Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ancient

Antena receptie balize NDB 280 - 530 kHz

Recommended Posts

La 01.08.2020 la 17:39, yo3fhm a spus:

Super tare :

Citat

"Graham's final antenna was the "Ferrite Spin" FS Loop antenna. This antenna was the result of hundreds of hours of research into magnetic and electromagnetic theory. In fact Graham has uncovered a fundamental mistake in physics that goes back to the early days of radio. While it is true that a changing magnetic field can induce a voltage in a conductor, and a current flowing in a wire can create a magnetic field, a radiated electromagnetic wave contains no magnetic properties whatsoever. "

Adica vrei sa spui ca ai inteles chestia asta?

Posted (edited)
Acum 5 minute, nanopico a spus:

Nicidecum. Am subliniat-o ("super tare") din aceleasi motive pentru care ai pus si tu intrebarea de mai sus.

Deocamdata, teoria acceptata si utilizata nu s-a schimbat si nu am habar sa existe vreun Einstein sau vreun Hawking care sa fi scos ceva care sa contrazica fundamental ceea ce a facut ca sculele RF sa functioneze pana in prezent.

Ca exista genii neintelese sau ale caror teorii inca nu au fost demonstrate, nu ma indoiesc. Oricum, o polemica pe tema asta e departe de interesul meu in domeniu.

Edited by yo3fhm

Posted (edited)
Acum 11 ore, mama a spus:

Ontopic, preampliful de mai jos, rezolva in modul cel mai fara batai de cap problema antenei ptr NDB: 

ndb.jpg

Se bobineaza 100 spire aproximativ una langa alta, pe o bare de ferita oarecare. CV poate fi unul recuperat de la alte receptoare ( ca si bara de ferita ). 

Amplificarea in putere e foarte consistenta, iar daca receptorul e cat de cat sensibil, iar cablul scurt ( pana in 10-20m ) se poate renunta la schimbatorul de impedante T3, semnalul de iesire fiind preluat de pe drena T2. 

Evident ca merge si la o antena Loop, dar nu-si are sens construirea ei, ampliful ridicand semnalul mai mult decat suficient, pentru oricare tip de receptor. 

PS: O amplificare si mai mare se obtine daca rezistenta din surse, de 220ohmi, cat si rezistenta din drena T2 se inlocuiesc cu bobine de 1mH. 

Edited by yo9hrb

Acum 14 ore, nanopico a spus:

Nu era nimic de inteles. Omul a gandit mult si profund, dar nu avea scoala.

La 02.08.2020 la 20:06, puriu a spus:

Sarma de bobinaj trebuie sa aiba si o izolatie mai groasa decat emailul (matase, bumbac, PVC, etc.)

Sarma cu email si matase este greu de procurat, doar din fabrici. O solutie buna, pe care am incercat-o recent, este folosirea unei perechi de fire de 0,5 mm izolate cu polietilena si rasucite, dintr-un cablu de Internet. Se bobineaza in ecran mai repede si aluneca mai usor. Dupa bobinare firele se pot lega in serie sau in paralel pentru a acoperi o banda mai larga.

In principiu nu se foloseste o preamplificare mare de tensiune la receptoarele pentru NDB-DX. Este greu de obtinut suficienta dinamica si liniaritate. O statie NDB emite zeci/sute de W si se poate afla la mii de km. Semnalul sau este mult sub zgomotul din MF in banda preamplificatorului. Uneori sunt mai multe NDB (la cate 1 kHz) in canalul de 9 kHz al unei statii AM de sute de kW.

Un receptor NDB-DX performant trebuie sa aiba un mixer de cea mai buna calitate, urmat de un AFI cu filtre cu cuarturi (de ex. 2 MHz) cu banda de zeci de Hz. Uneori doar 10 Hz (prea putin dupa mine).  https://www.qsl.net/ko6bb/files/ml-rx.pdf . Si un filtru AF bun ajuta.

La benzi de trecere atat de inguste in lantul de FI nu apare efectul de clopot? Sau pentru receptia balizelor acest lucru este neesential?

La 01.08.2020 la 21:29, puriu a spus:

La acelasi gabarit diferenta este clara. N-am facut decat un experiment la scara mica, cu 7 bare plate mici (de "Cora"). Am gasit un lot de bare ca lumea, foarte convenabil, dar le-a cumparat altcineva inaintea mea.

Am auzit (si citit) de încercari cu ceea ce se gaseste sub denumirea de "flexible ferrite sheet":

https://www.mouser.de/datasheet/2/445/354005-1716824.pdf

http://www.farnell.com/datasheets/1804287.pdf