului. Dar si-a facut datoria de a combate.Asta cred eu, nu ar mai trebui tolerat. La prima replica pe langa subiect dar cu referire la alte persoane, ar trebui sanctionate imediat. Din dorinta de a nu supara pe unul sau pe altul, s-au tolerat asemenea atitudini, si acum a devenit o moda.

1 oră în urmă, mama a spus:

reacțiile de acest gen apar (și pe bună dreptate) în cazul celor al căror bagaj de cunoștințe se reduce la noțiuni de tinichigerie (realizarea unui cablaj, lipirea pieselor), și la o foarte vagă cunoaștere, de multe ori spre deloc, a celor mai elementare notiuni de electronică

Domnu' Vax, las-o dom'ne naibii de treaba, este forum de amatori, de lipitori de piese, nu de discutii sterile despre gaura covrigului. Nu aici sint cei care freaca o schema 2 ani ca sa afle de ce functioneaza (a se vedea ''oscilatorul universal'' care sa incapatineaza sa functioneze desi unii sint de alta parere), dar nu au lipit o piesa cu mina lor de o jumatate de secol! Nu va impiedica nimeni sa descintati o schema cit timp doriti, dar lasati-i in pace pe cei care ''doar lipesc piese si fac cablaje''!

In rest, am mai spus asta, avem colegi care sint/au fost mici satrapi la firma, birou, in familie sau in curtea cazarmii ori la popota si nu sint obisnuiti sa nu aiba mereu ultimul cuvint. Si atunci incep sa ''ridice'' vocea, sa jigneasca, sa scrie pagini intregi de gargara, doar or reusi sa acopere pe cei care nu sint de acord cu ei.

Dar, ghinion! civilii au uitat disciplina si nu le pasa!

Acum 9 ore, RoGeorge a spus:

acum intalnesc din partea unor forumisti cu mii de posturi, o atitudine extrem de toxica.

eu am observat citiva noi veniti, cu putine postari, toate la ''diverse'', care sint foarte agresivi, atacind si jignind fara discernamint! sigur ca este posibili ca sa nu fie asa de ''nou veniti'' ci doar clone ale unora dintre noi!

Acum 1 oră, doru3160 a spus:

Si ca sa nu iese scandal, nu mai bine ignori ?

Corect, dom'le @doru3160!!! Like, like, like. Este prima interventie din partea unui membru al stafului pe care am citit-o si pe care o consider corecta ca abordare. :da

Asta a fost si propunerea mea in cateva postari pe care le-am scris in decursul activitatii mele de "facator de cablaje si lipitor de piese". Daca nu vrei, nu ai timp, nu ai chef sau, pur si simplu, nu stii sa oferi o solutie, mai bine ignori. Un raspuns acid nu rezolva problema, nu-l ajuta pe acel nestiutor si nici beneficii nu aduce comunitatii. Dar daca numarul de postari conteaza in economia acestu forum iar calitatea continutului nu conteaza.

Si am mai scris ceva la un moment dat: este posibil ca cel luat la bastoane sub pavaza anonimatului de un nickname de pe forum, sa fie in viata reala o persoana foarte capabila in domeniul sau de activitate, o persoana foarte respectata in anumite cercuri - familie, prieteni, colegi, etc. - care, hobbyst fiind, a avut ghinionul sa se pasioneze de electronica. Este posibil ca dupa o perioada rezonabila, in functie de cat timp poate sa acorde acestui hobby, sa atinga un nivel acceptabil in electronica la care sa poata dezvolta proiecte pe care sa le prezinte pe forum iar intrebarile pe care le pune sa fie de un nivel tehnic din ce in ce mai ridicat. Trebuie doar putina rabdare si ajutat sau tot rabdare si ignorat.

In decursul activitatii mele pe anumite forumuri, am invatat ca cele doua valori care sunt baza constructiei unei comunitati puternice sunt toleranta si altruismul. Nu zic ca aici nu ar exista aceste valori, dar mai trebuie lucrat un pic la aducerea lor la lumina.

Acum 2 ore, mama a spus:

mai sunt și comentariile cusurgiilor de profesie, de obicei pensionari limitați, acriți și plictisiți, care încep la un moment dat să creadă că le știu ei pe toate,

La aceasta afirmatie as da un dislike. Nu trebuie sa apropiem statutul de pensionar de atitudinile aflate in discutie penreu ca am gresi.  

Aici tine de cei sapte ani de acasa, nu poti educa un om dupa ce a trecut de o anumita varsta. Cea mai buna metoda este sa il ignori si va renunta el ( ce as vrea sa tin cont de sfatul asta cand sunt pe motor ori la volan .. ).

M-a deranjat modul cum s-a sarit la gatul lui George pentru ca se joaca cu arduino, pai George, din cate imi amintesc, cred ca a fost printre primii care a aratat pe forum cum se programeaza un fpga acum foarte multi ani. Comica rau situatia.

Nici nu ma gandesc ce s-ar intampla daca sofianu apare cu un montaj facut pe arduino ... asta in caz daca stiti cine este acest user.

Alex.

Multora le pute orice proiect pe bază de Arduino, deși eu îl văd ca pe o platformă de prototipare extrem de rapidă și ieftină.

Îmi mențin părerea... orice referire la persoana trebuie sancționată. Fiind un forum tehnic, doar discuțiile pe tema data sa fie agreate, restul sancționate ferm. Nu are nimeni treaba dacă cel cu care discuta este pensionar sau  licean, ce activitate are în afara forumului. Tratează subiectul, nu pe cei care discuta la subiect. Tine pana la urma de respect și de educație. Dacă nu se vor taxa aprecierile făcute de cele mai multe ori din burta de catre unii care nu pot trai altfel, atmosfera nu se va schimba. 

Candva o aveam pe "Madalina"  ... care ne mai tempera. Nu stiu ce i-a facut Vasea' ca a disparut Madalina de pe forum :(

Chiar si produs final cu arduino de ce doar prototipare?

Arduino nu inseamna doar uno, nano sau mini. Au si platforme mai puternice la care in regim de hobby nici nu te gandesti ca le-ai putea realiza, amintesc: due, yun, seria MKR, sau IoT.

Daca nu lipesti tu chipul pe placa nu e bun proiectul. Pai daca nu-ti place sau nu e bun proiectul de ce intervii in topic? Ar trebui ca moderatorii sa fie putin mai "duri" si sa stearga ceea ce nu este in folosul comunitatii. 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines